Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
moimoimoi - майстор
fikata написа:
Да ги прекараш през оперативна верига на контактор не е добре какво ще стане ако ти залепи контактора :x
Ми за сигурация ще прекара силовата през два контактора последователно.Двата едновременно не могат да залепнат :-D
двата едновремено предполагам има възможност да залепнат макар и малка....по вероятно е да залепне първо единия и после да залепне другия

това е все едно ако ти залепне контактната система на терморегулатора.....в такъв случай има други защити-от прегрявате,от повишено налягане и т.н.
mirk - майстор
Стигне ли се до защита от повишено налягане става дебела :wink:

За терморегулатора може да се направи компромис да управлява контактор обаче термозащитата трябва да е на първична верига да си изключва директно нагревателя или нагревателите. Използваш например такава с два контакта по 20А дори и замостени в паралел стават 40А което са си почти 9kW без малко.
baretata_7_62 - специалист
То не става въпрос за големи киловати, все пак говорим за моноfазен ток. Идеята ми е вместо 3кВ да сложа 4 до 6кВ. По голяма скорост означава по бързо загряване до определена температура. Щото диапазона под 3кВ е много разработен. От 1 -1.5-2-3 и тн. Но над 3кВ е много трудно да си намериш. И се сетих че щом проточните могат да натоварват мержата с по 6-8кВ защо не и обемите, какво лошо в това? 2 нагревателя, 2 термостата, много кабели, много схеми. Дайте най опростения варянт, на принципа бързо лесно вкусно :) Тоя стандартния термореголатор е с 2 крачета забучени във fланеца, това дали ще е проблем при отстраняването и поставянето на другия. Също така е с 1 палче, което влиза във врътката от долу под цялата кутия от която се регулира температурата. Взел съм 18А контактор който да се управлява от часовник с таймер, за включване и изключване в определен час и пише че на 220/230V издържа 4кВ?
mirk - майстор
Няма проблем, най лесно е да си монтираш 2 стандартни нагревателя на фланеца. На старите големите не е никакъв проблем, а и на елипсовидните може да се сложи. Хората им слагат медни серпентини на фланеца ти още един нагревател няма да сложиш.

Ето ти 20А защита 2 полюса http://nikelectric.com/product_info.php ... ts_id=2326 за два нагревателя по 3кВт.
Ето и 20А терморегулатор http://nikelectric.com/product_info.php ... ts_id=2327 който може да се включи с контактора и часовника който имаш. 18А е критично за 4кВт и няма абсолютно никакъв запас. Ако е два полюса единия за фаза на 1-вия нагревател, 2-рия полюс за фаза на другия нагревател и работата заспива с нагреватели по 3кВт.
baretata_7_62 - специалист
20A няма ли да са малко за 6кВ?
fikata - майстор
baretata_7_62 написа:
20A няма ли да са малко за 6кВ?
Това прочете ли?
Ако е два полюса единия за фаза на 1-вия нагревател, 2-рия полюс за фаза на другия нагревател и работата заспива с нагреватели по 3кВт.
Или не си съгласен с написаното.
baretata_7_62 - специалист
Да, напълно съм съгласен. Идеята за по голяма мощност ме осени когато разбрах, че има обемни бойлери за битови нужди над 3kW. Това са 4kW на стибел при мофазен и 6kW при трифазен. И просто от чисто български манталитет си викам, що па тия дойчовците да имат па ние да немаме? Те ли са по шантави да правят по мощни бойлери или ние толко си можем. И за това ми се ще да му прасна още 1 нагревател. Та нагревателя ще се вклюва с контактор, който се управлява от терморегулатора. Да няма да има термозащита на 2рия нагревател или поне още не съм го измислил как да стане. Но пък за сметка на това, ще има второ копче за включване и изключване на 2рия нагревател. Също така допълнителния нагревател няма да се ползва постоянно а ще се включва само при необходимост, което предполага че ще има някакъв контрол на бойлера и ще може да се отреагира, при хипотетични евентуални проблеми :)
AndroBg - помощник
Според мен трудно ще сложиш 4-6 кВ нагревател на 80 л. бойлер,тъй като на един нагревателен елемент може да се вкарат до 3 кВ за да е надежден.
За две нагревателни тръби трябва фланец мин на 11/4",а всички нови бойлери са с малки фланци и няма място за преработка.Евентуално може на Елдоминвест щото там са само два щуцера и може да има място за още два за втори нагревател по 3 кВ и то да бъде прав нагори щото не може да се вкара иначе.За управлението ще стане но задължително с контактор.
KingLin - майстор
Колега нищо лично ама темата е замряла преди почти 3 години :) :partyman:
Neno Er - специалист
KingLin написа:
Колега нищо лично ама темата е замряла преди почти 3 години :) :partyman:
Умрела, умрела ама да питам.
Може ли обикновен нагревател 3 кВ да работи на сухо, например в пясък? :?:

Тема "Смяна на нагревател на бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: