Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Transporterr - специалист
даам
човека си е тръгнал по пътечката на направи си сам още с модификациятта на нагревателя.и за сигурност иска ДТЗ хубаво.Но няма как да не се сглася с evil просто си трябва или да спазва човек изискванията .или да се квалифицира.Вече си представих какво ще стане ако викне някой който да му търси утечката ..
Ще го ошамари яко, което пак ни връща към това че или имаш нагласата и манталитета( и парите) на белите хора и с викаш специалист или се образооваш сам .само дето работите с токовете не са много направи сам -лично мое мнение !
dobromir.marinov - специалист
Не познавам читав майстор,а като ги знам какви са повечето специалисти и колко пъти аз аматьора съм им оправял бакиите как да ги извикам.Както и да е . Днес не успях да се снабдя с мегер, но пробвах с един светодиод с батерия от играчка на сина ми-единия проводник на реотана , другия на корпус и диодчето започна да мъжди. Отидох в магазина и само на един нагревател за фурна не светна.
Сега към евил : като тръгна да купувам бойлер да го разглобя ли още в магазина и да го проверя?
lubomirlz - специалист
Колегата sasooooooooo е от Бургас що не му се обадиш, до колкото имам наблюдения от форума е "читав" и сигурно и мегер ще си има :) :wink:
dobromir.marinov - специалист
Контакта с него е само на лични, не видях да е оставил телефон.
evil - специалист
"""""""""Сега към евил : като тръгна да купувам бойлер да го разглобя ли още в магазина и да го проверя?"""""""""""
Не ,просто запиши кой век си го купил защото с ДТЗ едва ли ще може да го ползваш и другия :lol:
pavelari - майстор
Аз незнам ЕВИЛ като толко се пери какво предлага по въпроса конкретно и защо не нещо по-ефективно от гледна точка на защитата, та ако ще бойлера да е от 50-та година. Хубаво - ще изхвърлим ДТЗ а с какво да го заменим: има два варианта имаме пари или нямаме пари?
То човека стана пишман, че пита мещо май...
Колкото до наредбите - има ги идвата варианта - всеки ремонт се съобразява с действащите наредби и изисквания, както и действашите такива по време на изграждане на съоръжението....
Въпроса за бойлера специално е МНОГО ИНТЕРЕСЕН и качествени отговори по темата ще са полезни на всички. Всеки се е къпал на бойлер - а защитени ли сме? Аз знам няколко хватки а и има няколко неща с които е много трудно да се справим!
1. Бойлера е уред пълен с вода и може да се пробва с ДТЗ на 100 или 300 мА - при уфазяване ще мине много по-голям ток. При полипропиленови тръби - такъв ток няма да свали АП /тока може да е 20-30А/, но ще свали ДТЗ веднага!
2. При ДТЗ може да се пробва размяната на фаза и нула на реотана - може да има утечка от едната страна на реотана и ако я насочим към нулата, може да не пада ДТЗ заради ниското напрежение и елиминирането на пробиви /електрически/
Има варианти и без ДТЗ разбира се - вече е известно как се занулява бойлер на всички, както и мярка да не се къпем на включен бойлер никога. За да се предпазим от прекъсване на нулата в апартамента може да се сложи контактор на 220 Волта, който прекъсва всички фази...
stivemaster - майстор
Колега pavelari , желанието ти за конструктивен подход всъщност е похвално, но с методите които си описал не съм съгласен.
Ето моите предложения :Първо ако някой гледа популярни предавания или чете ще знае колко е безопасния ток който можем да понесем - 8-12мА - без евентуални последствия http://www.elektrouslugi-sofiq.com/pren ... /51-defekt .У нас е прие с наредба малко висок праг на сработване но...... Второ ако вече знаем какво прави този уред, трябва да знаем и видовете които се предлагат , но за да си изберем вид трябва да знаем и коптора в който живеем в кой вид се класифицира.Много често в панелките и изобщо в старите блокове заземяването вече не играе или инсталацията на апартамента при замерване дава консумация от 15 - 30W.В тези случаи трябва да се действа според случая.
Ако конкретизираме специално за бойлера има вид ДТЗ който може да се използва само за този кръг ,дори и при двупроводна инсталация, но при изричната уговорка ако нагревателя изобщо притежава толкова ниско изолационно съпротивление.
mirk - майстор
pavelari написа:
Аз незнам ЕВИЛ като толко се пери какво предлага по въпроса конкретно и защо не нещо по-ефективно от гледна точка на защитата, та ако ще бойлера да е от 50-та година. Хубаво - ще изхвърлим ДТЗ а с какво да го заменим: има два варианта имаме пари или нямаме пари?
То човека стана пишман, че пита мещо май...
Колкото до наредбите - има ги идвата варианта - всеки ремонт се съобразява с действащите наредби и изисквания, както и действашите такива по време на изграждане на съоръжението....
Въпроса за бойлера специално е МНОГО ИНТЕРЕСЕН и качествени отговори по темата ще са полезни на всички. Всеки се е къпал на бойлер - а защитени ли сме? Аз знам няколко хватки а и има няколко неща с които е много трудно да се справим!
1. Бойлера е уред пълен с вода и може да се пробва с ДТЗ на 100 или 300 мА - при уфазяване ще мине много по-голям ток. При полипропиленови тръби - такъв ток няма да свали АП /тока може да е 20-30А/, но ще свали ДТЗ веднага!


2. При ДТЗ може да се пробва размяната на фаза и нула на реотана - може да има утечка от едната страна на реотана и ако я насочим към нулата, може да не пада ДТЗ заради ниското напрежение и елиминирането на пробиви /електрически/
Има варианти и без ДТЗ разбира се - вече е известно как се занулява бойлер на всички, както и мярка да не се къпем на включен бойлер никога. За да се предпазим от прекъсване на нулата в апартамента може да се сложи контактор на 220 Волта, който прекъсва всички фази...

С червеното не мога да се съглася освен с къпането при изключен бойлер което го подкрепям напълно.
zimel - специалист
кОлеги, не съм експерт но:
Причината в задействането на ДТЗ-то може да е от самата нея, т.е.-попаднал е на менте (много лоши неща чувам за напр. мерлин-ж.).
Та в този ред на мисли аз бих замерил утечката, за да се убедя дали повредата е в ДТЗ-то или в нагреватела.
Нали може да се свърже мултицет на обхват А,mA на земното и да се види дали е в нормите, понеже неразполагам с мегер?
blv - специалист
И с мултицета как ще засечеш дали минава 30мА за части от секундата :?
Не помня колко време му трябва на човешкото око да реагира, но бъди сигурен, че това е мноооого сложна задача. А ако и Шнаидер не са читави, кои са?

Тема "Проблем с ДТЗ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: