Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ArturDent - Почти Безобиден
@torbalan За телевизията също има безжични решения. Мисля че струваха от $150 до към $250.

@stiff_bg Един съвет - каквото и да правиш, след като положиш кабелите - снимай. До 1,2,5 години ще помниш кое от къде минава, но после....
След време ще ти се наложи да боднеш една дупка в стената и е хубаво да знаеш дали няма да уцелиш кабел.
aifos - напреднал
За кабелната и интернета можеш да си изкараш кабел или до етажната площадка или до терсата ,заявиси при Вас как са изградени мрежите .После доставчика само ти подава сигнал .
krasiorocknroll - специалист
СВТ-то не е задължително,но както и да е.На един апартамент си пуснах кабели във всички стаи-коаксиални и FTP-та ,въпреки че съм предвидил да има безжичен рутер.Въпрос на избор :)
NeoBoss - специалист
прекарай си още сега кабелите за каквото се сетиш :) ще ти е най лесно , като си прокарай кабел и към южния балкон ако решиш да не си на кабеларка а на някой сателит
velas - специалист
Направи си кабелни трасета по ъглите между стените и пода и под праговете на вратите. После лесно се скриват с подходящите первази а отзаде остава доволно много място. На всяка стена вдигни вертикално трасе до контакт/комуникации. Аз слагам от бялата гладка ПВЦ тръба или обикновен кабелен канал, в гофрето трудно се прекарват кабели.

Кабелната и сателитната система се изграждат по различни начини, но сателитната система може да работи като за кабелна. Изгражда се звездообразно, от всяко място за телевизор се полага самостоятелен кабел до обща кутия на стратегическо място.
Дай схема на апартамента, заедно с тераси, прозорци, посоките и инфо за околните сгради.
stiff_bg - напреднал
Отново благодаря на всички за съветите - много са полезни.

За съжаление нямам южен балкон. Изложението е Запад/Север така, че в най-добрия случай чинията ще се монтира точно на прозорежа с хора където и без това мисля да прекарам канал.

Канали в ъгъла на пода и стената не ме устройват много, защото ще слагам гранитогрес със перваз въпреки, че се замислям дали да не заменя перваз от гранитогрес със някакъв пластмасов... то има и вариант канала да се сложи над перваза ама не стои много хубаво.

Ще се опитам да кача и някаква схема този уеекенд :)

Ако може малко повече инфо за CBT кабелите? Сериозно съм се замислил да си спестя гофре-то и къртенето, та за това живо ме интересува.
nikibi - специалист
Явно някой не е чел достатьчно наредба 3. Проблема е че некомпетенто мнение довежда да заблуда на хората тьрсещи сьвет. Сега по темата конкретно. При лепене на ГК вьрху стена е допустимо инсталацията да е с ПВВ при положение че е под 1 см мазилка, в случая това е ГК, по този вьпрос сьм спорил с доста служители по ПАБ та накрая си изкарах и експетно становище конкретно за това, друг е случая ако ГК е на конструкция и кабеляците се веят отзаде за радост на всички гризачи. При СВТ, деиствително е необходимо полагането в гофре. Замисьла е в това че ПВВ проводниците се охлаждат от мазилката а СВТ от вьздуха в трьбата, едните са за скрит монтаж а другите за открито полагане вьв или вьрху сьответните изолатори, вьв или извьн сградите. А иначе след 25 години практика сьс тока, смея да твьрдя че няма никакво значение с кой от двата вида ще го прави човека. При всяко положение ще го надживеят. Може би с мостови ще му е по лесно, просто трябва да опита. Важното е да предвиди какви уреди и мошности ще ползва след 20 години и да ги заложи сега, но това определено не е за по линията на направи си сам. Вьпреки това желая успех в начинанието.

Тема "Окабеляване на апартамент - ел, кабелна, интернет и тн" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: