• 1
  • 96
  • 97
  • 98
  • 99
  • 100
  • 205
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kozl - майстор
Ами тука в Софето беха разменили фазите на няколко къщи захранени от стълб въздушно. И като мине един камон с над габаритен товар и насмел жиците по целата улица. Дошла е еварийка и питала баба Стоенка има ли бабо трифазни машини тук наокола. Ама бабето ко разбира от фази. "Нема баби, нема го тока, котлоно не гори, перална не бучи". И после в съседната работилница се :? що машините обърнали посоките :?
А за волтова дъга при късо...... Нещо като рибарска история ама багер драглайн поправя корекциятя на река Лесновска. И бам волтова дъга. В реката оранжеви кабели Ср.Н. 20 киловолта. Аз дъга не видел, щото закъснел. Но драглайна беше с половин кофа уцелел :shock: . Другата половина на кофата послужила за заря, като участник във волтовата дъга.
Къде е абсурда :? Ами ко чинат кабелите у ряката? А по големия абсурд е, че наказанието бе за Водно стопанство и кабелите след ремонта си останаха в ряката. Но по унуй време соцаво правото бе на страната на по силния и те така. Ами сега :? па ......а.
Avas_co - майстор
Тоя номер с реда на фазите, си им е любим на тия дръвници от енерго преносните дружества.Те, са над тия неща.
Преди време отивам на профилактика при един клиент(с него сме почти приятели,но е много претенциозен) , правих, каквото правих по съоръжението и си тръгвам, а пред геретето гледам един юнак от ЕВН.
След час някъде звъни клиента и "Ми, ..... не работи" , "Какво стана?", "Смениха електромера", "Аха, там ли е техника от ЕВН", "Да", "Я, ми го дай на телефона", от там едни псувни, слабоумници, как не се научихте, че не е без значение реда на фазите и т.н.
Съоръжението си има контрол на фазите и не изгрява, като ги врътнеш.
Krass - майстор
Но драглайна беше с половин кофа уцелел
Ай стига де. Изобщо не е разбрал какво е станало. При удряне на кабел, късото става между жилото и екрана на кабела. Земната защита изключва с време нула. Да не говорим, че 20 kV уредба може да държи със земя часове.
lov - майстор
hidrazin написа:
Имах снимка на помеднена стена от изпарена медна шина някъде 80х8 мм.
Дъгата беше пробила двойната ламарина на прекъсвач 20kV и беше метализирала тухлите на стената.
Метализацията - кръг с диаметър към 2 метра.
Причината - плъх опитал се на шинната система да мине от едната на другата фаза. :-D
:partyman:
Това с плъховете си беше направо класика. Преди много години тъкмо завършил бачках в една кожарска фабрика. Заради мършоляците там по кожите плъховете жива напаст. Таблата от химикалите прогнили от всякъде и всяка десета повреда да не кажа по често по вина на тези гадове. В килиите на високото всички защитни прегради махнати против всички правила ама то от зор да няма от де да се катерят и скачат. И въпреки всичко пак успяваха. Та по едно време се майтапехме че от стените има повече бакър и алумин от колкото в шини. Всичко оставено на доизживяване защото се строеше нов. Та последния напън на хилядарка траф беше да прави опит да излезе от килията. :x Защити няма и изключва чак в подстанцията. Ама кой тогава да се сети да снима. Все едно паднала бомба. Но пък такива неща със високото са си нормални. Я съсел я някоя гарга ще даде на късо. Пък и тъмнозелените и те често дават фира в опитите да отмъкнат нещо. :lol:
Та не са абсурди. Абсурд е да дойдат от ВиК и да ти скъсат 5 жила от 6 възможни на току що пуснато и захранено трасе. На 2 метра от изкопа прясно обозначено трасето както си е реда изписан с червена боя върху бетонната стена.. Влизат в двора на фабриката без да питат или да се обадят на някой и си почват да копаят да търсят някоя диплома. :-D
Gnus - специалист
Andri01 написа:
Аз купих от тука подобен преходник. От тези с две крачета/ не им знам типа/ към Е27.
GU10. Като видя такава фасунга, ми идва да сложа стартер за ЛЛ.
Andri01 - майстор
Gnus написа:
Andri01 написа:
Аз купих от тука подобен преходник. От тези с две крачета/ не им знам типа/ към Е27.
GU10. Като видя такава фасунга, ми идва да сложа стартер за ЛЛ.
Хехе,да ама той няма да светне!!:)
zz_stefanov - майстор
Няма да светне, но ще гръмне :)
kam34 - специалист
Krass написа:
Но драглайна беше с половин кофа уцелел
Ай стига де. Изобщо не е разбрал какво е станало. При удряне на кабел, късото става между жилото и екрана на кабела. Земната защита изключва с време нула. Да не говорим, че 20 kV уредба може да държи със земя часове.

:? Двете изречения лекичко се самоизключват. Първото е вярно при заземен звезден център на силовия трансформатор в подстанцията през активно съпротивление, а второто ако трафа е заземен през гасителен реактор. Първия вариант е при кабелни мрежи, а втория при въздушни.
bobko - специалист
Вижте ги тези Юнаци как си работят :) Изображение
  • 1
  • 96
  • 97
  • 98
  • 99
  • 100
  • 205

Тема "ЕЛ. АБСУРДИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: