Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
П. Петков - специалист
След като смениха електромерите с електронни и изнесоха таблата на границата на имотите, реших, че мога да ползвам старите, индукционни, тангенциални електромери за лични, контролни функции (те си бяха мои, върнаха ми ги, а и нямаше какво да ги правя). При това (за удобство), трябваше да им нулирам показанията без да свалям основните пломби.
Събрах следната установка:
Прикачен файл:
Picture 197.jpg
Picture 197.jpg (71.34 KиБ) Видяна 1192 пъти
Тя представлява следното:
Обикновен, понижаващ тороидален трансформатор, на който прехвърлих вторичната към първичната намотка (след като ги сфазирах), а за вторична вързах проводник ПВА1-10мм2 (по-удобно е ПВА-2 -16мм2). Първичната на трафа се свързва към входа и нулата на електромера, а дебелата вторична към токовия вход и изход. При това, вторичната се сфазира така, че токът да протича от изхода към входа на електромера. Тоест, получава се повишаващ автотрансформатор, натоварен с токовата намотка на електромера. Токът във вторичната се определя от броя навивки, като при една навивка може да достигне 40-50А (зависи от мощността на тороидалния траф). Напрежителният пад върху токовата намотка е 100-200mV, което означава че консумираната мощност е десетина вата. В същото време, електромерът върти обратно с константа 8-10kW или за един час 8-10kWh. Разбира се, при пломбирани електромери това не е възможно, а и е недопустимо. Отбелязвам го само като техническо решение. :) Конретният електромер е по-нов и е от 97 година, като той е е четвъртият, който имам и ми остана от една катодна станция. Старите са от по-рано.
Още веднъж отбелязвам, че всяка манипулация при търговските електромери е наказуема! :?
Последна промяна от П. Петков на ср окт 22, 2014 12:05 pm, променено общо 1 път.
fbr - майстор
Като имаш достъп до фаза преди електромера, другото не ти трябва..
П. Петков - специалист
Задачата беше, как да се върти бързо и обратно електромерът с "нулева" мощност, а не как да се краде! :)
bigdragon - майстор
След като е само за контролни функции, какъв е проблема да махнеш пломбата,
да свалиш капака, да разглобиш колелцата с цифричките и да ги подредиш отново
на показание 000000 и 000000 за всяка тарифа....
Става лесно с малка отвертка.
Проверено е и работи.
geniya - специалист
Да ама при новите механични електромери има вградена спирачка с което е НЕВЪЗМОЖНО въртенето наобратно :cool:
При електронните независимо как е свързан вход/изход все отчита, просто софтуера "обръща" посоката на тока и си отчита.
Това го написах за тези които искат да лъжат електромерите.
marian1 - майстор
И точно тук е закопана козата - софтуера!
Ако е за магария - просто трябва да се види как комуникира електромера, как се ъпдейтва и какъв нов "софт" може да се ъпдейтне :lol: Ако има начин за комуникация, видовете. От там ми се чини че може да се напише "нещо" и подобри :lol:
Не знам легенда ли е, но в Бургас по безжичен път лекували електромера - отчитал после по ниски стойности.
Да подсетя и за репортажа по НТв - за човека който показа устройство, което без да докосва електромера - го накара да спре!

Тема "КОНСУМАЦИЯ НА ТОК ОТ МРЕЖАТА С 200 Hz ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: