• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 205
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
боян - специалист
:-D :-D :-D :-D
Това което го е написъл ,PCL82“ направо ме съсипа да се смея.Конзола от маргарин.Абе тоя майстор да не е обрал буклуджийски камион......Хахаахаххахаах
mirk - майстор
Как не трябва да се правят кабелни връзки :shock: особено на втората с общия куп нули в дясно.
moimoimoi - майстор
обажда ми се един електро инженер и ме пита:
-може ли с телефонен кабел да захрани......електрожен,дължината на линията е само 300 метра :lol: ,и колко време щял да издържи кабела преди да се стопи :toimonster:

на последния обект-кооперация с 8 магазина и 12 апартамента инвеститора ми иска оферта за монтаж на контакти и ключове, аз му отговарям 2 лева контакт и 1 лев на ключ,в последствие офертата ми е отхвърлена, с аргумента- е толкова ли е трудно да вържеш 2 жици, не се ядосвам понеже имаше доста контакти с дебел 3 по 4 мм кабел,
след 1 седмица минавам аз през обекта и какво да видя, част от контаците сложени.....но.......няма нито един който да е прибран до стената,даже и ключовета всичко си стърчи подобаващо дразнещо по няколко мм навън, оставям на страни факта че някой са накриво,след още известно мотаене из обекта забелязвам и лице занимаващо се с лесната дейност по монтажа на контаци-общ работник,който по време на изграждането на кооперация се преквалицира на водопроводчик,къртене и дупки пробиваме всякакви до шпакловчик
totio1973 - специалист
moimoimoi написа:
обажда ми се един електро инженер и ме пита:
-може ли с телефонен кабел да захрани......електрожен,дължината на линията е само 300 метра :lol: ,и колко време щял да издържи кабела преди да се стопи :toimonster:

на последния обект-кооперация с 8 магазина и 12 апартамента инвеститора ми иска оферта за монтаж на контакти и ключове, аз му отговарям 2 лева контакт и 1 лев на ключ,в последствие офертата ми е отхвърлена, с аргумента- е толкова ли е трудно да вържеш 2 жици, не се ядосвам понеже имаше доста контакти с дебел 3 по 4 мм кабел,
след 1 седмица минавам аз през обекта и какво да видя, част от контаците сложени.....но.......няма нито един който да е прибран до стената,даже и ключовета всичко си стърчи подобаващо дразнещо по няколко мм навън, оставям на страни факта че някой са накриво,след още известно мотаене из обекта забелязвам и лице занимаващо се с лесната дейност по монтажа на контаци-общ работник,който по време на изграждането на кооперация се преквалицира на водопроводчик,къртене и дупки пробиваме всякакви до шпакловчик
Затова държавата ни е на този хал
PCL82 - майстор
И нямаме стандарти кое СМР с какви материали се прави и какъв да е крайния резултат, а някой като чуят за правилници направо им се повдига. Скършва им се цялото майсторско самочувстие.

По чужбина са си решили този въпрос като са ограничили разнообразието на видове кабели и матерали. За всяка работа се знае какви материали се ползват.
И се знае за лампи и контакти NYM 3х1,5мм2 16А до 14 метра. Над 14метра NYM 3х2,5мм2 16А или NYM 3х1,5мм2 10А. Този кабел става и за сухо и за влажно. Всички монофазни уреди са до 4КВт. Нагоре са трифазни, за да не се разбалансира мрежата.

Като отидеш в магазина АП16А е на полувин цена спрямо всички други АП, защото най масово се използва. Даже някои табла са само с 16А АП-та.

И така монтажникът не си чупи пръстите с дебели жици, за да монтира контакт който не е измислен за такива.
valentino76bs - майстор
PCL82 написа:
И нямаме стандарти кое СМР с какви материали се прави и какъв да е крайния резултат, а някой като чуят за правилници направо им се повдига. Скършва им се цялото майсторско самочувстие.

По чужбина са си решили този въпрос като са ограничили разнообразието на видове кабели и матерали. За всяка работа се знае какви материали се ползват.
И се знае за лампи и контакти NYM 3х1,5мм2 16А до 14 метра. Над 14метра NYM 3х2,5мм2 16А или NYM 3х1,5мм2 10А. Този кабел става и за сухо и за влажно. Всички монофазни уреди са до 4КВт. Нагоре са трифазни, за да не се разбалансира мрежата.

Като отидеш в магазина АП16А е на полувин цена спрямо всички други АП, защото най масово се използва. Даже някои табла са само с 16А АП-та.

И така монтажникът не си чупи пръстите с дебели жици, за да монтира контакт който не е измислен за такива.

Винаги съм си задавал въпроса ......колко ли струва нашия живот,нужно ли е да се прави компромис с тези неща...с нашия и чуждия живот....някой път говорим за стотинки повече,стотинки който биха спасили човека.........
styb - специалист
moimoimoi написа:
обажда ми се един електро инженер и ме пита:
-може ли с телефонен кабел да захрани......електрожен,дължината на линията е само 300 метра :lol: ,и колко време щял да издържи кабела преди да се стопи :toimonster:

на последния обект-кооперация с 8 магазина и 12 апартамента инвеститора ми иска оферта за монтаж на контакти и ключове, аз му отговарям 2 лева контакт и 1 лев на ключ,в последствие офертата ми е отхвърлена, с аргумента- е толкова ли е трудно да вържеш 2 жици, не се ядосвам понеже имаше доста контакти с дебел 3 по 4 мм кабел,
след 1 седмица минавам аз през обекта и какво да видя, част от контаците сложени.....но.......няма нито един който да е прибран до стената,даже и ключовета всичко си стърчи подобаващо дразнещо по няколко мм навън, оставям на страни факта че някой са накриво,след още известно мотаене из обекта забелязвам и лице занимаващо се с лесната дейност по монтажа на контаци-общ работник,който по време на изграждането на кооперация се преквалицира на водопроводчик,къртене и дупки пробиваме всякакви до шпакловчик
Търсенето определя предлагането. Всъщност доста ниска цена е 1лв , тук в Шумен е някъде 2-4лв
mitko_rupite - специалист
Колеги Тук някой беше пуснал линк - за тема във форума с пишман майстории и всякъкви строителни абсурди ...
Ще помоля за този линк .
Може и на ЛС .
Благодаря ..
боян - специалист
„на последния обект-кооперация с 8 магазина и 12 апартамента инвеститора ми иска оферта за монтаж на контакти и ключове, аз му отговарям 2 лева контакт и 1 лев на ключ,в последствие офертата ми е отхвърлена, с аргумента- е толкова ли е трудно да вържеш 2 жици, не се ядосвам понеже имаше доста контакти с дебел 3 по 4 мм кабел,“

Ето твоя „газда“ какво иска от толко по евтино.......плюс това тази цена е за монтаж на контакти с проводник 3х2,5,Ама какво се учудвам и аз като миналата седмица моят „газда“ ме накара да му слагам контакти от магазините по левче, :? само, аз му казах да ми плати и „вредни“ за хвърлената мъка при монтажа..Българите искаме като влезе някой външен човек на гости всичко да свети на пръв поглед а ,че инсталацията ще гърми и треска няма значение.......
valentino76bs - майстор
пращам го това тука,по съвет на ''петроо .. как ти беше забрайх''....първото виждане беше :? ...после :-D ... http://vbox7.com/play:1afd0200
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 205

Тема "ЕЛ. АБСУРДИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: