Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
jekasus - майстор
Няма ирония, всичко си има край на живота, дали спайка или Ваго.
Сега просто усложняват някак си всичкото, задължават ДТЗ, пък основните уреди, които ползваме си нямат земя на щепсела.
hidrazin - майстор
Ами и аз се опитвам да кажа нещо такова. В апартамента инсталацията си е съвсем прилична от началото на 80-те - мостови кабели с прилично сечение, достатъчно контактни излази (е, почти достатъчно :) ). Не виждам защо трябва да я къртя и да слагам нова? Заради ДТЗ-тата ли? Няма да стане. Евентуално ново апартаментно табло с АП-та макар до сега за 30 години едва ли съм сменил и три бушона. :?
Къщата на село е малко по-друга бира. Там инсталацията е мешана. Строена е средата-края на 70-те и има както мостов, така и текстилен кабел. Като гледам какво е правено и по спомен първоначално е била само с текстилен. При завършването на дядото му се видяха малко контактите и пусна допълнителни с мостов. Сега лесно се различават - на кабелите с текстилна изолация има монтирани контакти от бакелитовите без заземителен контакт. По един в стая. Тези с мостовия са си нормални от старото материал. Мостовия кабел е замазан. Текстилния е в бели бергманови тръби. Осветлението е изяло с текстилен кабел.
Ако ми остане време може да направя една ревизия на кутиите и да изтегля нови жици до старите контакти ако се окаже че са с малко сечение или ако са добре само да ги сменя с нови. Никога не съм ги отварял - просто не са правили проблем ама и там рядко се живее и няма почти никакви сериозни консуматори. Една готварска печка и помпата ми са най-големите консуматори. :-D
Проблем ми е само част от кабела преди електромера. Тези от "енергото" са сложили нов рекордоман с приемливо сечение от стълба до порцелановите лули на къщата. Там са го надили със стария кабел дето е 4 квадрата и отива по бергманови тръби до електромера - около 4-5 метра е ама ми прави пад и ме дразни. :evil:
Замислям се и за повторно заземяване и катоден отводител. Не знам какво чакам още - да си хвана втора мълния след миналогодишната сигурно? :lol:
:partyman:
fikata - майстор
"Текстилният проводник" си имаше наименование "черна жица" поради цвета на битумизираната памучна оплетка. По късно се появи и със сив цвят.Техническото му наименование е ПКИ - проводник с каучукова изолация.
На рекордемана му казваха "червена жица".Памучната му оплетка беше импрегнирана с оловен миниум.
Вътрешните инсталации се правеха скрити с черни бергманови тръби или открити с бели бергманови тръби.
Предполагам,че все още в някои от най старите селски къщи може да се види и третия способ за правене на вътрешна инсталация. Черна жица опъната открито между бяли гланцирани порцеланови ролки. Ключове,разкл кутии също от порцелан.
hidrazin - майстор
+1 За бергмановите тръби - при мен са бели само тези които минават през тавана. Там са открити. А относно рекордомана - за червен не си спомням. За черен и сив - да. Пък и не виждам смисъл да се импрегнира с оловен миниум.
За откритите инсталации на порцеланови ролки/изолатори за вътрешни инсталации мисля че у наше село има остатък от една такава в една стопанска постройка. Ако все още не са я подменили при сгоден случай ще я снимам.
:partyman:
teon - специалист
[Quote]PCL82 написа:
Ключът е произведен в Русе през 58г, в завода Найден Киров. Вижда се логото с Петолъчка, което са носили много от заводите на електотехническата промишленост тогава. После логото става Нещо нато буквите Ki, със вълнички, приличащо на кораб сред вълни, в последното лого вълничките липсват.
...снимки и на по-късното лого по изделията на з-д'НайденКиров'...
Прикачен файл:
Canon 009.jpg
Canon 009.jpg (58.58 KиБ) Видяна 3986 пъти
Прикачен файл:
Canon 007.jpg
Canon 007.jpg (88.61 KиБ) Видяна 3986 пъти
Прикачен файл:
Canon 008.jpg
Canon 008.jpg (92.42 KиБ) Видяна 3986 пъти
PCL82 - майстор
fikata написа:
"Текстилният проводник" си имаше наименование "черна жица" поради цвета на битумизираната памучна оплетка. По късно се появи и със сив цвят.Техническото му наименование е ПКИ - проводник с каучукова изолация.
На рекордемана му казваха "червена жица".Памучната му оплетка беше импрегнирана с оловен миниум.
Вътрешните инсталации се правеха скрити с черни бергманови тръби или открити с бели бергманови тръби.
Предполагам,че все още в някои от най старите селски къщи може да се види и третия способ за правене на вътрешна инсталация. Черна жица опъната открито между бяли гланцирани порцеланови ролки. Ключове,разкл кутии също от порцелан.
Червената жица е била със хартиена изолация и отгоре с памучна изолация имапрегнирана с миниум. Считала се е за неизолирана електрически и подходяща само за външно въздушно полагане. Не, че не съм виждал улични лампи на метални стълбове с изтеглена червена жица през стълба до лампата (старото осветление на Борисовата градина). Тази жица е била устойчива на атмосверни условия за разлика от от черната, при която каучукът се е напуквал. Червената жица бива заменена от проводник ПВО. А черната от ПВА.

В началото всички скрити инстлации са били с бели бергманови тръби, но те са били по-скъпи и са се появили черните. Чужди фирми са произвеждали бели бергманови тръби и със алуминиева или месингова ламарина, а не както обичайните със стоманена пооловена.

Също така е имало т.нар. куло-проводници. Те са били като бяла бергманова тръба с предварително изтеглени черни жици. Това е ставало още в завода и диаметърът им е бил много по-малък. Не са се срещали често у нас.

Инсталациите на ролки са водили до чести пожари по дървените селски къщи и накяде 20-те 30-те години са били вече забранени.

Ето и една швейцарска страница с ретро снимки. Има и от машинни помещения на стари асансьори. Швейцарските асансьори Шиндлер все още работят безотказно в много стари кооперации в София.
http://www.kontrollbuero.ch/pdf/nostalgie.pdf
fikata - майстор
А относно рекордомана - за червен не си спомням. За черен и сив - да. Пък и не виждам смисъл да се импрегнира с оловен миниум.
В темата сме за историята поне от преди половин век. Споменът зависи от ЕГНто и др.второстепени работи.
Та за рекордомана/дума от френски,белгийски произход/. Облицован противовлажен проводник ОПВлХ с устройство:медно жило,импрегнирана кабелна хартия,памучна обвивка,импрегнационна маса,памучна обвивка импрегнирана антикоризонно с оловен миниум размесен със съхнещи масла/безир/.Тази антикорозионна обвивка не се считаше за изолация/диелектрик.
За черната жица ПКИ - медно жило,два пласта гума и противогнилостно импрегнирана оплетка.
Черни бергманови тръби - трипластов асфалтиран картон и асфалтово покритие
Бели бегманови тръби - черни с външна пооловнена стоманена лента със съответните елементи: колена муфи според диаметъра на тръбата,кутии...поцинковани скоби за закрепване на тръбите.
За оформяне радиусите на тръбите имаше специални клещи за направа на кривките според диаметъра на тръбата. Имаше и правила за закрепване на белите тръби като разстояние от скоба до скоба.За вертикалните спусъци скобите трябваше да се редуват отляво и отдясно,а за хоризонталните участъци да бъдат само от едната страна на тръбата. И тогава,както и сега въпреки правилата след направата на инсталациите всеки майстор си оставаше своя майсторлък като способност и разбиране за естетичен вид на инсталацията. :-D
Също така е имало т.нар. куло-проводници.
Тръбни проводници ПТ куло. медни жила с каучукова изолация,хартиен пълнеж,обща хартиена обвивка и обвивка от пооловнена стоманена или алуминиева ламарина с шев.Били са употребявани за за открито полагане в сухи помещения...
Без да разводняваме темата, но наред с гореспоменатите проводници за вътрешна инсталация все още могат да се срещнат останали от едно време за открито полагане и антигронови проводници -ПКОМ проводник,кабелоподобен с оловна мантия за сухи и влажни помещения с агресивна среда.
Червената жица бива заменена от проводник ПВО. А черната от ПВА.
Точното наименование на проводника заместил "черната жица" е ПВ-проводник с винилитова изолация,меден за неподвижно полагане под мазилка,в тръба или открито на изолатори с сухи помещения или в такива с повишена влажност./АПВ също но с алуминиево жило/
Светлинис - специалист
Благодаря на hidrazin. Беше важно за използването на старите проводници.
И специално за снимките - teon.
Ще се радвам да видя снимка на стара кутия и ако някъде има - на разказаните така добре от PCL82 /супер =D> за линка/ и fikata.
Светлинис - специалист
Още по темата история - с полезната история на някогашните предпазители на двата проводника. След въвеждането на неутралния остава прекъсваема нула. Виждал съм го и аз, но го открих доста емпирично / с опити, при които се появява опасност/ и разбира се шунтирах прекъснатата неутрала. Още един пример, че в старите инсталации си е доста по-опасно ... [-X с viewtopic.php?f=11&t=31345&start=120#p452741 , а ако има и на други места във форума "историческо-електротехнически снимки" - споделете връзка !
Светлинис - специалист
Още по темата история - с полезната история на някогашните предпазители на двата проводника. След въвеждането на неутралния остава прекъсваема нула. Виждал съм го и аз, но го открих доста емпирично / с опити, при които се появява опасност/ и разбира се шунтирах прекъснатата неутрала. Още един пример, че в старите инсталации си е доста по-опасно ... [-X с viewtopic.php?f=11&t=31345&start=120#p452741

Тема "История на електротехниката" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: