• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
vvk79 - специалист
Някой може ли да даде лесен метод за настройка на пид регулатор?
MamaMy - майстор
vvk79 написа:
пид регулатор?
Би ли обяснил това какво е? :?
fikata - майстор
Това е пропорционално-интегрално-диференциален регулатор.
Абе ти нет нямаш ли MamaMy ? :-D
http://engineering-review.bg/engineerin ... 222&id=552
rettere - специалист
май трябва да знаеш самия процес, който ще управляваш.
и по това да си го настроиш.
мислиш ли ,че някой го знае по-добре от теб?
или и ти не го знаеш? :wink:
търси някой процесоводещ техник
piron45 - майстор
vvk79 написа:
Някой може ли да даде лесен метод за настройка на пид регулатор?
Това е много общо. Уточни какъв ти е регулатора и какво управляваш с него.
Преди време съм работил с тези на Делта инструментс, много са добри и работят без проблем.
a_stoev - майстор
http://aiyt3.hit.bg/ATP/Atp_Lab.pdf

Страница 35 и 36. на 36 е по-лесния, но по-опасен метод.
За какво ще го ползваш тоя ПИД?
Имай в предвид че им обекти дето не понасят ПИД регулатор.
fikata написа:
Това е пропорционално-интегрално-диференциален регулатор.
http://engineering-review.bg/engineerin ... 222&id=552
Бахти тъпата статия...
То бива, бива тъпи преводи и преписвания, ама поне да я бяха дали на някой инженер да я прочете и редактира...
vvk79 - специалист
Колкото и страннно да ви звучи ще автоматизирам една готварска печка Терма 40
Трябва да поддържа 110 градуса +- 2 градуса.
Още не съм прочел линка от поста на колегата ,но ще го прочета , между другото аз го понастроих, той си имаше и автоматична настройка, но не ме задоволяваше , а и искам да изпробвам някой метод за настройка.

Колега Супер материал си дал, аз съм завършил автоматизация, гледах едни методи, които малко се различават от тези в тази книга, явно те са грешни а тези са верни но ще коментирам по нататък когато се запозная по подробно, само от сега мога да кажа, че как да достигна установена стойност на тази печка тя може да вдигне сигурно над 400 градуса много неподходящ за случая е тоя метод , а при този на зиглер и николс там пресечните точки са по различни. направил съм преходна характеристика но до 250 градуса.

Използвали сме и матлаб, може и сега да го използвам , само където много неща съм забравил.
a_stoev - майстор
колега да ме извиняваш ама си забравил азбучни истини, щом сам не си могъл да намериш линка дето ти дадох.

Както и да е.
Като се снема преходна характеристика се интересуваме от времевите параметри на процеса, а не от абсолютните стойности на достигнатата величина. Затова ти е достатъчно да пуснеш фурната на 10% и така си снеми характеристиката на преходния процес.

Избрал ли си как да управляваш нагревателя? Най-разумно е да ползваш SSR и да го управляваш със ШИМ изход.

За идентифицирането ти е достатъчно е да хванеш времеконстантата и коефициента на предаване и си готов. После вече ако искаш си играй с параметрите, но мисля че няма смисъл.
vvk79 - специалист
Ами да колега нямам голям опит с настройка на регулатори , всичко беше на теория, а и то вече преди 10 години съм ги позабравил, а ми е преподавал един от авторите на материала който си постнал. Затова писах тук във форума за да изгладя нещата. Със SSR съм даже вече изгоря един, сигурно някой китайски боклук ,сега съм сложил друг, изхода на регулатора е реле, какво ще рече изход ШИМ /широчинно импулсна модулация/. А как да пусна на 10 процента, нагряването, като нямам такъв регулатор.


По този първия метод преходната ми характеристика започва от 24 градуса , трябва да вдигна абцисната ос ли и тогава да видя къде се пресича за да определя L
a_stoev - майстор
Да. Абцисата ти почва от началната тока на нагряването.
Регулатора няма ли опция да пусне фиксиран изход? другия вариант е да туриш две релета за време или да цъкаш на ръка :-D . Сигурен ли си че печката не може да понесе 100% мощност? има ли вариант да пуснеш само част от нагревателите?

После като си смяташ К отчиташ с колко си редуцирал мощността и го вкарваш в сметката.
  • 1
  • 2

Тема "настройка на пид регулатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: