Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
skrijo - специалист
Имам динамо 6V ,3W ,което прави 0.5A .Въпросът ми е ,ако сложа грец 400V 1A (такъв видях най-малък ) и след това кондензатор около 10000 микрофарада и след това светиоди (кажете какви да са и колко :?: ) .Колко мощен трябва да е резистора :?: Ще свети ли силно :?:

Пречи ли ако кондензатора не е 6V :?:
moimoimoi - майстор
динамото произвежда прав ток,не ти трябва грец/изправител
и кондензатор май не ти трябва
щом дава 6 волта май най много 2 може да вържеш, ако всеки от диодите е на 3 волта
в запалките с светодиоди има по 3 батерии по 1.5волта,т.е.4,5 волта
и си държат
най добрия вариант е следната схема:резисторр-диод, т.е. за всеки диод да има резистор
за 1 диод ти трябват 0.02ампера, а ти имаш 0.5ампера, т.е. може да сложиш до 25 диода,най добре 20
според програмата за пресмятане на резистора излиза че за 6 волта резистора за всеки диод трябва да е 150 ома,мове и 100ома според мен
PCL82 - майстор
Велосипедното динамо се нарича динамо, но не дава постоянен, а променлив ток. Конструкцията е постоянен магнит на ротора и намотка на статора. 6 волта е номиналното напрежение случва се ако се вдигнат оборотите да качи над 6 волта. Това трябва да се предвиди.

Заначи грец и кондензатор са нужни. 1А/400в е добре. Кондензаторът-електролитен с капацитет от 1000микрофарада нагоре, за напрежение 16 волта или повече.
За да се сметнат резисторите за диодите трябва да се види какво дава динамото след греца при нормални обороти и различен товар и да се сметне.
skrijo - специалист
Аз четах ,че алтернатора дава променлив ток а динамото прав ,но като включа вентилаторче което работи на 3V DC не иска да тръгне .
PCL82 - майстор
Така е динамото е машина за постоянен ток, а алтернаторът за променлив. При велосипедите обаче динамо е навлязло като наименование, макар и това да не е правилно, защото дава променлив ток. Възможно е при по-стари конструкции да е имало четки и да се е работело с постоянен ток, но не ми се вярва.
С 2 леви - специалист
Кажи колко светодиода мислиш да сложиш, другото е въпрос на сметки. Аз на моето колело го направих с генератор на ток:
Изображение

С този резистор е за 20 mA (един диод), ако са повече бройки в паралел резистора се намаля с колкото трябва. Предимството е, че така се осигурява равномерно светене при различни скорости на каране на колелото :) (в известни граници, разбира се). Мисля, че до около 20-30 диода в паралел ще издържи чипа с малко радиаторче - виж му данните все пак. Грец и кондензатор преди чипа са задължителни - кондензатора да е по-голям - 4700 и повече мкф за поне 16V (25V е по-добре). Може няколко в паралел да сложиш ако са ти големи размерите.
skrijo - специалист
С 2 леви написа:
Кажи колко светодиода мислиш да сложиш, другото е въпрос на сметки. Аз на моето колело го направих с генератор на ток:
Изображение

С този резистор е за 20 mA (един диод), ако са повече бройки в паралел резистора се намаля с колкото трябва. Предимството е, че така се осигурява равномерно светене при различни скорости на каране на колелото :) (в известни граници, разбира се). Мисля, че до около 20-30 диода в паралел ще издържи чипа с малко радиаторче - виж му данните все пак. Грец и кондензатор преди чипа са задължителни - кондензатора да е по-голям - 4700 и повече мкф за поне 16V (25V е по-добре). Може няколко в паралел да сложиш ако са ти големи размерите.

Чипа не променя ли напрежението от 6V на 12V DC :?:
С 2 леви - специалист
Чипът (LM317) е регулируем стабилизатор на напрежение. Тук е свързан като генератор на ток, т.е. поддържа точно определен ток през товара (светодиода) независимо от входното напрежение. Светодиодите имат различно напрежение, при което светват - производствени толеранси. Примерно една партида бели диоди светят при напрежение 2,9-3,7 волта и е различно за всеки диод това напрежение, но почти всички светят с еднаква сила, когато през тях преминава определен ток (в случая 20 мА).
PCL82 - майстор
С 2 леви написа:
Чипът (LM317) е регулируем стабилизатор на напрежение. Тук е свързан като генератор на ток, т.е. поддържа точно определен ток през товара (светодиода) независимо от входното напрежение. Светодиодите имат различно напрежение, при което светват - производствени толеранси. Примерно една партида бели диоди светят при напрежение 2,9-3,7 волта и е различно за всеки диод това напрежение, но почти всички светят с еднаква сила, когато през тях преминава определен ток (в случая 20 мА).
Така е, и затова не е хубаво да се свързват успоредно, а последователно, за да тече еднакъв ток през всички. При ниско напрежение като от динамото в най-добрия случай ще може по два светодиода последователно. Може би ще се получи всеки със собствен резистор.
С 2 леви - специалист
Проблема е, че напрежението на велосипедното динамо варира много и дори с резистор пак няма да се получи добър резултат. Изходът е да се сложи малък акумулатор и през един грец към динамото да се зарежда. От акумулатора вече с резистори и светодиоди. Акумулатора примерно 6V/1-5Ah в зависимост от мястото.

Тема "Динамо на велосипед" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: