Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Virtuozo - специалист
Извинявам се предварително за ахмашкия въпрос.
Интересува ме какво представлява едното звето от трифазния АП.
За да бъда по ясен ще дам по конкретен пример.Как да гледам на трифазен АП 60А ? Като 3х20 ли?
Искам да знам ако въпросния 60А предпазител му ползвам само едното звено,тоест като монофазен а другите две не са натоварени,при какъв ток да чакам да изключва?
pavelari - майстор
Интересен въпрос.
В предпазителя всяко едно от трите звена има зашита срещу претоварване, късо съединение и контактна система която е съобразена с номиналния ток примерно 63А /това е стандартната стойност/. Можеш да го ползваш като монофазен за 1х63А, но препоръчвам да се премине последователно през трите звена /от едно в друго/ с оглед равномерното натоварване и загравяне с цел адекватно изключване по термичен ток /особено при настройваеми предпазители и термични защити/.
Ако ползваш едното перо ще имаш по-голям ток на изключване и риск съответно. Но ако става дума за обикновен АП /без настройка/ няма проблем, защото ще му вържеш монофазен кабел на не-толкова прецизен консуматор. Фазовия проводник на монофазен кабел може да понесе по-голям ток от същия при трифазен кабел, натоварен симетрично /все пак при трифазния се отделя топлина от три проводника/.

Прикачен файл

122.JPG
122.JPG (10.87 KиБ) Видяна 3217 пъти
PCL82 - майстор
pavelari, като даваш картинки като втората давай един коментар, че схемата е приложима само ако има отделен РЕ проводник. В противен случай е недопустима, защото прекъсва защитната нула.
pavelari - майстор
Е аз за това давам по две картинки за да се мисли като се прави.
Аз ако трябва да обяснявам и за РЕ проводника после трябва да обясня и какво е проводник сигурно... и накрая: PAVELRAI пише СПАМ
mirk - майстор
Ако е от модулните можеш да му махнеш мостчето което свързва трите лостчета механично и ще имаш три еднофазни в един общ корпус и няма да ти са необходими упражнения за последователни връзки.
pavelari - майстор
mirk написа:
Ако е от модулните можеш да му махнеш мостчето което свързва трите лостчета механично и ще имаш три еднофазни в един общ корпус и няма да ти са необходими упражнения за последователни връзки.
ТЦ... много от предпазителите не позволяват "поединичното вдигане" след махане на свързващата щанга /ръкохватка а и има известна логика в това - не казвам, че няма да стане щото и аз съм го правил някога ама става май само с българския /оранжевия/ Merlin Gerin и допускам да са го променили вече....
mirk - майстор
:? Възможно е, не съм го пробвал, може наистина да имат механична защита от еднофазно пускане :?
Virtuozo - специалист
Мерси за отговорите :) .Значи тая мойта няма да я бъде :wink: . Аз се колебаех дали пък едното звено няма да е 1/3 от трите,но щом всяко от звената отговаря на посочената стойност,то аз едва ли не имам шалтер а не АП,понеже предпазителят ми не е 60А,както дадох примера а цели 120 :-D та както и да го свързвам ще падне,чак когато му помогнат пожарникарите :? ,все пак аз не съм собственик на Кремиковци а на нормално табло.

Тема "Въпрос за трифазен АП" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: