• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Chefo77 - майстор
Привет!
Една питанка - тъй като ми предстои да довърша новото окабеляване на къщата, та ми хрумна - мога ли да пусна кабела за кабелната телевизия (Булсатком) и тоководещите в един кабелен канал, т.е. в един сноп? Ако да - има ли някакви специални изисквания, на които да отговарят различните кабели? Инсталацията ми е със 7 кабела - 6х4 мм2 (трижилни, май ШВПС се водеха) и 1х1 мм2 (мостов, двужилен - за лампите).

Благодаря предварително!
torbalan - Дървен философ
на теория май не трябва да го правиш...

на практика - поне у дома няма проблеми :)
Chefo77 - майстор
Аз знам за доста апартаменти, в които си вървят заедно, но въпросът е да се направи както трябва :) Дали да не го пусна покрай пода или може и горе, но с няки условия.
kam34 - специалист
По практично е да пуснеш отделно гофрета за тази цел до всеки извод за телевизор по стаите. И в коридора или на друго удобно място оставяш една кутия за рутер с 220V извод в нея от токовия кръг на лампите. Така в последствие може да си теглиш каквито си искаш кабели до където ти трябват. Щото днеска може да са един тип например коаксиал и лан а след някоя година доставчика да ти каже инсталацията ти е остаряла пускам ти оптика например.
А колкото до въпроса не е за предпочитане на ги пускаш в един сноп, възможно е да си прехвърлят смущения едни на други.
ArturDent - Почти Безобиден
torbalan написа:
на теория май не трябва да го правиш...
на практика - поне у дома няма проблеми :)
Точно така е.
Поне виж информационните кабели да са с добър екран.
При цифрова телевизия т.нар. "брум", не влияе толкова на качеството.
paralesa - специалист
ако имаш вариант пусни си отделно гофре...няма ли начин паралелно с токовото да пуснеш и още едно гофре за информационните кабели. Причината е не само смущенията...те може и да не са значителни,но ако наистина след време се наложи смяна на кабел ще е лесно и без да се кърти...А ако запълниш настоящата тръба с кабели после нямат движене и стават "вечни",а като се наложи смяна,трябва да почва къртене
Chefo77 - майстор
Благодаря за информацията на всички ви!
Ще пускам кабелите не в гофра, а в кабелен канал, хванат върху мазилката, пластмасов. После като къртя мазилката за ремонта (вероятно щв сложа гипсокартон с вата), ще ги пусна всички успоредно, хванати на стената един над друг. Гофра не предвиждам изобщо.
paralesa - специалист
а да те питам,след като сложиш гипскартона и после някой ден някой кабел се наложи смяна какво правиш? Махаш картона ли?
НЕ мога да ви разбера такива хора,честно казано....ще сложиш кабели за една камара пари,а няма да сложиш гофре за 20 ст метъра?...
kam34 - специалист
Ти колко пъти си сменял кабел в къщи. Щото мойте са 45 годишни и до сега не ми се е налагало да сменям кабел.
hidrazin - майстор
Той ползва кабели с малък ресурс - трябва да се подменят на всеки три години.
Дойде ли време за подмяна на кабели, значи жилището е за основен ремонт.И гофри да пуснеш като ти се наложи да
пускаш допълнителен я няма да има място в гофрата, я няма да има излаз там до където ти трябва кабела.Все пак
говорим за жилище, а не за професионално изпълнение на сграда.Може да си пуснеш отделно гофре само за интернет, кабелна.
При тях по-би се наложило смяна след време.За силовите няма смисъл.Пък и не трябва да вървят заедно в един канал.
В такова помещение не ми се живее.
Изображение
  • 1
  • 2

Тема "Кабели за ток и TV в един сноп?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: