Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
trademark - напреднал
Предстои ми ремонт на кухнята и смяната на старият Раховец със нова фурна за вграждане.
Фурната която съм си харесал е със максимална номинална мощност 3,5 KW
Посъветваха ме да се направи отделен кръг само за фурната, понеже мястото е усвоена тераса към хола и всички контакти са на 1 кръг
Въпросът ми е следният ...по точно те са 2:

1.Какъв кабел /ШВПС, ШКПТ и т.н. / и каква дебелина?
2.АП колко ампера , 25А достатъчно ли е?

И ако знае някой от къде мога да закупя такъв кабел на сносна цена, понеже ще ми трябва поне 15 метра / за София става въпрос /

Благодаря предварително на всеки който ми помогне със съвет.
fikata - майстор
Кабелът открито ли ще бъде положен /по стената/ или ще бъде вкопан?
Защитен прекъсвач /дефектнотокова защита/ предвижда ли се на тази линия?
PCL82 - майстор
3,5кВт е нищо. Това са 16А и може да се включи с щепсел в контакт, макар да не е за препоръчване. Това значи, че даже да не прокараш допълнителен кръг може да я захраниш от хола.
Стига да нямаш други мощни консуматори като климатик, пералня и др. Но всичко това е компромис и не е хубаво.

Значи трябва да прекараш един нов кръг за печката 3х4мм2 от таблото с предпазител 20А (при тази печка може даже 16А, след време ако сложиш по-мощна печка ще сложиш 25А на същия кабел). Кабелът трябва да стигне до кутия за твърда връзка зад печката, от където с гумиран кабел шкпт 3х2,5мм2 захранваш печката. Кабелът в стената може да е мостов или ако ще е открит в кабелен канал-СВТ.

Ще имаш нужда и от контакти за работната площ. Те също трябва да са на отделен кръг-така и така ще пускаш кабел, ще пуснеш два. Не е хубаво да са заедно печката и контактите. За контактите 3х2,5мм2 и предпазител 16А. Можеш да предвидиш и Дефектнотокова защита 40А 30мА, ако има мивка наблизо-задължително.
vvventsi - специалист
trademark написа:
Фурната която съм си харесал е със максимална номинална мощност 3,5 KW
.
Това със котлоните ли е толкова или без котлоните?
trademark - напреднал
fikata написа:
Кабелът открито ли ще бъде положен /по стената/ или ще бъде вкопан?
Защитен прекъсвач /дефектнотокова защита/ предвижда ли се на тази линия?


Кабелът ще минава по тавана / окачен таван с гипсокартон / от коридора през хола та чак до терасата демек свободен....надявам се това да не е проблем ?!?
Всъщност ще бъде вкопан само от таблото до тавана това са някъде около 30 - 40 см ако това има някакво значение.
Иначе на таблото ми има само Автоматични предпазители на фирмата Elmark, ДТЗ също няма, това задължително ли е, и какви са рисковете и последствията ако ги няма?

vvventsi написа:
trademark написа:
Фурната която съм си харесал е със максимална номинална мощност 3,5 KW
.
Това със котлоните ли е толкова или без котлоните?
Това е само фурната / долно и горно печене + вентилатор+ грил /
За котлон съм предвидил единичен индукционен с мощност 2000 W който ще ползвам в старият контакт който ползвах досега за Раховеца и не съм имал никакви проблеми.
fikata - майстор
При това положение / без ДТЗ и това,че всички нагреватели с грила няма да работят едновременно/ моето предложение за икономично изпълнение:
В таблото АП 16/20/А По добре 20А, защото 16А ще бъде на границата.
От таблото до печката до контакт "твърда връзка" кабел тип СВТ 2х2.5 мм2
От контакта "твърда връзка" до клемите на печката 3х2.5 мм2 кабел тип шнур с РVС изолация тип H05VVH2-F, H05VV-F (ШВПС-В)
Контакт твърда връзка е това /примерно/:
Изображение
trademark - напреднал
fikata написа:
От таблото до печката до контакт "твърда връзка" кабел тип СВТ 2х2.5 мм2
СВТ-В ще свърши ли работа или трябва да е СВТ-С ?
fikata - майстор
Когато има изискване за устойчивост на светлинни лъчи и атмосферни влияния, кабелът се изпълнява като СВТ-с с обвивка, устойчива на такива въздействия.
В твоя случай такава защита не е необходима.
PCL82 - майстор
За закрито няма значение с каква буква е-всякакво СВТ става. Но съветвам да е 3Х а не 2Х. Дори и Без ДТЗ е по-безопасно, да не говорим, че е задължително за нови инсталации и разширения на стари. Също да се сложи 3Х4мм2 е смислено при промяна на обзавеждането. Също можеш да свържеш фурната и котлоните на заедно на тези 3х4мм2, а досегашните контакти да останат за подвижните уреди.
vk - специалист
Eто ти ориентировъчна цена: СВТ 2 x 2.5 мм = 1.66 лв с ДДС (според Елкабел)
Виж инсталацията все пак - трипроводна или дву-проводна е. Ако е трипроводна сложи 3*2.5 мм.
Друго възможно решение е да теглиш 2*4 мм и на тях да сложиш фурната и индукционния котлон, като така ще разтовариш контактите в хола, както казваш са на една линия.
Цената на 2*4 мм е 2.60 лв./метър

Тема "Фурна за вграждане , какъв кабел...???" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: