Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ozimen - специалист
Става ли да се захранват вградени луни 12в. с това и ако може до колко вата мога да го товаря-трафа е 400вата.Мога ли да го ползвам евентоално за захранване на едно авто радио в гаража без някакви допълнителни схеми.Снимки.

Прикачен файл

P300310_17.34.JPG
P300310_17.34.JPG (67.93 KиБ) Видяна 6484 пъти

Прикачен файл

P300310_17.34[01].JPG
P300310_17.34[01].JPG (68.27 KиБ) Видяна 6484 пъти
moimoimoi - майстор
ами той тоя траф щом е 400 вата ,значи може да му сложиш 400вата луни или какъвто е там товар на 12 волта
а относно радиото- за него ти трябва постоянно напрежение 12 волта
или
след тоя трансформатор ти трябва един изправител-грец схема и кондензатор около 4700микрофарада за изглаждане на пулсациите,за да няма неприятно бръмчене от говорителите на радиото

Прикачен файл

kbpc5010.jpg
грец схема
kbpc5010.jpg (21.35 KиБ) Видяна 6470 пъти
naB4o - специалист
А дали вторичната е 12V? :?
lubomirlz - специалист
Моймой абе ремонтирам един токоизправител та мисля да му слагам тоя грец, ще се товари продължително с около 25-30 А , я кажи колко кв.см радиатор му слагаш да не взема да го изпеча. Прегледах му пдф с техническите х-ки ама нищо не пише по тоя въпрос :?
moimoimoi - майстор
и аз му прегледах пдф-а и :
700 волта номинално напрежение,максимално 1000волта
50 ампера максимален ток
50 вата разсеиваща мощност
запазва амперната си характеристика до 55 градуса,като максималната е 125 градуса

щом ще е с постоянен товар 25-30 ампера то трябва напрежението да е около 2 волта за да може да се охлажда

по мой наблюдения си държи до около 85 вата продължителна мощност с радиатор 15x10x1 сантиметра
С 2 леви - специалист
Греца е високоволтов и пада на напрежение е по-голям, над 15А ще е котлон и ще опука! 4 отделни диода за 50-100 V и 60-70А или ползвай грец от някой автомобилен генератор. Радиатор 500-1000 кв.см и силиконова паста, желателно е вентилатор да обдухва и трафа и греца. Сега ми дойде идея да ползваш Шотки-диоди от някое компютърно захранване и да си направиш грец с тях.
popovvv - специалист
Размерите на радиатора са дадени в доста от PDF-те в графиката изразяваща зависимостта на изправения ток от температурата на корпуса.Според тази която аз разгледах радиатора трябва да бъде алуминиево блокче с размери 220х220х50 /мм/.Естествено че допирната плоскост трябва да е шлайфана и да се използва паста.
Ето и един PDF

Прикачен файл

untitled.jpg
untitled.jpg (81.61 KиБ) Видяна 6286 пъти
lubomirlz - специалист
Благодаря Ви, в тоя пдф който гледах на графиката с температурите не беше отбелязан радиатор, а пада на напрежение е 1,1 волта.
С един сериозен радиатор и малко вентилаторче работата ще заспи.
nextvasko - напреднал
Toзи грец е абсолютен боклук, може да си сигурен, че и 15 ампера няма да издържи, човека С 2 леви правилно те е посъветвал.
Вземи SR3060 или близък аналог, слагаш на радиатор с вентилаторче и си готов.
mladkal - майстор
ozimen написа:
Става ли да се захранват вградени луни 12в. с това и ако може до колко вата мога да го товаря-трафа е 400вата.Мога ли да го ползвам евентоално за захранване на едно авто радио в гаража без някакви допълнителни схеми.Снимки.
Трафа, който си показал е от така наречените тороидални. Щом е 400вата мощността му можеш съвсем спокойно да му закичиш луни с тази стойност. Аз лично у дома си съм с такъв в кухнята и съм доста доволен. За разлика от разните трафчета за луни с незнаен произход и електроника, който често дефектират този е куче. Неудобството му е в габаритите и теглото, но пък е здрав. Внимавай при монтажа му за първичната и вторичната намотка. Да не объркаш жиците :)
За радиото колегите са ти го написали. Моя съвет е да си намериш подходящо адапторче -изправен ток, стабилизирано, с което да си подкараш радиото.Цената на такива адапторчета е сравнително по-ниска от цената на тороидален траф с твоите данни. Да не стане така, че радио за 50 кинта да бачка с траф за 100лв. :)
желая успехи!

Тема "Мощен траф-въпрос" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: