Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
funlive - специалист
понеже ще си купувам бушончета и ме интересува колко вата мощност издържа проводник 1мм2 за да мога да си изчисля амперите на предпазителите за всеки токов кръг.
Justy - майстор
8 - 10 А без греене на кабела.
ArturDent - Почти Безобиден
funlive написа:
понеже ще си купувам бушончета и ме интересува колко вата мощност издържа проводник 1мм2 за да мога да си изчисля амперите на предпазителите за всеки токов кръг.
Justy написа:
8 - 10 А без греене на кабела.
Аман от .......
Въпроса е непълен, пък "компетентния" отговор...

Така да знаете всички Justy съветва всичко до 2.2 kW на 1 мм2....което включва повечето климатици, бойлерите с 2 kW нагревател, конвекторните печки...
Чак се чудя за какво хората правят 2.5 мм2, а пък тия 4мм2 и нагоре изобщо не трябва да се произвеждат за битови цели.
funlive - специалист
идеята ми не в горе долу.
Пример: на 4мм2 вързвам печка. Явно нестава 25А бушон защото 4мм2 са около 4000вата мощност. 4000/220 волта=18А. Ама казвам около 4000 вата. Интересува ме колко е точно. Все пак не 25А бушон а и 40 може да се сложи, но целта е да не се вика пожарната :)
svetliopi44 - Чирак...
:arrow:
ELEMENTAL написа:
Относно токовата плътност (за която питаше) - 3-4А/мм2 (според някои източници дори 2А).10А биха били многоКато цяло по-малка плътност на тока довежда до по-малки топлинни загуби.
moimoimoi - майстор
първо да уточня че много от "колегите" не правят разлика между кабел и проводник :lol:
кабела е съставен от 2-3-4-5....1000 проводника
а проводника си е еденично жило,в часност мостовия проводник
което означава че проводника има по добро охлаждане от кабела,следователно може да понесе по колям ток
както се вижда за 1 квадрат е 20 ампера но това не означава че 4 квадрата ще издържат 80 ампера

Прикачен файл

DSC01899.JPG
DSC01899.JPG (107.51 KиБ) Видяна 32753 пъти
Последна промяна от moimoimoi на съб мар 27, 2010 7:58 pm, променено общо 1 път.
evil - специалист
малйййй 20ампера на квадрат , е тва вече е за пожарна
Justy - майстор
...Така да знаете всички Justy съветва всичко до 2.2 kW на 1 мм2....което включва повечето климатици, бойлерите с 2 kW нагревател, конвекторните печки...

Justy те съветва - оправи си граматиката, после търси кусури на другите. И напомня, че е бил 10 г. Главен енергетик - 5-та квалификационна група.
А този ток е за алуминиев проводник - правете си изводите.
funlive - специалист
Като гледам таблицата - 6мм2 - 65А.
Точно такъв проводник влиза до жилищните табла и главните бушони са си 63А
Мерси.
torbalan - Дървен философ
funlive слагаш карацута пред коня...

прави се обратното....

1. рисуваш си консуматорите на токовия кръг, по тях определяш какъв ток ще тече в кръгът...
2. според тока избираш сеченията на кабелите и ампеража на предпазителите...

иначе отговора на твоя въпрос е "зависи как ще го охлаждаш тоя кабел"
през един кв. мм кабел може и хиляда ампера да прекараш, но при температура близка до абсолютната нула :)

Тема "колко вата издържа 1мм2 меден проводник?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: