Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здр. имам следния проблем. Откачам нулата при свален предпазител на бойлера,получава се леко искрене,а при закачена нула почва да грее меката връзка на студената вода. Благодаря за вашите мнения и съвети.
PCL82 - майстор
Проблемът е обсъждан многократно и е от животозависеща важност!!!

Нарича се лоша нула. В апартаментното ти табло, в апартаментното табло на твой съсед, в главното табло на блока или в едажните разпределителни кутии има лоша връзка на нулата. Искрата става, защото други уреди ползват водопровода за нула през твоя бойлер.

1. Проверяваш нулите в твоето табло. Ако се оправи проблемът е бил при теб.
2. Питаш съседите от твоя и по долните етажи дали имат същия проблем. Ако и проблемът е само на вашия етаж причината е в кутията на стълбището. Ако го има и на долните етажи причината е в главното табло и е работа на енергото.

Извикайте лаборатория да измери съпротивлението на нулата и да издаде протокол. Такава проверка е добре да се прави всяка година.
vvk79 - специалист
Да това определено е консумация на ток от друг потребител около теб или някой твой друг уред. Колегата го е обяснил много добре.
Ако имаш едни дитце клещи дори ще може да измериш този ток колко е.
А тук искам да отворя и една темичка по въпроса . Тази мешана скара дали се отразява на електромерите при единия или при другия- как мислите?
PCL82 - майстор
Не би трябвало да има разлика в показанията на ел-мерите, защото те измерват тока през фазата. Този ток зависи единствено от твоята консумация. Ако нулата се разхлаби пада напрежението и токът пада, което ще намали незначително сметките. Нулите на всички потребители са свързани, а ел-мерите ги ползват като референтна точка, за да измерват напрежението. После го умножават по тока и произведението им го интегрират във времето, което дава консумираната енергия.
vvk79 - специалист
Да колега и аз знам че мерят фазовия ток и че нулата служи само за определяне на напрежението. Това означава че няма проблем. ок.
todortv - майстор
Абсолютно вярно е мнението на PCL82.Но ако си в къща и далече от
трансформатора ще се наложи да забиеш земнои да свържеш с нулата.
PCL82 - майстор
todortv написа:
Абсолютно вярно е мнението на PCL82.Но ако си в къща и далече от
трансформатора ще се наложи да забиеш земнои да свържеш с нулата.
Заземяването също е важно. Освен, че смъква потенциала на нулата е и допълнителна защита при прекъсване на нулата. Ако става дума за къща се заземява главното табло, където е най-дебелият кабел. Не е правилно да се заземи чак при бойлера.

Възможно е проблемът да е възникнал след подмяна на железни водопроводни тръби.
mitcd - специалист
chonimm написа:
Откачам нулата при свален предпазител на бойлера,получава се леко искрене,а при закачена нула почва да грее меката връзка на студената вода.
Лошо ! Има проблем в комшиите(ако живееш в блок) или на улицата.
Твоето зануляване е зануляване и на комшията ти от блока или си направил зануляване на цялата улица !!
Търси - CEZ.E.ON или там който ти доставя тока
lubomirlz - специалист
Доста категорично мнение даваш, без да си видял на място за какво става въпрос. PLC82 и todortv много добре са обяснили какъв е проблема, не заблуждавай питащия :)
vvk79 - специалист
А така и аз днес се указах в подобна ситуация. Влизам на обяд в банята и гледам от бойлера капе вода(от меката връзка за студената вода) и след като я свалих и виждам че през нея е протичал ток защото тези цветните ленти (сини и червени) са поразтопени. След това разглобих щепсела (бойлера ми е с щепсел и контакт) виждам че вътре защитния проводник е нагрявал и прегорял(контакта е занулен) и излиза че някой използва водопровода за нула и черпи от мен (защото при мен не виждам проблем) закачил съм и амперметъра но в момента консумация по връзката няма. Проверил съм и двама комшии но и при тях няма проблеми. И сега остава да хвана кога ще има консумация евентуално.

Тема "искрене при откачане на нулата на бойлера" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: