Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Justy - майстор
Браво, Trifun, направи го като за учебник :) - Bonjour ще черпи :)
Наистина форума е страхотен, защото сме си полезни - и нека да запази духа си.
Justy - майстор
Ситуация :

По някакви причини - спиране на ток, авария и т.н. количката е спряла някъде по пътя. Бутона ПУСК престава да действа - контакти 3-4 на КИ-Л и КИ- Д са затворени, а контакти 1-2 и на двата са отворени :? :shock:
За да можем да пуснем количката от произволно положение ни трябва още една двойка нормално отворени контакти на бутон ПУСК, които да свържем паралелно на контакти 1-2 на крайния изключвател за тази посока, в която искаме да тръгне количката. Прав ли съм :? :-D

Не съм прав :datz:
Последна промяна от Justy на пет мар 09, 2007 9:25 pm, променено общо 1 път.
bonjyr89 - специалист
Браво, браво момчета !!!
Аз съм възхитен каква активност имаше по темата и също така се радвам, че намерих хора които са в моята област,и могат да мислят рационално :respekt:. Благодаря Ви, че взаимно достигнахме до най-правилното решение както казва една поговорка "в спора се ражда истината". Идеята за предпазителя наистина е добра, но практически в конкретния случай не е нужна, защото тази малка механизация, която с вас досега нищихме е малка част от голям напълно механизиран процес (около 10% от цялата инсталация) и главната система всеки ден след употреба, след приключване на около 37 пълни автоматични процеса изключва цялото захранване автоматично и реално не е нужен предпазителя.
Но наистина форума е много полезен!!! Поздрави за АДМИНА :respekt: .
В момента заварявам и нивелирам релсите, малко ми е трудно, защото всяка релса тежи около 150кг. и е дълга 10 м. Когато стигна до монтирането и когато сложа количките ще изпратя снимки да видите за какво си губихте времето и да ми помагате :) :thumbs:
masteradmin - майстор
Задължително снимки :) и дано началния момент на мотора на бургията да е достъчен.
Trifun - специалист
Да, Justy, напълно си прав !
Но тъй като това ще е аварийна ситуация (в смисъл - няма да се случва често, предполагам :wink: ), моите предложения са три :
1. Да се придвижи ръчно количката до едно от крайните положения, с което схемата възтановява работоспособността си.
2. Да се извика един помощник, който ще натисне единият от двата КИ, имитирайки че количката е там. Лъжейки по този начин техниката, при натискането на бутона, количката ще тръгне в обратна на натиснатото КИ посока.
3. Да се натисне на ръка този контактор, в която посока искаме да тръгне количката - той ще се самоблокира и ще остане задействан до достигане на крайно положение, с което схемата отново се възтановява.
На мен лично третият вариант ми се вижда най-лесен за изпълнение :-D
Justy - майстор
:? :? :? Нещо не е професионално. Ама като сме рекли един бутон и два контактора. С един допълнителен бутон ще става начално позициониране.

Прикачен файл

palnashemakolichkaee91.JPG
palnashemakolichkaee91.JPG (27.89 KиБ) Видяна 4072 пъти
bonjyr89 - специалист
:-D
Абе хора,Вие много се вживяхте пропуснах да ви спомена че цялото устроиство ще работо около 10 мин на ден. :)
в рамките на тези 10 мин шанса да стане авария е много малък.А дори и да стане просто ще натисна бутона и тя ще тръгне в някоя посока и ще се върне в една от крайните си позиции.Също пропуснах да ви спомена,че ВЪОБЩЕ не е фатално да се разменят посоките т.е при авария да се върне в същата посока от която е дошла.
masteradmin - майстор
Няма значение важен е алгоритъма. Това е като да решаваш кръстословица. Аз лично чета с голям интерес. Някой играе ли на inredibly machine ? Навремето на 8-цата имаше подобна игра с роботи в които можеха да се слагат логически елементи - инвертори, трегери и т.н. и ти трябваше да ги "програмираш" така, че да свършат някаква мисия. Жалко, че немога да я намеря бих я играл пак. Сори малко отплеснах.
Justy - майстор
bonjyr89 написа:
:-D
Абе хора,Вие много се вживяхте пропуснах да ви спомена че цялото устроиство ще работо около 10 мин на ден. :)
в рамките на тези 10 мин шанса да стане авария е много малък.А дори и да стане просто ще натисна бутона и тя ще тръгне в някоя посока и ще се върне в една от крайните си позиции.Също пропуснах да ви спомена,че ВЪОБЩЕ не е фатално да се разменят посоките т.е при авария да се върне в същата посока от която е дошла.
Точно затова говорим - когато стане авария по средата не можеш да я изведеш в края. Най читаво ще си стане с две независими вериги за движение в двете посоки - задължително взаимната блокировка чрез нормално затворените контакти - и с два бутона за всяка от посоките.
lyki - специалист
Nищо ново същаята схема я има на едни военни А Пе еМ-ки които се използваха на военните полигони за повдигане и сваляне на мишените.
Там ел двигателчетата са с различно напрежение 220,50 и 36 волта, но общото им бе че всички бяха с навит ротор около 5000 об/мн.и с четки.Всичкототова въртеливо движение се пренася на един редуктор който сваля и вдига мишената(в нашия случай количката)но за съжаление не помня точно схемата ,но основното бе размяна в захранване на четките.

Тема "Спешно ми трябва помощ!!!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: