• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Johny - майстор
Колеги, LED луничките на 220V имат ли по-малък живот в сравнение с тези на 12V, както при халогенните, или тук нещата са по-различни?
moimoimoi - майстор
странно че точно ти питаш :?
няма значение на колко волта е захранването
и в двата случая 220 и 12 волта напрежението се намаля ,защото на диодите им трябва около 3 волта и 20 милиампера ток за бели диоди
ако не са спазени тези усложия независимо при какво захранващо напрежение светодиодите могат да изгорят или да им се скуси драстично живота

при халогенните лунички случая е друг, при 220 волта е по тънка спиралата и по лесно прегаря и затова горят по често

между другото скро си взех 2 лед-крушки и установих че с обикновен димер им се регулираше силата на светене
Johny - майстор
Въобще не е странно. Деветдесета година си донесох от Либия няколко лампи с нажежаема жичка Philips. Не изкарваха и по месец за разлика от родните и руските лампи.
И при 12V и при 220V напрежението е по-голямо от необходимото за работа на светодиода. Елементната база, която е използвана за получаване на необходимото напрежение, също е от значение независимо, че няма спирала при светодиодите. Само че при 220V електрониката е по-сложна, което може да доведе до по-ниска надеждност. Но това е на теория.
А въпроса ми беше свързан с опит от реална експлоатация, и няма нищо общо с теорията.
Надявам се, че съм бил разбран.
moimoimoi - майстор
няма никва електроника и в двата случая се ползват резистори и/или кондензатори,изправителни диоди,все елементи известни от над 50 години,едва ли има неясноти по технологията на тяхното производство
естествено и при двете напрежения могат да се използват некачествени елементи,лоши спойки,не добре оразмерени елементи

последната светодиодна кояти си взех пишеше че е 5 вата,240 волта
замервам я и ниистина беше 5 вата с ток 0.02 ампера-допистимия за един диод

ако нямаш изградена инсталация за 12 волта по добре е вместо да купуваш трансфформатори да си вземеш лед луни на 220 волта
1.5 вата лед луна е към 6-9лева
Johny - майстор
Още нищо не съм купувал с изключение на арматурата.
Пасивните елементи също са електроника. :wink:
ArturDent - Почти Безобиден
Johny написа:
Само че при 220V електрониката е по-сложна, което може да доведе до по-ниска надеждност. Но това е на теория.
Така - задачата е да се постигнат 3 V.
Само да попитам - ти да нямаш мрежа НН на 12V?
Да перифразирам въпроса ти:
Кое е по надеждно:
Едно устройство 220/3V или две устройства 220/12V и 12/3V ?
svetliopi44 - Чирак...
На мен ми предстой купуване на 15 бр LED луни ...ще следя темата понеже и аз се двоумя ...
При мен ще са на 3 кръга ,което означава 3 трафа ... хубавите са си парички ... но ако на 220 не са стабилни няма как... :?

Сега забелязах че в някой сайтове луничките на 220V са с по 3 месеца гаранция ,а тези на 12 са с по 24 месеца ... :? дали е заради волтажа или някакви различни като надеждност диоди ???
moimoimoi - майстор
лед диодите и при двата вида луни са едни и същи,няма начин едните да са по изгарящи :lol:
при 220 волта директно се намаля от 220 на 3 волта,или там колкото е необходимо
при 12 волта ти трябва трансформатор 220/12 волта,после в луничката пак се намаля до необходимото
т.е. не виждам смисъл да са на 12 волта,освен ако е за безопасност-в банята примерно


както по горе казах при халогените лунички спиралата накрушките е с различна дебелина и за това на 220 волта изгаря по често-по тънки са спиралите
друга причина за изгарянето на халогенките е топлината-няма добро охлаждане поради малкия обем на крушката
при лед луните няма греене
при лед луните не ти трябват дебели кабели защото са по маломощни
ако са на 220 волта спестяваш и от траф


примерна сметка:
за халогени луни
18 халогени луни по 35 вата=630 вата----18 по 2 лева =36 лева
3 трансформатора по 250 вата ------------3 по 50лв----=150 лева
кабел2.5мм25 метра-------------------------------------------24 лева
150+36+24===всичко 210 лева

за лед луни
18 лед луни по 3 вата=48 вата
18 лед луни по 9 лева----------------------------------------162 лева
кабел 1.5мм -----------------------------------------------------18 лева
162+18=180 лева

а разликата в консумацията после :idea: 630 към 48 вата
имам един клиент в хола му има 4 киловата халогенки :shock: над 100 крушки са,не му трябва отопление-пуска си луничките :lol:
DMN - майстор
Аз също наскоро си взех една такава лампа от любопитство, да видя как са що са. Моята е на 220в. и с 48 диода. Незнам обаче как са свързани диодите вътре, последователно или паралелно, или на групи и това дали има значение за надеждността на лампата :? Ако например на 12в. се свържат последователно 4 диода или 2 групи по 4, или 3 групи по 4 и.т.н.... то се пада по 3 волта на диод и не е нужно резистор, който да грее там в и без това малкото пространство...и колкото по-малко допълнителни елементи, толкова по-добре според мен. Сами по себе си диодите имат дълъг живот.
pavelari - майстор
DMN - свържи 4 диода последователно и им подай 12 волта - тогава ще отговориш на въпроса си
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "LED лунички 12V или 220V" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: