• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 205
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Тани - модератор
Това ме подсети за свързването на един бойлер - някаква куча марка беше. И аз винаги прекарвам по три кабела . Свързах си земното , а другите два кабела ги вързах на останалите два извода. Включвам бойлера и веднага падна предпазителя. Оказа се че производителя фабрично е свързал с кабел нулата и земното :shock:
iavord - специалист
Електромерно табло модел 2008 :?

Прикачен файл

DSC015971.JPG
DSC015971.JPG (94.95 KиБ) Видяна 5234 пъти
PCL82 - майстор
Горното табло когато е правено някога ще да е имало съвсем изряден вид според тогавашните изисквания.

Пробелемът е в енергото, когато сменят електромерите.
Слагат свои електромери в частно табло и таблото малко по малко заприличва на бардак. Нямат интерес да работят качествено, особено при старо изпълнение. След време ще кажат, че всичко е за смяна (а те са му такова ли майката малко по малко) и ще цицат пари.

Ще сложат електромерите на криво. Няма да надпишат новите апарати. Ще раздипят подредените кабели. Ще усучат жици и ще сложат изолирбанд. Ще поправят предпазител с жички.Ще махнат предпазните панели. Ще си хвърлят фасовете и чашките от кафето в таблото и ще кажат "*бал съм му майката, нали работи".
lov - майстор
Тани написа:
Оказа се че производителя фабрично е свързал с кабел нулата и земното :shock:
По добре така от колкото на това което попаднах. Казват ми бойлера прегрява и това е.Изключвала чак термозащитата. И човека колкото си я възтановявял всеки път. На практика какво се оказава. Нагревателя пробил точно в края към маса и ползва земята в место нулата. Захранването фазата директно след ключа си отива до другия край на нагревателя. Точно от към нулата наредени треморегулатора и термозащита. Викнал някакъв малоумник сложил контактор за да щади терморегулатора щото според него той бил виновен но той прекъсва пак само нулата. Практически цялото управление бачка но не управлява нагревателя.Петтактовия ключ стои само за украшение защото го пускат от външен ключ. Ползва земя през воодпровода макар че не помня дали беше и занулен. Ако не са си били постоянно в къщи и да го изключват когато прегрее щеше да ги има по новините.
Обеснявам му на собственика че нагревателя е заминал и трябва да се подмени. А той ми се ежи и вика ма нали нагрява, аз те вика щото прегрява не че не грее. Обяснявам му че това което е направено преди мен не работи защото който го е прави е допуснал грешка и че щели са да гръмнат. На него пак не му се варва. Добре се сетих да го накарам да превключи степените на ключа и да се убеди като гръмна бушона.


Ей и аз да се включа към групата на колегите ''Срам ме е да покажа как е в къщи'' .

Срам ме е да покажа моето апартаментно табло с предпазители. Аз съм второ поколение жичкаджия па и съм оставил в наледство на занаято още едно. :lol:
Не че не работи ама е паежина от кабели предпазителите само в дупката на стената останала от предишното табло закачени само на шината и се крепят на кабелите.

Ще взема да потърся май някой ел. техник да ми го оправи #-o =D>
ltg - напреднал
Една позната ме вика да и купим нов монитор с вграден ТВ тунер - да го ползва и за ТВ за кабелната.
Купуваме един хубав монтор и отиваме у тях да го пускаме.
Връзвам към компютъра, инсталирам драйвери, настройвам резолюция, цветове и в момента, в който реших да вържа към него кабела от кабелната - гръм и трясък. Познатата пред нервна криза - в компютъра записана дипломна работа, която след седмица трябва да предаде, компютърът - никакви признаци на живот, смрад и пушилка, монитора слава богу работи, а майка и ме гледа унищожително готова да ме усмърти с голи ръце, но обмиляща как да е по-мъчително.
Оказа се, че на зануляването на контакта е вързана фазата. В момента в който съм вързал кабелната някакви тоци минават през целия комп, всичко навързано по дъното с изключение на харда изгоряло.
Веднага бегом до Раковска, ново дъно, процесор, памет и видеокарта още 200 лв изръсване от тяхна страна и в 20:00 имаха сглобен и работещ комп. На другия ден инсталации, програми, драйвери и безброй речници, че тя пък и преводачка го раздаваше...
Години наред компа е бил офазен, но понеже е в ъгъла на хола, наоколо нищо, което да е занулено или заземено, в отделно отделение на бюрото, така и не са разбрали, че контакта е свързан неправилно. Аман от пишман майстори разбирачи...
gattaka - специалист
Айде после обясни на собственичката на компа,че някакъв малоумник-разбирач е минал преди теб да смени контакта! :x
Веднъж в 1 апартамент видях сериен ключ, който управлява 1 лампа и докато не щракнеш и двете копчета на ключа лампата не свети
А у нас в 1 стая, когато изгори лампата и предпазителя пада - срещали ли сте такъв проблем и от какво може да го прави
fikata - майстор
deasa написа:
Веднъж в 1 апартамент видях сериен ключ, който управлява 1 лампа и докато не щракнеш и двете копчета на ключа лампата не свети
А у нас в 1 стая, когато изгори лампата и предпазителя пада - срещали ли сте такъв проблем и от какво може да го прави
Серийният ключ е свързан неправилно.Той представлява два единични ключа с общо захранване.В случая захранващия проводник/фазата/ е свързан на изходяща клема и другия проводник/ към лампата/ е свързан на другата изходяща клема.Така двата ключа са свързани последователно и за да светне лампата трябва и "двете копчета да са щракнати".Необходимо е захранването да се премести на входната клема, а двете изходящи клеми да се свържат накъсо./Ако в конзолата има само два проводника/
Втория случай. Моментно късо в самата лампа при изгарянето й е причина за падането на предпазителя.
fikata написа:
Втория случай. Моментно късо в самата лампа при изгарянето й е причина за падането на предпазителя.
Да, но го прави всеки път като изгори лампата в тази стая
vk - специалист
Eл. кутия в Благоевград
Изображение
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 205

Тема "ЕЛ. АБСУРДИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: