Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ribnikolaevi - майстор
Кой е най-безопастият начин да монтирам конзола за контакт в топлоизолация - XPS. Монтирането директно в изолацията ми се струва пъвно несигурно срещу изскубвани и второ опасно срещу запалване.
pavelari - майстор
по-опасен е кабела ако не е уразмерен правилно - топлоизолацията го прегрява ако това е перманентно ползван контакт!
За да монтираш контатк в топлоизолацията има два ватрианта :
1. контакта е за открит монтаж и се закрива частично от топлоизолацията след като се хване с дюбели
2. Конзолата на контакта се монтира с два-три дюбела към стената и се изрязва плътен отвор в топлоизолацията без луфтове и без подмазване, освен ако вече няма дупка, която да се шпаклова
ribnikolaevi - майстор
Благодаря за мнението, изглежда ми логично ...
mirk - майстор
:? Опасна си е работата както и да я погледнеш. Според мен не трябва да се допуска каквото и да е прегряване от претоварване на контакта, за тази цел трябва да е с токов кръг защитен максимум с 16А автоматичен предпазител, колкото и да ни се иска да му праснем 25А. И самият контакт да е надежден и проверен, а не някой съмнителен с незнайно качествво.

Аз бих сложил ако е открит (от типа владозащитени) парченца трудно горим материал например клингерит, плътно намушкани между XPS-а и кутията на контакта. Ако височината на кутията не е достатъчна за да излезе отваряемата горна част от нея над изолацията може на дъното да се гипсира някакво трупче за да се повдигне малко. Кабела също е хубаво да си преминава в мазилката а не в изолацията. Ако няма как и се прави след като вече са налепени плоскостите, може да се прокара СВТ в метален шлаух.

Ако говорим за варианта за скрит монтаж пак бих сложил от клингерита, първо завит около самата конзолка и после отгоре върху XPS едно парче например с размери 20х20см с отвор колкото конзолката така че контакта да е отделен через него от изолацията. Парчето се замазва с каквото е измазана изолацията за да се скрие.

Може да се мисли и за отделяне с минерална вата но става по сложно.

Това е мое мнение как бих постъпил аз и не ангажирам никого с него. Може да не е най доброто но все пак предлага някаква защита в повече отколкото диретния монтаж в изолацията.

Май добрия стар клингерит са го спрели заради азбеста http://www.avko.bg/uim/wp-main/?page_id=42 единственото с по висока температура е UNIGRAPH
Интересни решения има тук http://www.avko.bg/uim/wp-main/?page_id=56

Фирмата от линковете доставя и по куриер преди доста години ми доставиха такъв картон.
vk - специалист
Аз доколкото си спомням топлоизолацинните плочи XPS (какъвто е Фибрана например) са негорими, в този смисъл вероятно няма повишена пожарна опасност.
pavelari - майстор
на документи нито XPS, нито EPS, нито самите конзоли са горими....
теста със запалката, обаче, може да Ви покаже неща от които след това да не смеете са спите в тази къща... все едно истината е, че за да има пожар - трябва и кислород, който зад топлоизолацията /там,където е кабела/ липсва...
Отделно, че аз зад топлоизолации винаги препоръчвам и/или поставям МОСТОВ кабел, защото при нагряване СВТ-то често прави късо заради усуканите си жила а мостовия - НИКОГА
Отделно - mirk акцентира на това, или слагате следващия по размер на сечението кабел или декласирате предпазителя /не 16 а 10 А на 2,5 кв.мм и не 25 а 20 А на 4 кв.мм кабели/
mirk - майстор
pavelari написа:
на документи нито XPS, нито EPS, нито самите конзоли са горими....
теста със запалката, обаче, може да Ви покаже неща от които след това да не смеете са спите в тази къща... все едно истината е, че за да има пожар - трябва и кислород, който зад топлоизолацията /там,където е кабела/ липсва...
Отделно, че аз зад топлоизолации винаги препоръчвам и/или поставям МОСТОВ кабел, защото при нагряване СВТ-то често прави късо заради усуканите си жила а мостовия - НИКОГА
Отделно - mirk акцентира на това, или слагате следващия по размер на сечението кабел или декласирате предпазителя /не 16 а 10 А на 2,5 кв.мм и не 25 а 20 А на 4 кв.мм кабели/
По скоро имах предвид да не се претоварва самия контакт, за кабела то се подразбира. Щото ако му праснем 4кв и 25А АП, кабела няма да е претоварен обаче контакта е претоварен с 50% и може да вземе да грее.

Интересно мостовите кабели за забранени за пожароопасни помещения явно и те не са стока .
nihonjin - специалист
Тъкмо приключих такъв монтаж. Монтирах кутиите директно във Фибрана с пяна за лепене на топлоизолация. Не е най-безопасния начин, но е достатъчно здраво - може да изтеглиш щепсъла без да придържаш контакта.

Тема "контакт в XPS" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: