• 1
  • 91
  • 92
  • 93
  • 94
  • 95
  • 205
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
valentino76bs - майстор
http://elkom-express.bg/%D0%B8%D0%B7%D0 ... %82%D0%B8/

Таблицата! Не знаех ,че има сечение 2кв.мм....
Другото което е ,че все се каня да измеря със шублер стар кабел полаган едно време и нов кабел с еднакви сечения.Струва ми се ,че едновремешния е с едни гърди напред/стотни, десети може би/ а пък може и да ме е подгонила параноята знам ли.... :?
hidrazin - майстор
valentino76bs написа:
...Другото което е ,че все се каня да измеря със шублер ...
Аз пък се каня да направя химически анализ. Явно и мен ме гони параноята. :-D
:partyman:
ESPACE - майстор
Аз пък имам едно предчувствие, че не сте параноици двамата.
Andri01 - майстор
Определено стария проводник ще излезе по-дебел.Но това е само и единствено от годините-медта е поела влага и се е раздула малко!! :?
MIRO_073 - майстор
Ами...и двамата сте и прави и с параноя :-D

Първо от какво се произвеждат кабелите? Поне в България (и почти навсякъде по света) от това.

Второ. Как се контролира готовата продукция и дали кабела отговаря на стандартите? (поне в България)

Ами тук е тънкостта. Медта може да бъде с определена чистота за електротехническу цели. Примерно от 99,999999% до 99,995478%. Така, че всеки кабел минава лабораторни изпитания и за електрическо съпротивление. (Виж таблицата по-долу)
Така, че може и градския valentino76bs да измери по малко сечения и hidrazin да не открие 100% мед в кабела и кабела пак да е по стандарт.

Прикачен файл

съпротивление.jpg
lov - майстор
Че то няколко стотни при мащабно производство дават тонове метал икономия. И със сигурност този допуск влиза в нормата на стандартното отклонение.
А относно хим. анализ и там сигурно ще има някакви отклонения. Малко примес на никел дава много по голяма пластичност което е добре при многожичните гъвкави кабели. В новите производства явно е спестено и като попаднеш на някой такъв удължител и след 10 развиване и навиване без видима причина е прекъснал някъде по средата.
Та не си е параноя ами живо ''таковане'' нали трябва да се купува ново щото ако е вечно ще падне бизнеса.
sirko - специалист
Изолация на кабели :axe:

Прикачен файл

2015-11-22 12.46.10.jpg
moimoimoi - майстор
машина за мляко /млекомат/ захранен с щепсел.беше нужно да има електромер за преотчитане и понеже чорбаджията не му се даваха пари за да станат културно работата е извикал некой"колега" ,та колегата срязал щепсела на машината, и монтирал малък електронен електромер между щепсела и кабела на машината
но! ползвал е кафяв и жълтожелен от щепсела за захранване а синия проводник изобщо не беше свързан никаде
съответно от машината син и жълто-зелен обединени
проблема беше че заземителните клеми на щепсела и контакта не са предвидени да тече през тях ток ,връзката беше прекъснала и самата машина офазена
Прикачен файл:
майсториш.jpg
майсториш.jpg (71.32 KиБ) Видяна 1552 пъти

сещам се и за друг абсурд на който се натъкнах тези дни:
рекламна витрина с 8 луни халогенки по 20 вата /общо 160вата като мощност а трафа беше 150 вата изгорял,но това не е всичко линията за 12 волта беше с кабел за тонколони многожилен около 1мм*,както се казва и това не е всичко,връзките бяха просто усукани на ръка и омотани с тиксо,нооооо и това не е всичко :-D захранването,представляваше контакт закрепен на витрината,а самото захранване става с кабел който от двете страни е с щепсел,единия се включва в мрежата а другия в контакта на витрината,естествено ако включиш първо в мрежата другия щепсел е под напрежение и ако докоснеш щифтовете на щепсела може да има жертви
витрината е производство на сливенска фирма евромебел ,явно само името и е евро....
Chefo77 - майстор
Аз вчера трябваше да го снимам преди да го изолирам ... някой "кадърник" хванал две оголени единични жици от контакта, около всяка от тях омотал на ЕДНА витка многожилен кабел и пуснал тока за майсторите в апартамента. Единственото място, откъдето може да се вземе ток в целия апартамент, е от този многожилен кабел, завършващ в разклонител. То бива самодейност, но такова малоумие (освен всичко, жиците излизат 15-ина сантиметра напред и надолу от стената) рядко се среща...
То като гледам как са наредени плочките и как е изпълнената тази част от "инсталацията", си мисля, че клиентката може само да се моли поне ВиК-то да му е специалност на този специалист. Той от всестранно развитите се явява...
sts - специалист
Chefo77
Не се чудете за изпълнението "некадърните" работят за петте лева.Ако знаете колко много "специалисти" работят на терен ще се уплашите.
А като почивате в хотелите по морето ако може да видите как са нахвърляни кабелите по таваните ще заплачете. Абсурди всякакви но не се отчайвате идват следващите.
  • 1
  • 91
  • 92
  • 93
  • 94
  • 95
  • 205

Тема "ЕЛ. АБСУРДИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: