• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
mici - специалист
Здравейте, Искам да сложа бързонагряваща плоча на старата ми печка, но те са с 4 извода, а нормалните - с три. Как да свържа такава плоча с обикновен петтактов ключ? Най-лесно е да извикам електротехник, но все пак мисля, че в този сайт ще получа правилния съвет. Благодаря.
fikata - майстор
Единият вариянт е да смениш ключа със седемтактов.
Другият,ако се оправяш с електротехниката виж тук
http://www.herd.josefscholz.de/7Takt/4_und_7_Takt.htmlИзображениеhttp://img832.imageshack.us/img832/4317 ... 18.gif[img]
Направи мост на 3 и 4[/img]
Изображение
Последна промяна от fikata на пон дек 20, 2010 8:54 pm, променено общо 1 път.
PCL82 - майстор
В плочата с 4 извода има три нагревателя свързани последователно. Трябва да измериш с мултицет съпротивленията и да откриеш трите най-малки стойности. По-големите стойности са суми от съпротивленията на последователно свързаните нагреватели. От съпротивленията изчисляваш мощността на трите нагревателя (по формулата P=U^2/R).

Трябва да свържеш единият край на трите нагревателя към един от междинните изводи, така че два нагревателя да са в паралел. Кои да са реши според пресметнатите мощности, така че най-плавно да се степенуват.
Последна промяна от PCL82 на вт дек 21, 2010 12:37 pm, променено общо 1 път.
fikata - майстор
В плочата с 4 извода има три нагревателя свързани последователно..все едно верига от три последователно свързани съпротивления с изведени по два общи вътрешни края плюс двата външни и стават общо четири края..
zimel - специалист
Наскоро и на мен ми се наложи да свържа бързонагряваш котлон с обикновен петтактов ключ (0-1-2-3-4).

Мерих съпротивленията между отделните изводи , мислих , чесах се по главата и нищо не измислих.

Накрая направих така:

Свързах извод 1 и 2 на плочата като общ край, между него и другите два извода се получиха съпротивления 44 ома и 60 ома , които се оказаха идеални за комбинация .

последователно свързани от ключа - 44 + 60=104 ; 220/104=2,11 х 220 = 464 вата.

само 60 омовия нагревател - 220/60=3,66 ; 220х3,66= 805 вата.

само 44 омовия нагревател - 220/44=5 ; 220х5= 1100 вата.

паралелно свързани от ключа - 44х60/44+60=25,3 ; 220/25,3=8,7 ; 220х8,7= 1914 вата.

Не твърдя, че това е най-правилния начин за свързване но върши работа, вече цял месец работи без проблем.
vk - специалист
Сложи си един 7-тактов ключ EGO. На котлона имаш обозначение с цифри, а на ключа ги виждаш на снимката. Продават се във всяка по свестна железария.
Изображение
Някой има ли точно решение на това как точно се свързва плоча с 4 извода (бързо нагряваща) към 5 тактов ключ (стара печка раховец 0-1-2-3-4). Последно, прави се пост между 3 и 4 или между 1 и 2 на плочата.
fikata - майстор
fackir написа:
Някой има ли точно решение на това как точно се свързва плоча с 4 извода (бързо нагряваща) към 5 тактов ключ (стара печка раховец 0-1-2-3-4). Последно, прави се пост между 3 и 4 или между 1 и 2 на плочата.
Мост се прави между клеми 3 и 4 на плочата и се свързва към крайната клема на петтактовия ключ/тази най отдалечената от врътката/.Клемата до нея се свързва с клема 2 от плочата/реотана с най голяма мощност/.Съответно клема 1 от плочата - с последната силова клема от ключа/тази до клемата S за сигнала/
Чрез моста два от реотаните се свързват в паралел и така плочата с три реотана става с два /един плюс една група от два свързани постоянно в паралел/
Изображение
При плоча с четири извода/три нагревателя/ с диаметър 220мм 2000W при свързването и с петтактов ключ ще имаш мощности на степените на ключа:
І степен прибл.420 вт
ІІ ст " 600 вт
ІІІ ст " 1400 вт
ІV ст " 2000 вт
fikata - майстор
Да използвам темата за бързонагряваща плоча с три нагревателя и предназначена за управление на мощностите със седемтактов ключ.
По горе беше обяснено как може да свърже такава плоча с петтактов ключ.което е все пак е компромис с повечето степени на възможности за използване на мощността й, които предлага седемтактовия.
Тази плоча с три нагревателя и четири извода може да се включи и с четиритактов тристепенен ключ. Ключ с положения 0-1-2-3,който се среща в бита.
Как става свързването с този ключ,след като както е обяснено по горе от четири извода на нагревателите на плочата,че те се групират с три извода /един от нагревател плюс втори получен от постоянно паралелно свързване на другите два и трети извод общ от всички нагреватели/
Основната разлика при свързване между четиритактовия и петтактовия е че при четиритактовия превключвател общият извод от нагревателите се свързва към клемата най близка до врътката на ключа.Изводът от най мощният нагревател/с най малко съпротивление/ се свързва с най крайната клема от ключа/ в посока от врътката към края/Съответно към средната клема на ключа се свързва края на втория нагревател,който е с по малка мощност от другия.
При това свързване към четиритактовия тристепенен ключ: при пол. 1- двата нагревателя са свързани последователно /най малка мощност/, пол. 2 - свързан е нагревателя с по голяма мощност, пол 3 - двата нагревателя/един плюс два свързани в паралел /са свързани в паралел /най голяма мощност /
petrov_belota - специалист
Колега, аз съм питал за същото само, че с 3 изводна плоча за ключ със същия ключ :D
Но най-добре си макрирай общия край като общ и другите 3 като съпротивления 1 2 и 3
замери съпротивленията (по пътя на логиката най-отдалечения кантален проводник би трябвало да ти даде най-високо съпротивление, защото там навивките са с по-голям диаметър) по законите на електротехниката можеш да определиш при какво свързване ще получиш по-голяма мощност и при кое по-малка, ако не ти се разчита на никой освен на тебе, плюеш на молива смяташ, мериш мултицета иии мислиш :D
Oтделно на това като направиш сметките трябва да направиш замерване на ключа кое кога е вкл и кое кога е изкл ии да се съобразиш с мощностите които получаваш.
(абе играчка си е ... ама в корабни условия ще свърши работа :Д )
  • 1
  • 2

Тема "Бързонагряваща плоча" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: