Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ganyo - напреднал
здравейте.Имам един въпрос към вас...Свързан е със електротехника.Искам да направа инсталацията на 2 гаража при положение , че ще има общо 4 контакта и 4 лампи .. този ,който иска да му се направи инсталацията каза че държи кабела да му е в земята.Аз мисля да пусна СВТ 3х4/квадрата/ да захрана едно общо табалце и за двата гаража с 25А предпазител за 4-те контакта и 10А за осветлението сега на мене проблема ми е.дали наистина тези 4/квадрата/ще станат при положение че човека иска да си включва в гаража електрожен ако му се наложи плюс това виждам и друг фактор растоянието гаражите се намират на около 30 метра от къщата.по принцип искаше да му сложа 6/квадрата/ но няма как да се мине до таблото всичко е окованно със ламперия иска да си включва този кабел в контакт които е 4/квадрата/няма логика във 4/квадрата/да включиш 6/квадрата/затова мисля да го направим със 4.пък ако нестава с 4 ще мислям от къде да мина със 6 .
Ники274 - специалист
Според мен трябва да пуснеш 6 квадрата за захранващата линия до гаражите,Може да не е 3х6 ако е толкова трудно прекарването и да го пуснеш 2х6.В таблото слагаш един 32А главен,25А контакти и 6А осветление.От таблото пускаш вече трижилни кабели и за да стане като хората сложи комбинирана ДТЗ с АП 25А за кръга на контактите.Иначе кабелите които ще тръгват от таблото са 1 или 1,5 квадрата осветление и 2,5 или 4 квадрата контакти.Ако електрожена ще се ползва един-два пъти в годината пускай смело 2,5 квадрата.Ако ще се ползва всеки ден или всяка седмица ще е добре да е 4 квадрата.Но тогава трябва много да се внимава в избора на контакти.Вземи читави(обикновено са по скъпички),иначе ако се заредят контакти от 1-2 лв,очаквай да прегорят бързо и съответно ще имаш увреждания на захранващия кабел,който съответно трябва да смениш.Щепсела на електрожена също трябва да е читав,обикновено ръждясват или нагарят и почват да топлят доста и пак опира до смяна на кабел.....отклоних се малко,но надявам се да съм помогнал :)
piron45 - майстор
Колега, с 4кв. ще свършиш работа. Правилно мислиш че няма смисъл да закачаш по голямо сечение към по малко. Обаче ти препоръчвам да навиеш човека да си направиш твърда връзка на главния кабел. Не е добре да ползва щепсел. Ако иска ще си изключва от таблото.
Другото ако ще слагаш СВТ го вкарай в ПВЦ тръби или най малко в гофриран маркуч и си пусни трипроводна линия поне до таблото. Няма да се оскъпи кой знае колко.
ganyo - напреднал
да помогна ми доста.Но този електрожен както казваш ти я се пусне я не.Прави се с цел да се знае че може някой ден ако потрябва затова си помислих че ако няма да има постояно голямо натоварване защо да нему хакнам 4/квадрата/ после пък реших че кой знае какви самоделки електрожени има и за беля на мене да се падне.макар че контактите никога нема да са и четерте натоварени на махсимум.ще му сложам 6 квадрата да него мислям.
Ники274 - специалист
За трасето между къщата и гаражите слагай 6 квадрата ,с това разтояние и при по големи консуматори пада на напрежение ще се увеличи доста ако си с по малко сечение на кабела.А за кабелите за контактите след таблото слагай максимум 4 квадрата.
Последна промяна от Ники274 на ср окт 20, 2010 1:15 pm, променено общо 1 път.
ganyo - напреднал
и аз съм за твърда връска дирекно във таблото да задължително във гофре ще го вкарам преди да го положа.и аз му обесних че най добре при това положение захранващия кабел да си е от таблото а не с щепсели през контакт.каза че немало от къде да се мине неможело да се копа сякакви хора има на този свят.последно 4/квадрата/ или 6 да го пусна да ще бъде 3 жилиен четох някъде че ако 2 нема как да се монтира това ДТЗ и затова трябва да е трижилен като жило (PE) и (N) не трябва да са на обща клема
ganyo - напреднал
благодаря за добрите отговори
Ники274 - специалист
Ако няма да е на твърда връзка споменатата инсталация-задължително трипроводно окабеляване.
Най добрия вариант според мен-твърда връзка на всичко по инсталацията.Тогава можеш да захраниш гаражното табло и с двужилен кабел и пак да се сложи ДТЗ.Задължително от гаражното табло се пускат трижилни кабели.ДТЗ комбинирана с АП 25А ще я сложиш в гаражното табло за контактите,отделно обикновен АП за главен 32А и един обикновен АП за осветление 6А.От там пускаш осветление 3х1-1,5 квадрата осветление и 3х2,5-4 квадрата контакти.Ако не съм ясен после ако искаш ще ти драсна примерна схемичка на таблото : )
ganyo - напреднал
напълно ми е ясно
PCL82 - майстор
Чета темата и не се сдържам да се изкажа, като гледам как работата се прави едно към гьотере колкото да стане. Аман от пишман майстори!

Щом си решил да се занимаваш с този занаят прочети малко основните неща за да си наясно кое как се прави. Иначе нямаш право да си изкарваш хляба с това.

Ще сметнеш пада на напрежение при максималния очакван ток. Това трябва да знаеш как се смята. Формулите ги има и в учебниците по физика за 7-ми клас (съпротивление на проводник от мед с дадено сечение и дължина и закона на Ом). Трябва да е под 3% между консуматора и електромерното табло. Ще избереш кабел. Вероятно ще стане с 3х4мм2, но може да трябва 3х6мм2. Ако слагаш двупроводно захранване отиваш на 2х10мм2 мед или 2х16мм2 алуминий (наредба 3).

Обикновени шуко контакти за 16А не бива да се защитават с повече от 16А предпазител. За електрожена трябва да се предвиди отделен промишлен контакт с по мощен предпазител. Изпълненията с 25А предпазител и 4мм2 кабели са нередни. Предпазителя пази както инсталацията така и контакта от претоварване.

Тема "електротехника проблем" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: