Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
fikata - майстор
Ще ни помогнеш много,ако идентифицираш по коя "стара" от познатите досега схеми на девиаторна инсталация е твоята.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Ако фазомерът ти светва /при демонтирани ключове/ на един от трите проводници и при двете конзоли за ключове и при свалена лампа,най вероятно е девиаторната инсталация да е изпълнена по последната схема /която е същата по т.2 на първата снимка и горната схема от двете на син фон/
Това означава, че общата клема на всеки превлючващ контакт на ключа трябва да бъде свързана със същата такава на другия ключ./това са най горните клеми на ключовете по последната схема/
Проводниците на които се явява фаза се свързват на една от изходните клеми на всеки ключ.Останалите по един проводник от всяка конзола на другата изходна клема на ключа...
При демонтирани ключове, определени два проводника/по един в конзола/ на който свети фазомер,включен предпазител и навита крушка, тогава онзи проводник допрян до фазовия, при който светне лампата, той трябва да се свърже на долната клема на ключа/изход/
При демонтирани ключове!,проводник,при чието допиране с фазовия лампата не светва,трябва да се свърже с горната клема/вход/ на ключа.И това важи и за двата ключа...
Най добре е за безопасност тази операция с определянето на проводниците по горната схема да се извърши при изключено напрежение.За целта е необходимо мултицет,веригопроверител или зумер и др.
Последна промяна от fikata на вт яну 17, 2012 5:32 pm, променено общо 2 пъти.
Не мога да кажа по коя схема е направена инсталацията,но както писах,фазомерът ми светва и при двете конзоли /както си отбелязъл/,но лампата не е сваляна /,ако има значение.
fikata - майстор
Свали лампата и пак провери при демонтирани ключове свети ли ти фазомера на един проводник във всяка конзола. Ако да, това е сигурно,че тази стара инсталация е правена по схема,която вече не се прилага и е забранена от гледна точка на безопасност.
Това може да се корегира с пресвързване в разклонителната кутияно по добре е от правоспособен елтехник.
Последна промяна от fikata на вт яну 17, 2012 4:51 pm, променено общо 1 път.
bdz43r - специалист
Т. 2 от първата схема и горната със син фон са различни.
Тази синята е отречена, защото при едно от положенията в лампата има две фази.
@Питащия,
1. Сваляш крушката;
2. Пробваш дали в ключовете имаш "нула", като свържеш някаква пробна лампа между фазата (където свети фазомера) и някой от другите два проводника.
Ако светне, значи имаш нула и най-вероятно схемата е тази отречената (горната на син фон). Третия проводник (който не е нула) отива към лампата.
Ако не светне, завиваш обратно крушката и пак правиш упражнението с пробната лампа. Ако светнат и двете лампи, имаш последната схема (същата, като т. 2 най-горе).

Това само на едната конзола. Може да повториш и на другата по същия начин.
Пробата ще е в събота,щото съм далече от мястото.Ако се окаже ,че е ,,забранената,, как ще ги свържа.Искам да кажа ,че забранена или не тя е работила читаво последните 47г. ,просто родителите ми решили да сменят ключовете с по-красиви и после вече не знам как са били вързани и .... запецнах.
fikata - майстор
.Ако се окаже ,че е ,,забранената,, как ще ги свържа
Ето как изглежда правилната инсталация и начина й на свързване с разклонителната кутия, лампата и ключовете.
Прецени сам можеш ли да се оправиш.
Изображение

Ако това ти е трудно възстанови старата схема с новите ключове,/ те трябва НАИСТИНА да са девиаторни/ по постинга ми по горе Posted: Tue Jan 17, 2012 3:13 pm
Последна промяна от fikata на вт яну 17, 2012 5:38 pm, променено общо 1 път.
Благодаря Ви за бързите и компетентни отговори. =D> Ще помисля и евентулно -ел. техник.

Тема "девиаторен ключ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: