Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Питам
Здравейте, имам един въпрос: получих акумулаторна отверка, но без зарядно устройство. Как мога да я заредя? Обикновен адаптор ще свърши ли работа? Отверката е на 3,6 волта, а имам адаптор с режим 3 волта и 4 и половина волта. Също имам старо зарядно за ГСМ на 5 волта. Някое от тия неща ще сврши ли работа?

Ако да, как да направя свързването? В смисъл, плюсовият кабел към + или - на акумулаторните елементи трябва да е свързан? /да, напълно неук съм по отношение на тоците.../
jordanvass - майстор
Без да се премери туй-онуй е трудно да ти се отговори точно.
Преди всичко всеки акумулатор си има режим на зареждане, който е добре да се спазва. С подръчни средства и с неоригинално захранване е трудно да се обезпечи този режим. Но все пак:
Значи твърдо включването е плюс с плюс, минус с минус. При зареждане напрежението на акумулатора ти ще се вдига от 3.6 до към 4.5 волта и захранващия ти източник трябва да е горе-долу за такова напрежение на празен ход - около 5 волта. Не се знае обаче при тебе като пише 4.5в на токоизправителя ти на практика колко е, но 3в определено ще са недостатъчни. Трябва да внимаваш да не презаредиш акумулатора! Как ще го направиш без измервателна апаратура и без елементарни познания не ми стига умът! Знай обаче, че за да започнеш да зареждаш такъв акумулатор трябва първо да го разредиш до край. Ако от време на време само допълваш малко акумулатора ще го поразиш. Рязко му намаля капацитетът. Проверявай при зареждането да не прегряват батериите. Малко може да са топли, но не и да парят.
Пробвай с обикновения адаптор на 4.5в за 5-6 часа и проверявай температурата. Успех!
Гост
Много благодаря за отговора! Междувременно намерих, че това блокче батерии е 3.6 Волта и 1.0 Ah

А на оригиналното зарядно пишело това:
OUTPUT 5V---1.25W

MODEL YD-DC-5-250mA

Относно презареждането, какво трябва за да се следи, мултицет?
masteradmin - майстор
Ами зарядните устройства са генератори на ток, те пускат между 50 или 100 милиампера ток в зависимост от батериите. На батерията би трябвало да пише с какъв ток се зарежда. Недей да я свързваш директно, по - добре виж какъв е зарядния ток и свържи батерията към зарядно за батерии, те не са скъпи(поне на фона на акумолатора на отверката)
jordanvass - майстор
Да, мултицет или някакъв волтмер за постоянно напрежение. Следи се напрежението на батерията по време на заряда да стигне около 1.4V на елемент или в твоя случай някъде към 4.2V. Акумулатор като твоя 1 Ач не трябва да зареждаш с ток по-голям от 200 милиампера, за да не го прегрееш. Но как се мери тоя ток не ме питай да ти обяснявам! :)

Тема "Как да заредя акумулаторна отверка?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: