• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Искам да попитам дали това което се опитвам да направя е изпълнимо от техническа гледна точка преди да изпържа себе си/ел инсталацията. Преди месец от еон ме уведомиха, че не съм плащал тока за стълбището последните n на брой месеца и спряха електромера отговорен за него. Живея от 1 месец в тази сграда и в момента моя апартамент е единствения в който се живее и аз трябва да платя цялата сметка (130 лв +20лв включване). Поради факта, че не съм консумирал този ток и силно ме съмнява 4 крушки по 60вата да правят такава сметка за 3 отчитания (толкова ми казаха че не е плащано при положение че никой не е живял в сградата 8 месеца преди да се нанеса...)+това съм студент и тази сума е ... непосилна за мен измислих друго решение.Както споменах живея сам в сграда на 4 етажа, като аз съм на четвъртия. С оглед на факта, че съседи скоро няма да имам направих следното: Взех 20 метров кабел (в магазина им казах "за осветление" и те ми дадоха съответен) и навъразах 4 крушки към него. 4 фасунги с крушка като едното кабелче към 0 другото към фаза съответно и след окачване на цялата история сложих щепсел накрая и го пуснах в контакт. Проработи и си свети идеално на цялото стълбище.
Въпроса ми е: мога ли да вържа 2 девиаторни ключа(съответно най-долу и най-горе) за да не пускам от щепсела всеки път.Ако да, ако може някой да обясни как точно защото имам голямо "уважение" към тока...
Цялата ел-система на апартамента ми е напълно нова (кабели в стените, бушони, осветителни тела)
Прочетох няколко теми за девиаторни ключове, но тей като нито един от случаите не съвпадаше с моя искам да съм сигурен.
Мерси предварително.
fikata - майстор
Логичен е въпроса как проектно е решено стълбищното осветление.Инсталацията изпълнена ли е.
Инсталация с девиаторни и кръстати ключове за четири етажна сграда не е удачно,защото освен на всяка етажна площадка ключ трябва да има и във всяко жилище.
Най удачния вариант е със стълбищен автомат или с импулсно реле.
Виж тази тема:
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 11&t=37606
Примерни схеми със стълбищен автомат
Изображение

И третият вариант,ако е според възможностите ти е с осветителни тела с вградена фотоклетка /ПИР датчик/ по стълбището.
Последна промяна от fikata на пет апр 06, 2012 8:39 pm, променено общо 1 път.
fikata написа:
Логичен е въпроса как проектно е решено стълбищното осветление.Инсталацията изпълнена ли е.
Инсталация с девиаторни и кръстати ключове за четири етажна сграда не е удачно,защото освен на всяка етажна площадка ключ трябва да има и във всяко жилище.
Най удачния вариант е със стълбищен автомат или с импулсно реле.
Виж тази тема:
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 11&t=37606
Както съм написал, живея сам в сградата и скоро съседи няма да имам. Искам само 2 девиатора, един горе и един долу.
galin56 - специалист
Че можеш, какво ти пречи. Те тези девиаторни ключове точно за това са измислени. Аз не съм свързвал лично, но ти трябват ключовете и още толкова кабел и си готов. Остава само да си ги свържеш. Кабел най-добре си вземи поне 0.75 кв.мм или1 кв. мм още по-добре, за 4 крушки може и по-малкото, но разликата не е много и по-добре си вземи по-сигурното.
fikata - майстор
Искам само 2 девиатора, един горе и един долу.
:

Щом така искаш само с два девиатора ето ти схема:
Изображение
Надявам се да разчиташ схемата,че в ключовете влизат по три проводника.
Последна промяна от fikata на пет апр 06, 2012 8:59 pm, променено общо 1 път.
galin56 - специалист
Аз те съветвам да направиш така. Взимаш двужилен мостов кабел 1 кв. мм 20м. и 2 ключа. Монтираш ключовете горе и долу. После махаш само фазата (вадиш я от контакта иначе кабела до крушките си го оставяш и то със включена 0) от сегашния ти кабел и пускаш друга фаза до ключа горе при теб. От него пускаш двужилния кабел до другия ключ. И изкарваш фазата от долния ключ в първата крушка на първия етаж. И по стария ти кабел ще се захранят всички крушки до горе. Според мен по тоя начин ще ти работи така както ти искаш в твоя случай.
fikata - майстор
galin56
Предложението ти е опасно за живота. :sad:
galin56 - специалист
fikata написа:
galin56
Предложението ти е опасно за живота. :sad:
Защо? Сега не ми се рисува, но като си го представя не виждам някъде да има грешка, може би не съм го обяснил както трябва.
Моето обяснение даже сега като се загледах се припокрива 1:1 със схемата която ти си постнал, обяснено само, че с думи.
При N и L си представи че му е контакта на апартамента и ще видиш че съм описал същото, но с думи за да ме разбере по-лесно какво да направи.
galin56 - специалист
Фика, само шашна човека, явно нищо си видял. Сега няма да смее да пипне сам. А може би и по-добре. Приятел, ако не си разбрал нищо от това което ти написах, и се съмнавяш дали ще можеш да го направиш, по-добре викни някой който е по-запознат със схеми и ток да ти ги върже да не вземеш да свържеш нещо грешно и да направиш късо.
galin56 написа:
Фика, само шашна човека, явно нищо си видял. Сега няма да смее да пипне сам. А може би и по-добре. Приятел, ако не си разбрал нищо от това което ти написах, и се съмнавяш дали ще можеш да го направиш, по-добре викни някой който е по-запознат със схеми и ток да ти ги върже да не вземеш да свържеш нещо грешно и да направиш късо.
Разбрах какво трябва да направя, утре на светло ще пробвам. Ще пиша пак ако стане/не стане.
Мерси за съветите.
  • 1
  • 2

Тема "Девиатори на стълбищно осветление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: