Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
DRLabs - помощник
Здравейте,
Преди няколко месеца си смених старите халогенни лунички на 12 волта с LED осветление с 220AC лунички. Скоро обаче луничките започнаха да горят. Измерих напрежението и за мое голямо учудване установих, че е над 400 волта. Когато махна всички лунички от фасунгите и измеря напрежението, то тогава то е нормално от около 230 волта. И тъй като нямам никаква идея на какво може да се дължи този феномен, реших да попитам за помощ, за която благодаря предварително!
Прилагам схема на свързването и измерванията:
Прикачен файл:
Осветление LED2.jpg
Осветление LED2.jpg (58.73 KиБ) Видяна 2510 пъти
hidrazin - майстор
1.Използвай истински уред. Не такъв от левчето.
2.Крушките ти горят защото са калпави или са монтирани калпаво. Не защото напрежението се е "качило" на 400V.
:partyman:
DRLabs - помощник
hidrazin написа:
1.Използвай истински уред. Не такъв от левчето.
2.Крушките ти горят защото са калпави или са монтирани калпаво. Не защото напрежението се е "качило" на 400V.
:partyman:
Блгодаря за отговора,но за съжаление все пак има нещо гнило. :( То ясно, че мултицетът е някакъв никакъв, но все пак такава голяма разлика е странна, а пък като премеря някой от контактите по стената например, просто за сравнение, напрежението със същия този мултицет си е стабилно около 230V. По същия начин, ако замеря напрежението при махнати LED диоди, също e стабилно около 230V, но с тях започва да дава над 350V, та чак до 440V.
Иначе относно монтажа, именно заради това, че исках да е изпълнено добре, дори пуснах нов кабел от ключа, който обхожда всички диоди, свръзките са хубави, с хубави клеми и т.н. Единствено не успях да измисля откъде да взема нула, та затова я взимам от кабела от стартото осветление, който дори не знам откъде точно минава, но пък това не би трябвало да е проблем.
Въпросът е, че три LED луни за два месеца ми идва малко много.
nikolov333 - майстор
DRLabs написа:
hidrazin написа:
1.Използвай истински уред. Не такъв от левчето.
2.Крушките ти горят защото са калпави или са монтирани калпаво. Не защото напрежението се е "качило" на 400V.
:partyman:
Блгодаря за отговора,но за съжаление все пак има нещо гнило. :( То ясно, че мултицетът е някакъв никакъв, но все пак такава голяма разлика е странна, а пък като премеря някой от контактите по стената например, просто за сравнение, напрежението със същия този мултицет си е стабилно около 230V. По същия начин, ако замеря напрежението при махнати LED диоди, също e стабилно около 230V, но с тях започва да дава над 350V, та чак до 440V.
Иначе относно монтажа, именно заради това, че исках да е изпълнено добре, дори пуснах нов кабел от ключа, който обхожда всички диоди, свръзките са хубави, с хубави клеми и т.н. Единствено не успях да измисля откъде да взема нула, та затова я взимам от кабела от стартото осветление, който дори не знам откъде точно минава, но пък това не би трябвало да е проблем.
Въпросът е, че три LED луни за два месеца ми идва малко много.
hidrazin ти е дал достатъчно информация, но явно те притеснява нещо по свързването, което явно сам си правил.
Няма как да имаш такива напрежения каквито отчита мултицета ти, освен ако не си с трифазно захранване в къщи.. :wink:
Сигурно и мултицетът и луничките ти са калпави и според мен проблема е, че си избрал 220 волтови, а като гледам димера, може и той да ги "гори". :idea:
При тях има повече проблеми и горят често понеже електрониката е набутана в тялото на луничката и дефектира, а някой "димиращи"модели, не се "разбират" с всички димери.
Другия вариант с лунички на 12в за мене е за предпочитане, но е по сложен и скъп за реализиране заради трансформаторите и пада на напрежението, когато ги захранваш с дълги кабели. Проблема ти в момента е да си намериш качествени "димиращи" луни на 220в с 2 годишна гаранция от фирма с добри гаранционни условия. Чувал съм добри отзиви за сайта на крушки.ком. Имат 5W димиращи луни. Гаранцията им е 2 години а поемат и куриерските разходи за замяната на дефектиралите крушки. Не мога да ти препоръчам конкретни модели, защото зависи от това какво осветяване търсиш, но е добре да се съобразиш поне с вида на диодите, да не греят силно и да имат добри показатели..примерно с SMD5630!
П.П.А това "нещо гнило", което те тормози вероятно е свързано с калпавата електрониката на луничките и евтиния мултицет. Ако намериш мултицет с TRUE RMS пак премери :partyman:
На твоята схема отбелязах с червена стрелка едно място, на което изглежда, че фазата от димера е свързана със старата фаза, а разбрах, че ползваш само нулата от там..?
Прикачен файл:
Осветление LED2.jpg
Осветление LED2.jpg (95.29 KиБ) Видяна 2501 пъти
moimoimoi - майстор
смени една лед луничка с нормална халогенка и пак премери колко волта имаш
DMN - майстор
Нещо ми се струва, че от димера е цялата работа. Ако можеш дай информация за димера и лед луничките, да ги видим какви са.
DRLabs - помощник
DMN написа:
Нещо ми се струва, че от димера е цялата работа. Ако можеш дай информация за димера и лед луничките, да ги видим какви са.
Димерът не е някакъв специален - купуван е от Бриколаж. Луничките са димируеми, 6W на V-TAC.
Мерси за отговора!
DRLabs - помощник
moimoimoi написа:
смени една лед луничка с нормална халогенка и пак премери колко волта имаш
Ще го опитам довечера и ще пиша :yawinkle:
moimoimoi - майстор
това че мериш 400+волта е защото след димера едва ли имаш синусоидално напрежение,отделно не се знае на колко херца е и уреда с който мериш се шашка
и
да сложиш халогенка за 220 волта,да не се объркаш да сложиш за 12

ако след димера напрежението е с висока честота може и от това да изгарят
DRLabs - помощник
nikolov333 написа:
DRLabs написа:
hidrazin написа:
1.Използвай истински уред. Не такъв от левчето.
2.Крушките ти горят защото са калпави или са монтирани калпаво. Не защото напрежението се е "качило" на 400V.
:partyman:
Блгодаря за отговора,но за съжаление все пак има нещо гнило. :( То ясно, че мултицетът е някакъв никакъв, но все пак такава голяма разлика е странна, а пък като премеря някой от контактите по стената например, просто за сравнение, напрежението със същия този мултицет си е стабилно около 230V. По същия начин, ако замеря напрежението при махнати LED диоди, също e стабилно около 230V, но с тях започва да дава над 350V, та чак до 440V.
Иначе относно монтажа, именно заради това, че исках да е изпълнено добре, дори пуснах нов кабел от ключа, който обхожда всички диоди, свръзките са хубави, с хубави клеми и т.н. Единствено не успях да измисля откъде да взема нула, та затова я взимам от кабела от стартото осветление, който дори не знам откъде точно минава, но пък това не би трябвало да е проблем.
Въпросът е, че три LED луни за два месеца ми идва малко много.
hidrazin ти е дал достатъчно информация, но явно те притеснява нещо по свързването, което явно сам си правил.
Няма как да имаш такива напрежения каквито отчита мултицета ти, освен ако не си с трифазно захранване в къщи.. :wink:
Сигурно и мултицетът и луничките ти са калпави и според мен проблема е, че си избрал 220 волтови, а като гледам димера, може и той да ги "гори". :idea:
При тях има повече проблеми и горят често понеже електрониката е набутана в тялото на луничката и дефектира, а някой "димиращи"модели, не се "разбират" с всички димери.
Другия вариант с лунички на 12в за мене е за предпочитане, но е по сложен и скъп за реализиране заради трансформаторите и пада на напрежението, когато ги захранваш с дълги кабели. Проблема ти в момента е да си намериш качествени "димиращи" луни на 220в с 2 годишна гаранция от фирма с добри гаранционни условия. Чувал съм добри отзиви за сайта на крушки.ком. Имат 5W димиращи луни. Гаранцията им е 2 години а поемат и куриерските разходи за замяната на дефектиралите крушки. Не мога да ти препоръчам конкретни модели, защото зависи от това какво осветяване търсиш, но е добре да се съобразиш поне с вида на диодите, да не греят силно и да имат добри показатели..примерно с SMD5630!
П.П.А това "нещо гнило", което те тормози вероятно е свързано с калпавата електрониката на луничките и евтиния мултицет. Ако намериш мултицет с TRUE RMS пак премери :partyman:
На твоята схема отбелязах с червена стрелка едно място, на което изглежда, че фазата от димера е свързана със старата фаза, а разбрах, че ползваш само нулата от там..?
Привет,
Благодаря за помощта. В момента търся по-читав мултицет, да видим с него.
Крушките са тези: http://v-tac.eu/index.php/2015-03-07-14 ... etail.html

с 2 години гаранция.

Относно "старата фаза", в точката отбелязана с червената стралка, по-скоро съм го нарисувал грешно - там нямам връзка към "старата фаза". Пък тя така или иначе вече е прекъсната при ключа и виси свободно. Имам обаче леко съмнение в нулата, която използвам - кабелът минава някъде в тавана, и нямам никаква идея къде отива. Имам подозрение обаче, че в тавана някъде има скрит траф от старото осветление и нулата може и да е свързана и към него. Дори да е така обаче, този стар траф със сигурност не е захранен, заради "старата фаза", която вече не е свързана в ключа.

Поздрави,

Тема "Странен проблем с LED осветелние" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: