Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Постояннотоковият електродвигател ноже да се регулира по 3 начина по скорост на въртене - по входящо напрежение, по допълнително съпротивление в котвената верига и по регулиране на тока на възбуждане. Подозирам, че на вентилатора у вас, щом са три степени с бутони, ще да е реализирано по метода със съпротивленията, като всяка следваща по скорост във възходящ ред степен шунтира дадено съпротивление и така до прескачане и на най-голямото, когато двигателят върти с най- висока скорост.
ESPACE - майстор
mashinista написа:
Постояннотоковият електродвигател ноже да се регулира по 3 начина по скорост на въртене - по входящо напрежение, по допълнително съпротивление в котвената верига и по регулиране на тока на възбуждане.
И най вече импулсно със ШИМ. Ама автора на темата пита за монофазен асинхронен със ротор накъсо.
Е нали пита за правотоков (постояннотоков). Доколкото знам асинхронният двигател като цяло не работи добре на постоянно напрежение, даже трифазните като им подадеш на 2 фази DC спират динамично. Ако все пак за такъв става въпрос, оборотите на АД се регулират с регулиране на честотата или с допълнителна намотка при двускоростните. Ама да кажем, че вентилаторът му няма да е с вграден инвертор.
ESPACE - майстор
mashinista написа:
Доколкото знам асинхронният двигател като цяло не работи добре на постоянно напрежение
Като цяло изобщо не работи на постоянно напрежение :)
Junak - майстор
Човека пита за струг, те му обясняват за вентилатор... Ама чукча писател, не читател. :) Толкова глупости само в две мнения. :)
todortv - майстор
Човекът, вече има тема и му беше отговорено мисля конкретно!
http://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?f=11&t=51218
Сега същото питане, но в неподходяща тема... :)
todortv написа:
Човекът, вече има тема и му беше отговорено мисля конкретно!
http://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?f=11&t=51218
Сега същото питане, но в неподходяща тема... :)
Прави сте.
Отворих нова тема след публикуването на този въпрос така, че може да игнорирате въпросат ми за напред и да пуснето по едно мнение в новата ми тема :axe:
Благодаря!!!
masterpit - специалист
sirvalski_25 написа:
на мен ми хрумна идеята да пробвам с ''''ДРОСЕЛИ'''' МНОГО ЕФТИНО И безопасно поне така си мисля.
Пич много ти благодаря за съвета! Намалих скоростта на тангенционален вентилатор на конвектор, сега обдухва питата два пъти по-леко на първа степен без да ми охлажда прекомерно водата.

Тема "Как се регулира скоростта на един правотоков ел.двигател?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: