• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Johny - майстор
nostradame1 написа:
Здравейте колеги, имам въпрос,каква е разликата от трафа на 12в за луни и трафа на 12в за лед лента.Искам да сложа траф за луни на лед лента,заради размера най вече,защото тавана е затворен вече и съм ограничен с размерите на това което мога да вкарам в тавана.Лентата ми е 15 метра около 70- 80 вата едноцветна.
При тази дължина е по-добре да захраниш с 2-3 трафа/по-точно адаптера/, защото лентата ще свети различно в началото и края. Другото относително добро решение е да я захраниш едновременно от двата края.
scanex - помощник
За да не отварям нова тема ще пиша тук за един проблем. В банята ми ползвам за осветление 3x35W халогенни лунички на 12V. Захранват се от 105W електронен траф. След 2 години експлоатация ми изгоря едната луничка, та реших да я заменя пробно с една LED луна 4W (на кутийката и пише, че може да работи с 12V AC/DC). Всичко хубаво, но като я сложа свети много слабо и мъждука от време на време. Къде може да е проблема?
P.S.Утре ще я пробвам на 12V DC как ще се държи.
jordanvass - майстор
Проблемът е в електронния трансформатор. Изходното му напрежение е с висока честота и не е подходящ за LED луничка. Ако беше обикновен индукционен трансформатор на 50 Херца, щеше да си свети нормално. На 12 V DC няма да има никакъв проблем.
Дидо_Д - помощник
За мокри помещения е най добре да са на 12v. А за други помещения слагай 220v, за 12v разделени на много кръгове трябва отделни трафове. Или един мощенмощен, но по сложно става да се гасят кръговете.
jordanvass - майстор
За мен най-добрият вариант си остават COB LED луничките на 12V. Мощността им е колкото е обявена. Имат си вграден драйвер и светят стабилно в много широк диапазон на захранване - от 10 до 16V без видима промяна в яркостта, някои дори и на 8V светят нормално. Ъгълът им на светене е доста широк. Почти всички пробвани от мен лунички на 220V, а и тия на 12V с 3 или 4 отделни светодиода, са под обявената мощност и то в пъти, включително с чипове CREE и EPISTAR. Говоря за евтините китайски лунички. Маркови не съм пробвал. Ако 12 волтовата инсталация ви е с индукционни, а не с електронни трансформатори, замяната на халогенните с LED лунички става безпроблемно. За съжаление вече все по-трудно се намират от старите индукционни трансформатори за лунички. Дори в много магазини продавач-консултантите не разбират за какво ги питам.
fox_vt - майстор
Луничките и панелите със смд светодиоди зад матово стъкло/пластмаса също не са за подценяване,най вече поради факта че имат по разсеяна светлина а не е концентрирана като COB .Откъм обявена реална мощност нз как са нещата.Имам луна с COB ако погледнеш към нея после 2 минути аут,COB емитери в плафон зад матово стъкло светят идеално,и смд зад матово стъкло също.Обаче проблема не е толкова във мощноста а във цветопредаването.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "LED лунички 12V или 220V" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: