• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
casparcho - специалист
благодаря на всички. изградили сме кабелите над картона и майстора каза че стават за 12 волта така, че от това което казахте няма да има проблем за 220 волта така ще ги правим. ще рискувам и ще купя тези гирлянди като мисля че 10 метрови ако се поставят двойно стават на 5 метра и мисля че с малко фолио ще стане. а и инвестицията за 5 метра 14 лв мисля, че е добре спрямо лед лента която е около 30 лв и харчи около 25 вата за тези 5 метра от това което прочетох в сайта за луничките.
Благодаря още веднъж.но като се замисля сега..като е светнато и е светло вечер в стаята дали найстина ще направят жълтеникава светлина в скритото осветление която да се вижда.....хмммм ето и тавана ни само, че цветовете са червено и бяло като се редуват от горе елементите ..тавана бял само орнаментите се редуват в бяло и червено и за това мисля че осветление скрито с жълто ще пасне на тази цветова гама

Прикачен файл

11-Aplikacia_jpg.jpg
11-Aplikacia_jpg.jpg (48.09 KиБ) Видяна 5745 пъти
moimoimoi - майстор
jordanvass написа:
moimoimoi написа:

на 220 волта луничките изгарят по често...
на 12 волта луничките изгарят по рядко...
Това е съвършено вярно, но само ако на 220 волта нямаш димер и луничките се палят рязко. Ако димерът е такъв, че всеки път запалваш плавно лампите от нула до максимума, тогава те няма да горят по-често от 12 волтовите. Разликата в дълготрайността не се дължи на по-ниското работно напрежение, а основно на начина на палене. При 12 волтовата инсталация заради ОТНОСИТЕЛНО по-високото вътрешно съпротивление на цялата захранваща инсталация в сравнение с 220 волтовата, рязкото запалване е невъзможно. Същият ефект се постига и с димер при 220 волта, а и имаш допълнителното предимство да си светваш колкото искаш силно.
да колега прав си с димер изгарят по трудно но все пак на 220 волта изгарят по често-просто спиралата е по тънка отколкото при 12 волтовите

а да попитам колежката кой мойстор е казал че кабела става за 12 волта?- да не би да е тоя дето прави окачения таван :lol:
един такъв ""майстор"" беше навързал около 30 лунички на 12 волта на подобен кабел 2x0.75
kotyo - специалист
Относно луничките... Аз сложих китайски 4х1W. В моя коридор на 220в, при родителите ми и при едни приятелчета на 12в. Вече два месеца светят без грижи. Равностойни са на около 35W халогенна луничка и вече се намират и за 8лв., с повечко зор.

А, да, не се димират, но пък и почти нищо не харчат.
jordanvass - майстор
А не ти ли светят в много тесен ъгъл? Мен това ме дразни, иначе са супер, спор да няма.
kotyo - специалист
Да, ъгълът е по-тесен, но на местата, където съм ги сложил това много трудно се усеща. Лошо е само ако погледнеш невнимателно нагоре и те светне право в очичките. Аз доволен :-D ..
jordanvass - майстор
moimoimoi написа:
да колега прав си с димер изгарят по трудно но все пак на 220 волта изгарят по често-просто спиралата е по тънка отколкото при 12 волтовите
Може и да си прав, не споря.
И все пак за мен по-дебелата спирала в случая не е абсолютно предимство. Нека не забравяме, че при нея пък токът е 18 пъти по-голям. А дали е чак с 18 пъти по-голямо сечение? Затова са я направили по-дебела - да издържа много по-големия ток. Нали не смяташ, че като е по-дебела и може безнаказано да изпарява метал, да изтънява докато стане тънка колкото 220 волтовата и пак да издържа големия ток? Мисля, че в това отношение нещата са пропорционални и няма абсолютно предимство дебелата. Но да не задълбаваме чак толкова в детайли, може и да греша.
lecki - специалист
Ако луничките са във влажно помещение задължително на 12V ! иначе са възможни
светкавици и гръмотевици.
На 12V издържат повече заради по дебелата жичка.
casparcho - специалист
Благодаря на всички. В банята ясно че ще са ни на 12 волта.само така се набутахме за трансформатори макар, че ни ги оредиха на едро и не са скъпи . 200 ватов 13 лв китайски са, но хубави с гаранция та 3 такива взехме и един 160 ватов ,но след сегашната сага(всичкоо минава на 220волта) оставяме за банята един дето са 8 луни и другите ще ги продадем на познати като тръгнат и те с ремонти. Снощи само свързахме клемата км 220 волта и светнаха поне пъти по силно 20 ватовите от колко на трансформатор.....бяхме предвидили и лампа плафон но сега отпада светят супер, а спалнята ни е еврейска звезда на тавана от картон фигура с 6 луни и 3 над спалната до стената.на всяка линия кабел са по 3 лунички и кабелите нито греят нито нищо. Разликата е ОГРОМНА вместо с трансформатор говоря за силата на светене катоот транформатора до първата луничка са 10см ...че четох че дълъг кабел падало силата на светене. та за идеята за коледните лампички някой ще сподели ли менние дали ще стане светлината тоест дали ще е достатъчна?
kotyo - специалист
Ми то, с тоя кабел 2х0.75 ,въобще не чудно, че е такава разликата. На ел. трафчета(импулсни захранвания) минимум 1.5мм2. Е, с тънкия кабел луничките карат още повече, като 1/3 от напрежението изчезне по пътя :snakeman: ..
Здрасти. Та да се намеся и аз в темата с един въпрос за луничките. Възможно ли е да се свържат два кръга луни през един трансформатор..?? :? Че една дама в магазина (ТМТ) отсече: "Това не е възможно" Което ме възпря временно.... :?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Може ли малко разяснение за траф на лунички" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: