• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Г.Драговчев - напреднал
Здравейте всички съфорумници!Искам да попитам за тема,която можеби съществува някъде из форума.За съжаление ми се развали лаптопа и сега пиша от телефона си много.Много ми е неудобно от него да се ровя из форума затова дано да несе сърди админа.Та въпроса ми е колко мощен ел.мотор трябва за банциг, при положение че нямам трифазен ток?Дали даси намеря монофазен мотор, който най-мощния е 2,2Kw или по мощен трифазен който даже да речем 5,5Kw и като го включа в мрежата на 220v да спадне малко мощноста?И разбирасе да ми кажете ако е трифазен мотора как трябва да го включа.Благодаря на всички отзовали се предварително.Много ще сам ви благодарен.
shadow__01 - майстор
Този http://www.555.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D0 ... D0%BB/71jr модел е с 3kW монофазен двигател. Твоя не се знае колко е голям.
Иначе ако намериш трифазен http://www.google.bg/imgres?hl=bg&clien ... 0,s:0,i:67
moimoimoi - майстор
на банцинга му трябва въртящ момент за да се развърти,а това с трифазен двигател в монофазна мрежа е трудно
поо добре си вземи 3 киловата монофазен,и все пак има различни банцизи като големина,има модели с 1-2 киловата двигатели за чисто домашно ползване,има и големи с 24......киловата дето могат да режат цели стволове на дървета
Г.Драговчев - напреднал
Банцига не е от най-голямите диаметъра на колелата 500мм. По принцип ще се ползва за дърводелски работи.Няма да се бичат трупи на него.
a_stoev - майстор
Може и да заобиколиш проблема.
Вземи си трифазен мотор и честотно управление. Хем от монофазно ти прави трифазно, хем ще ти развърта плавно, хем ще защитава двигателя много добре.
За да развива пълен момент трябва само да се ограничи честотата до 30Hz.
Г.Драговчев - напреднал
А от къде мога да го намеря това честотно управление и колко струва?
piron45 - майстор
a_stoev написа:
Може и да заобиколиш проблема.
Вземи си трифазен мотор и честотно управление. Хем от монофазно ти прави трифазно, хем ще ти развърта плавно, хем ще защитава двигателя много добре.
За да развива пълен момент трябва само да се ограничи честотата до 30Hz.
Добър съвет колега, само че му кажи на човека че за 5kW мотор честотния регулатор ще му струва към 2 бона :)
Иначе честотно управление се продава в много фирми, които продават електро прибори.
hidrazin - майстор
Например честотния регулатор ATV31HU30M3XA е за 3kW трифазно и ти ги прави от 220 волта монофазно
Може да си го купиш примерно от тук:
http://elkid.org/products.php?type=1&id=255&page=6
на скромната цена от около 1000лв.
:partyman:
bogomilZ - специалист
a_stoev написа:
Може и да заобиколиш проблема.
Вземи си трифазен мотор и честотно управление. Хем от монофазно ти прави трифазно, хем ще ти развърта плавно, хем ще защитава двигателя много добре.
За да развива пълен момент трябва само да се ограничи честотата до 30Hz.
И ако не се ограничи колко ще е въртящия момент. И защо точно до 30 херца?
a_stoev - майстор
Заради изискването U/f~const. Като ти пада U, трябва да се свали f. Грубо-приближено-налучкано 50x380/220~30.
Над 30Hz няма да може да има достатъчно напрежение за пълна мощност на двигателя.
Иначе момента падаше като не стига напрежението, ама го учих :-k :-k :-k преди 10 г.......

А хидразин е дал даже скъп регулатор.

Китайки честотен, и то тук!!! е малко по скъп от марков контактор. Какво доживяхме...
Е да не е на същите пари, но са съизмерими цени.
Последна промяна от a_stoev на вт сеп 11, 2012 1:29 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Ел. двигател" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: