Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
sasho73 - помощник
Здравейте, може ли този двигател да се пусне на 220 волта и ако става как е свързването?
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2609 ... WA8oqo.JPG
sasho73 - помощник
Прегледах доста теми но нещо не можах да схвана, на табелата има само звезда
fikata - майстор
sasho73 написа:
Прегледах доста теми но нещо не можах да схвана, на табелата има само звезда
Щото в трифазна мрежа 3х380 V работи свързан в звезда.
Предполагам,че ти питаш за пускането му в монофазна мрежа 220 V, а не в трифазна 3х220V
moimoimoi - майстор
на табелката на двигателя е указано че работи само на звезда,което съответства на 380 волта захранване

от линка на колегата по горе има схема но там двигателя е сързан в триъгълник за да се включи на 220 волта
т.е. тая схема за монофазно пускане на трифазен двигател е неприложима

продаваш този двигател и си купуваш 2.2монофазен
fikata - майстор
Линкът,който съм дал съвпада по данни на двигателя,за които пита колегата.
Ако го устройва по малкия въртящ момент и мощност при монофазно свързване да не бърза да го продава, а да го пусне по приложената схема.
Колега, погледни клемната кутия на двигателя.Ако там са изведени шестте извода на трите фазови намотки, не е проблем да се пресвърже на триъгълник, т.е да се изпълни схемата за монофазно захранване.
Има вероятност да са изведени само три извода и звездата да е направена вътре/вътрешна звезда/ Тогава пресвързването се усложнява-налага се намесата на бобиньор...
fikata - майстор
moimoimoi написа:
на табелката на двигателя е указано че работи само на звезда,което съответства на 380 волта захранване

от линка на колегата по горе има схема но там двигателя е сързан в триъгълник за да се включи на 220 волта
т.е. тая схема за монофазно пускане на трифазен двигател е неприложима

продаваш този двигател и си купуваш 2.2монофазен

Напротив,точно тази схема е приложима,защото двигателят може да работи в мрежа 3х220V само ако намотките са свързани в триъгълник.Т.е на намотка може да се подаде напрежение само 220V, което е фазовото напрежение при звезда 3х380V и линейно/равно на фазовото/ при трифазно захранване на триъгълник 3х220V. Действително на табелката не е показан знака триъгълник,но са дадени две стойности на номинален ток. Номинален ток при триъгълник 8.8А/3х220/, а при звезда 5.1А/3х380/
Повтарям,единственото условие за изпълнението на монофазно захранване е в клемната кутия да са изведени шестте извода на намотките за да се изпълни пресвързването в триъгълник....
sasho73 - помощник
Мисля че беше със 6 извода, но не съм сигурен.С какъв кондензатор да го пробвам? Ако не стане ще го сменям, някой ако има подобен монофазен можем да направим бартер.
fikata - майстор
sasho73 написа:
Мисля че беше със 6 извода, но не съм сигурен.С какъв кондензатор да го пробвам? Ако не стане ще го сменям, някой ако има подобен монофазен можем да направим бартер.
Тук си пише /ама май не ти се чете/:



Включване на трифазен електродвигател на 220 волта
http://www.e-plan.josefscholz.de/Steinm ... ltung.html
Понякога в домашни условия е необходимо да захраним трифазен електродвигател в монофазна мрежа
Това може да стане с фазоизместващ кондензатор-двете фази се свързват към захранващото напрежение,а третата-през фазоизместващия кондензатор.
Капацитетът на кондензатора е 60-80 микрофарада на киловат,а максималното напрежение-не по малко от 400V

Пусков кондензатор-пусковия ток на електродвигателя е до 160% от номиналния.
Работния кондензатор не може да осигури този ток,затова по време на развъртането на електродвигателя се включва
пусков кондензатор паралелно с работния кондензатор.
Капацитетът на пусковия кондензатор е от 120 до 160 микрофарада на киловат.

Пример:
За трифазен електродвигател 220/380 волта 2,2 кВт /това е твоя двигател/
Въртящ момент = 0.1 - 0.5 от номиналния
Работен кондензатор 140-160 uF
Пусков кондензатор 280-320 uF
Последна промяна от fikata на пет авг 20, 2010 3:03 pm, променено общо 1 път.
lubomirlz - специалист
то и в нашия форум въпроса е обсъждан доста пъти ама няма кой да търси :? http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=24028

Тема "Свързване на ел. двигател" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: