Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
fashion_m - напреднал
Здравейте, пластинките на фасонките на стълбището явно не правят добър контакт. Понякога някоя лампа спира да свети, докато не я позавъртя малко наляво-надяснои веднага светва. Как се оправя това, много е досадно? Бях чул за някакви контактни спрейове...
Trifun - специалист
1. Намираш кой е предпазителя за стълбищното осветление и го изключваш.
2. Бъркаш с пръст или с отвертка във въпросната фасонка и изкарваш `пъпката` малко навън (под нея обикновено има една пружинка, която "омеква" с течение на времето)
3. Проверяваш проводниците дали са стегнати в клемичките - ако не са - притягаш ги.
4. Включваш предпазителя, натискаш бутона на площадката, и докато тече времето завиваш лампата така, че щом светне, затягаш още мъничко. (По време на тая операция не гледаш към лампата - от съображения за безопасност !)
5. Ако това не помогне - сменяш фасонката с нова :)
fikata - майстор
Бих препоръчал лампата /ЛНЖ/ да се навива във фасунгата,когато тя не е под напрежение по две причини:
1.Не са редки случаите когато лампата може да ти "гръмне" в ръката. От к.с.,разлепване на балона от цокъла и др.
2.При донавиването на светналата лампа от сътресението волфрамовата спирала /вече нагорещена/ лесно може да прекъсне.
Така,че след навиване и притягане на лампата - тогава посягане към ключа..
mirk - майстор
fikata написа:
Бих препоръчал лампата /ЛНЖ/ да се навива във фасунгата,когато тя не е под напрежение по две причини:
1.Не са редки случаите когато лампата може да ти "гръмне" в ръката. От к.с.,разлепване на балона от цокъла и др.
2.При донавиването на светналата лампа от сътресението волфрамовата спирала /вече нагорещена/ лесно може да прекъсне.
Така,че след навиване и притягане на лампата - тогава посягане към ключа..
3. При фасунги с две пластинки ако правата е по накривена лампата я бута при завиването и я залепва за другата - директно късо съединение ефекта е различен в зависимост от предпазителя :x
ivok - специалист
Друг проблем може да е нагар върху пластината или корозия, която се явява като изолатор. Трябва да се зачисти пластината.
ХУЛИГАНЮ - помощник
Аха.Към коментарите на колегите мога само да добавя,че омекването на пластините и пружината отдолу на фасонгата се дължи на загряване,причинено от жужене,причинено от слаба връзка,причинена от окопаването с времето на калаената пъпка на цокъла на крушката.С други думи,фасонгите рано или късно се прецакват.Решението-периодично леко донатягане на крушките.После-сваляне и дозаливане с калаено-оловен припой. :wink:
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
fashion_m написа:
Здравейте, пластинките на фасонките на стълбището явно не правят добър контакт. Понякога някоя лампа спира да свети, докато не я позавъртя малко наляво-надяснои веднага светва. Как се оправя това, много е досадно? Бях чул за някакви контактни спрейове...
Аз мисля, че по-новите (смотани, ментаци) лампи ги правят с много по-малка по диаметър централна пъпка. Доста често се случва пъпката на фасонката да не уцели или да не стига (или контактува на много малка площ - загрява и т.н.). По-старите лампи е поне 3 пъти по-голяма. Тези с малката пъпка избягвам да ги купувам.
fashion_m - напреднал
Слагам 25W крушки, за да минимизирам нагара по пластинките.

Тема "Фасонки, които не правят добър контакт..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: