• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 14
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
gorgidanchev - специалист
Колеги във филтъра на помпота за мръсна вода съм намирар налепени парчета като юфка по просто казано.При пералните явно се отлепя всичко от самите препарати...И то при клиенти дето никога не са слагали калгон.Но в бойлер няма къде да хади освен да се утаи....Ако действа анодната защита.Но и тя е вредна.
novgradski - специалист
Преди 5 год смених емайлиран водосъдържател с неръждаем...и сега протече от нагревателя.Още на дугия ден го отворих и....вътре само нагревателя(здрав),гуменото уплътнение и...няма я "металната шапка" на уплътнението...."изядена" от корозиятя.Понеже попрочетох нещо из форума и някой беше предложил за бронзово фланче за нагревателя ,ще добавя че съм го сложил преди 5 год.Сега като сложих нов нагревател...си оставих оригиналнотно фланче.Другия път сигурно ще гледам всичко да е неръждаемо...нагревател, фланче,шпилка,гайка (с малък шестостен)......Та наистина на неръждаемите водосъдържатели "анода" на електрохимичната корозия е НАГРЕВАТЕЛЯ ОТ МЕД.Само не знам ако сложа допълнително меден "анод"-дали ще го "излъжа " ...
alsted - майстор
Май мешаш нещата:
1. ако си сложил нагревател с бронзов фланец, там няма нито гумено уплътнение, нито метална шапка-нагревателя е запоен, уплътнението е клингиритова шайба от външната страна :!:
2. теорията, че има химична реакция между балона и медния нагревател /като анод :? /предполагаше разпадане на нагревателя; в твоя случай, до колкото разбрах, той все пак е останал цял?

Добре е да изясниш поне за себе си, кое не е издържало през годините:балона, самия нагревател или ламариненото калпаче, което трябва да натиска гумения тампон за да уплътнява! Ако светнеш, ще е хубаво да го кажеш и други да не се заблуждават :wink:
novgradski - специалист
Прав си че само калпачето на уплътнението е разрушено,което най-вероятно е било поцинковано(и новият нагревател е с такова),т.е медният нагревател беше здрав.Така че може би ще поработя по въпроса- купувам нов нагревател , подмяна с неръждаеми: Калпаче,шпилка...гайката и шаибата са лесни.Съжелявам че не добавих снимков материал,но ми беше едва първо участие във форума.

Прикачен файл

Нагревател.jpg
Нагревател.jpg (10.75 KиБ) Видяна 7255 пъти
novgradski - специалист
...само да добавя ,че покритието от Zn е добре....докато не се намери драскотина или язвичка ,тогава с помощта на среда (поне влага...)започва електрохимична корозия Zn-Fe (микрогалваничен елемент-"произвежда си някакви mV"...дотогава, дакато има "метал")...така че продължавам по посока написаното по-горе(неръждаемо калпаче и шпилка...).
На въпроса относно "бронзовия фланец"-исках да кажа "шайбата",която е извън водосъдържателя(с 4бр.отвори за реотаните и 1бр-централен - за шпилката.
Извинявам се ако съм подвел някого.
piron45 - майстор
alantion написа:
Ще се възползвам от предизвикателството на Модераторите и им задам(а и на всички които могат да дадат теоретичен отговор) на следният въпрос?

Верно ли е твърдението ,че ако водосъдържателя на ел.бойлера ако е от неръждаема стомана,често изгарят нагревателите им?Има ли теоретично обяснение,защото за година време сменям вече четвърти нагревател. Отхвърлям предположението че нагревателите са "менте".Купувам на елдоминвест-Варна.
Та по въпроса за изгарящите нагреватели само мога да кажа че самите нагреватели са калпави. Миналата година във фирмата сложихме нов бойлер за тоалетните от Елдом инвест. Всичко беше добре до седмия месец когато изгоря нагревателя. Идват от сервиза и го сменят, минаха петнайсетина дни и пак изгоря нагревателя. Така в този дух за три месеца от първото изгаряне смениха четири нагревателя. Накрая и той издържа само два месеца и половина и тогава шефа постъпи брутално и изхвърли бойлера на боклука, купи нов от друга фирма и проблемите спряха. Та като питах сервизните монтьори защо толкова често изгарят тези нагреватели ми отговориха че Елдом инвест ги купуват от Китай на килограм и не можем да очакваме да са добри.
Това е отговора на чудещите се защо им горят нагревателите.Тия от магазина вероятно също повечето са китайски знаем защо.
A добър ден .
С учудване прочетох тази тема. За съжаление отдавна не съм влизал и нещо ми се губи аккк.
Както и да е.
Проблема е толкова стар и има отдавна намерено решение
Запоява се 1мм2 меден проводник на месинговата обвивка.
Той съответно се връзва към зануляването.
Това се извършва от долната страна на нагревателя.
Идеята е че месинговата тръба НЕ Е галванично свързана с водосъдържателя. Проверете с омметър - тя лежи на гумено уплътнение.
Толкоз.
този метод е показан преди 20 год в тогавашното списание Направи сам :)
Ако след горните напътсвия няма промяна ,смени производителя на нагревателя и виж колко време ще издържи в сравнение с варненските.
novgradski - специалист
Преди 20г. неръждаемите водосъдържатели бяха рядкост,за"Направи си сам" нямаше интернет...та възникна въпроса"Мит или факт....".Намерих този материал и смятам че ще е от полза за някого:

Окислителите имат двойно действие: По отношение на процесите на катодния участък те са деполяризатори, които ускоряват корозията, а спрямо анодните процеси са инхибитори – забавят корозията.
Редукторите забавят корозията като влияят върху процесите на катодните участъци
Електрохимична защита. Този вид защита е най ефективна при изделия с големи габарити в корозионна среда с голям обем добра електропроводимост. Предимствата на електрохимичната защита са: лесно изпълнима; надеждна; приложима на мощни инсталации; с голям икономически ефект. Метода се състои в изменение на потенциала на защитавания метал чрез катодна и анодна поляризация, които определят две разновидности на електрохимична защита – катодна и анодна.
Катодна поляризация. Принципът на защита се състои в това че металът приемайки електрони се превръща в катод(-) и следователно не трябва да кородира. Катодната поляризация на метала се постига по два начина: чрез външен източник на постоянен ток – катодна, или с помощта на протектор – протекторна.
Катодна защита: При свързване на дадена метална конструкция с отрицателния полюс на външен източник на постоянен ток, потенциала на метала се измества към по-отрицателни стойности и металната кострукция теоретично не трябва да кородира.
Протекторна защита: Защитаваната метална конструкция се поставя в контакт с по-активен метал, с който образува макрокорозионен галваничен елемент. Основни изисквания към протекторите са да бъдат активни, непасивиращи се метали с ниска себестойност.
Анодна поляризация: Върху повърхността на метала се формира оксидно покритие с голямо съпротивление, което пасивира метала. Корозията се забавя поради анодна поляризация на метала, чиито потенциал се измества в положителна посока.
Анодна защита: Състои се в свързване на защитавания метал с положителния полюс на източник на постоянен ток, при което в резултат на елекролиза върху метала се отлага пасивираю оксиден слой
Протекторна защита: Металната конструкция се прикрепва или съединява чрез метален проводник с катоден протектор.

...и пречистването на Cu

Прикачен файл

Galvanika Cu.jpg
Galvanika Cu.jpg (29.32 KиБ) Видяна 6678 пъти
novgradski - специалист
...Най-после и аз намерих отговора. Снощи по National Geographic даваха за Операта в Сидни,която е с "естествен "климатик - свежият въздух се охлажда от морската вода.Въздухът върви по медни тръби закрепени с неръждаеми елементи.За да защитят медните тръби от галвничната корозия(в морска вода ефекта е по-силен)-слагат плочки (с приблизителни размери ,както ги виждам на екрана)150х150х20 с ухо и отвор за болт от ....Zn,(които се разрушават с времето и се подменят).
Така за себе си разбрах защо в неръждаем водосъдържател с меден нагревател има проблем....трябва Zn,а той е само покритието на калпачето на гуменото уплътнение(а за Fe-да не говорим...по-зле).
Решението според мен е наистина подмяна с неръждаеми :калпаче,шпилка,гайка и поставяне на Zn-електрод или плочка вътре във водосъдържателя.Успех на всички ,които се "дразнят",като мен от такъв проблем.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 14

Тема "МИТ ли е или факт следният проблем?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: