• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
vgeorgiev - специалист
Здравейте,

Ето каква е постановката:
- Електромерите на три къщи са изнесени на улицата на ел. стълб.
- Таблото на ЧЕЗ (уличното) е заземено (поне една шина влиза под плочките на тротоара).
- 3 фази + 0 рекордоман (х мм2) минават въздушно от стълба на улицата до къщата (хванати на чашки). Около 10 метра е разстоянието.
- Главното табло е с винтови предпазители и текстолитна основа.
- От главното табло:
-- Ф1 половината 1 етаж
-- Ф2 другата половина от 1 етаж.
-- Ф3 етаж 2.
- първата половина на етаж 1 и етаж 2 имат общо табло с АП (нова постройка двуетажна до старата къща)
- бойлера е захранен през контактор управляван от часовник (целта е да работи на нощна тарифа).
- ППР тръби.

Инсталацията в къщата е двупроводна.

Имам следните съображения:
- искам бойлера да е обезопасен от пробив на нагревателя.
- няма възможност за заземяване на таблото в къщата поради ред причини.
- няма възможност за прекарване на трети проводник.
- не искам корпуса на бойлера да е вързан за нулевия проводник, защото ако нулата от улицата до къщата ако се скъса става страшно.

За това си помислих, че само заземяване на корпуса на бойлера и една ДТЗ би било добре.
Стената на която е хванат бойлера е северна (почвата там винаги е влажна). Може да се прекара един многожилен кабел (16мм2) през стената и да се свърже към заземителния кол.

По този начин:
- при прекъсване на нулата (където и да е) и без повреда на нагревателя -> контактора изключва.
- при утечка 30мА тръгват към заземяването (колкото и да е калпаво) и ДТЗ изключва.

:partyman: :partyman: :partyman:

Изображение
vgeorgiev - специалист
PCL82 написа:
Първо за заземяването: Не е добра идея да се прави заземяване при бойлера, без да има такова при таблото. В случай на прекъсване на нулата някъде по улицата може към това заземяване да тръгне ток по-голям отколкото проводниците на инсталацията могат да понесат и да ти запалят къщата....

Според мен говориш за случая, когато корпуса е заземен и занулен.
hidrazin - майстор
Да, за този случай става въпрос - когато бойлера е занулен и земното е свързано не както е правилно с ГРТ-то а към корпуса на самия бойлер.
И да, в твоя вариант ДТЗ-то ще работи но не е правилния вариант.
А какво става като ти отпадне нулата с готварската печка, хладилника .... ? :!:
:partyman:
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Бойлер, Меки връзки, Зануляване, Заземяване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: