Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
привет,колеги,имам малко странен проблем с един тв ии се сетих да се допитам до вас.Значи телевизора е стар,марка Електрон( тия дето нямата носене :o ) та проблема ми се появи зимата,при студено помещение без да е палено да се стопли,като пусна тв-то и започва ужасяващо трепкане на картината,рекох си:чакай да поработи малко,но не промяна така и нямаше....... Ядосах се и викам ще го отворя да видя за какво става на въпрос,но сещате се,както казах студено помещение,как да работя и запалих камината,и след няма и 5 мин след като почна да се затопля-чудо,трепкането намаля и след 10 мин спря. Това е въпроса ми към вас,какво и кое може да се влияе от стайната температура, онзи ден го пуснах,нали се стопли вече,сега и помен няма от проблема...... Занимавам се с него,защото кинескопа е запазен и има хубава картина .Имам съмнения за заминал кондензатор или някоя спойка която не прави добър контакт,но искам да чуя и други мнения.Благодаря предварително :)
P.S това е точния модел тв линк: http://www.bitak.net/uf/obiavi/389697-o ... %202-2.JPG
hidrazin - майстор
Съмненията за кондензаторите са ти правилни.Сменяй докато е топло, защото иначе ще ги сменяш зимата.
Ако беше студена спойка може да разбереш като почукваш по платката или я натискаш на различни места.
Дали е топло или студено пак ще трябва да ти покаже този дефект.
DMN - майстор
Да, интересен съвет - "сменяй кондензаторите", ама той телевизора е пълен с кондензатори. Може би на човека ще му е по-полезно, някой да го насочи, къде по-точно и в кой модул да търси проблема :) Според мен е някъде по синхронизацията(зависи точно как трепка), но да кажат телевизионните техници.
hidrazin - майстор
На толкова древен телевизор ако иска да го ползва още трябва да му смени повечето кондензатори.
Основно тези в захранването и тези, които са подложени на постоянно нагряване (в близост до радиатори, мощни транзистори).
Сега дори да намери точния кондензатор и да смени само него в скоро време пак ще трябва да го отваря и да търси следващия.
И така по-добре да не му слага капака. :lol:
Не че е невъзможно да намери точния кондензатор - взима схемата, включва осцилоскопа и почва да мери.
Ако иска може да премери кондензаторите с един ESR-мер и веднага ще разбере кои са напълно заминали и кои са си тръгнали да си ходят.
Да ама нали се сещаш че щом човека пита тук няма ни осцилоскоп, ни ESR-мер.
И сега какво - да си купи апаратура? По-евтино ще му е да смени всичките електролити и поне в близките години няма да има проблем.
А и кондензаторите са стотинки - http://www.elimex.bg/category/547/konde ... tml?page=2.
Освен ако не иска да сложи висококачествени.
Добре - ако иска нека да обясни как трепка и ще го насочим към вероятните кондензатори.
Еееееееееееееее,златни сте бе хора,да обясня по-подробно,значи при пускането на тв не се забелязва точно трепкане,а самата картина е изместена много надолу,в най-горната част на екрана е черно и след 30 минути някъде,предполагам след като позагрее малко, картината тогава започва да трепка и така до безкрайност,освен ако не се затопли помещението. Или по друг начин казано,логото на бтв примерно е на средата на екрана,над него е голяма черна лента,сякаш някой си е играл с настройките на картината,но не е....
rettere - специалист
Вземаш поялник и топлиш един по един кондензаторите - ще си проличи веднага.
А къде да търсиш - ще разбереш със сушоара - /сешоара както му викат/.

Гледай поялника да е електрически добре изолиран.
hidrazin - майстор
Тук има схемата на телевизора:
ELEKTRON C-380D - иска регистрация
тук също - във формат DJVU
Смени задължително всички кондензатори в захранващия блок.Ако няма ефект продължаваш с метода на
rettere с нагряване - обърни внимание на кондензаторите по платка МК-1-1 *модуль кадровой развертки) и на самия съединител към платката.
Прегледай и съединителите (куплунгите) често се окисляват и не правят добър контакт.
Успех!

Тема "странен проблем на телевизор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: