Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
minkov_1 - напреднал
Някои можели да ми разясни тези параметри на тази система : Самостоятелна соларна система 50W: Соларни Панели 50W
тънкослойни – производство Германия - 1 брой; Соларен
Контролер 5A 12/24V ; Инвертор 600W 24V модифицирана
синусоида; Акум. Батерии СТ VRLA 12V 26Ah - 2 броя
Итерисуваме какво може да се захрани с нея,каква е неината производителност и така на татък.С две думи имали смисъл да се дават пари за такава малка система или трябва да е по голяма.Питам защото имам изградена система за топла вода от 6 години от която съм много доволен а имам и мерак за фотоволтаик,но с ампери ватове и волтове не съм много в час. Благодаря предварително.
moimoimoi - майстор
панелите през контролер зареждат акумулатори,после за да използваш събраната енергия в акумулаторите ти трябва инвертор който от постояно напрежение да ти го направи променливо 220 волта с честота 50 херца



--мощност на един панел-50 вата - можеш да си вземеш колкото искаш-колкото повече толкова по добре-по бързо ще зареждаш акумулаторите

--инвертора е 600 вата- това е мощноста която можеш да черпиш от акумулолаторите за 1 час

от мощноста на инвертора може да си определиш броя на панелите-12 панела всеки по 50 вата=600 вата, естествено не винаги ще работят на максимум така че може и повече да са,
а като не се черпи енергия тя се складирва в акумулаторите

общо взето приложението е за зареждане на акумулатори,захранване на маломощни консуматори,за осветление с светодиоди,телевизор,хладилник
minkov_1 - напреднал
Искаш да кажеш че с това мога да захраня 10 крушки по 60 вата за около 5 часа при хубав ден което значи че това ще се изплати за около 5 години ако все пак издържат акомулаторите
moimoimoi - майстор
теоретично е така ,ако 12 панела работят на максимум капацитет
е има и загуби при трансформацията при инвертора

а колко струва един такъв панел?
нужно е и автоматично насочване към слънцето,почистване от прах

рагледай този форум http://solar.sts.bg/forum/

http://ne6tonovo.com/?p=887

ама през деня не ти трябва да светят крушките/обикновенно де/
за целта енергията я събираш в акумулатори

как изчисли че след 5 години се изплаща?
minkov_1 - напреднал
Цената на посочения комлект е около 800 лв ,включва един панел два акомулатора и всичко необходимо.То е ясно че ще ползва тока по тъмно.Тази фирма предлага и ветрогенератори ,но при нас няма вятър http://www.chepakov.com/index.htm ето тук са всички продукти и цени.
moimoimoi - майстор
един панел незнам дали ще успява да зарежда въпросните два акумулатора за един ден,но да кажем че през лятото при хубав слънчев ден ще успеят,то вечерта енергияа събрана в акумулаторите ще свърши за около час според мен
но най добрата преценка за това ще имаш ако примерно на колата при зареден акумулатор си включиш фаровете и направиш едно замерване
примерно акумулатор около 55 ампер/часа и си включиш габарита+късите светлини-около 120-125 вата са,имам предвит нормална H4 крушка, а не ксенон
инвертора/600ватов/може да ти захранва 600вата товар,въпроса е кумулаторите 2x26а/ч за колко време ще устискат,за това е по добре осветлението да е с светодиоди
blv - специалист
Към средногодишна база ще произваждат отколо 5W на час или 10%, такава реална характеристика гледах, само че бяха инсталирана мощност 100kW-средногодишна 10kW на час или К.П.Д. 10%. След около 3години се приготви и за смяна на батерията. Вобще към днешна дата слънчевата и вятърната енергия е обоснована да се изгражда като хибридна и за доста по-големи мощности. Най-светло бедеще имат когенераторите и тригенераторите, които не ги интересува има ли слънце или вятър или не.
Помисли добре дали за твоя случай е удачно решение.
Можеш да прочетеш повече и тук http://mazeto.net/
minkov_1 - напреднал
По прости сметки излиза че на месец може да произведе около 3,5 kw по 20 ст.=70ст или това ще се изплати за около 100 години самоче казвате че панела ще изкара 3 години,а по всички брошури дават на панелите 20г
moimoimoi - майстор
не панела, а акумулаторната батерия
Jason - специалист
Реших да не пускам нова тема и за това питам тук.
Прави ми впечатление, че всички фирми които продават фотоволтаици говорят за 5-6-7 години възвращаемост а останалите за 10-12 години.
Някой знае ли каква е истината?
Някой има ли опит вече?
Имам интерес да направя новата си къща енергийно по-независима, но всичко това ме обърква.
Ако ще трябва да дам 30-40хил. и да чакам 10-12год. да си ги върна от икономии ... ами то тогава вероятно или ще са амортизирани вече или пък ще има нови много по-ефективни модели.
Въобще какво мислите, кое е по-добре?
30-40 хиляди вложени във фотоволтаици по къщата или същата сума в топлоизолация?

Тема "Фотоволтаици" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: