• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Luiji - напреднал
Искам да попитам как да си довърша свързването.....в мисъл,че ми остава да свържа само часовника,а незнам как точно.
Кратко пояснение на това което съм направил до момента:Значи свързал съм изводите И1 и И2 към ел.мрежата,а К1 и К2 към "консуматора".Ето линк със снимките:
http://dox.bg/files/dw?a=d409502bff
http://dox.bg/files/dw?a=24ed963ab3
fikata - майстор
Твоят чешки тарифен часовник "Крижик" е с прозрачен капак и има малка разлика при свързването на такъв от същата марка но с непрозрачен капак а с кръгло прозрачно прозорче.
Последна промяна от fikata на съб дек 15, 2012 1:44 pm, променено общо 1 път.
fikata - майстор
Твоят чешки тарифен часовник "Крижик" е с прозрачен капак и има малка разлика при свързването на такъв от същата марка но с непрозрачен капак..
Свързването на твоя часовник е:
При този тарифен часовник с прозрачния корпус на 1 клема се свързва "фаза" и се слага мостче и на 3 клема,на 2 клема се връзва "нула" 5 ,6 клема са импулса(фаза).
Ако имаш намерение часовникът да го включваш към двойнотарифен електромер е необходимо предварително да изясниш на клемата за часовник на електромера какво трябва да се подава -фаза или нула за да се задейства тарифния превключвател
След като си изпълнил схемата на свързване, преди да затвориш капаците на часовника/ провери чрез превъртане на големия диск на часовника дали се сменят тарифите на електромера - вижда се от смяната на стрелките нагоре или надолу или І или ІІ до броителните механизми.Ако всичко е наред, свери часовника чрез диска му и му затвори капаците...
По червената стрелка над диска сверяваш текущото време чрез завъртане на диска по посока на часовниковата стрелка.Ограничителите на диска О и І определят началото и края на нощната тарифа.Те се преместват по периферията на диска чрез освобождаване и затягане с малка отверка на винтчето чиято глава се вижда отпред челно на периферията на разграфения диск на
часовника..
Впрочем,схемата на свързване на тарифния часовник също трябва да я има на гърба на капачката закриваща терминалния му блок.


Някои електромери искат получаване на фаза,други нула за се превключи релето за тарифите.
Това е указано на схема от вътрешната страна на капачката на електромера за терминалния блок.
Luiji - напреднал
Като се прибера в нас,веднага ще го пробвам и ако имам въпроси ще пиша.
Luiji - напреднал
Мерси за доброто обяснение :finga: Само че ще ми трябва още малко помощ за да не гръмна нещо ::)
от часовника имам три жици,Фазата я слагам на токовите клеми а другите две жици на указаното място дето е за часовник така ли?
fikata - майстор
[quote]а другите две жици на указаното място дето е за часовник така ли?[quote]
НЕ

Ще се опитам да пиша по бавно,щом не си открил схемите за свързване на гърба на капачките на електромера и часовника.
Тарифният часовник има две системи за свързване.Едната система е захранване на моторчето за навиване на пружината на часовника.Там има едно микроключе/микрошалтер/,което прекъсва захранването към моторчето,когато пружината е достатъчно навита.
Другата система е превключващ контактен блок, който подава по един проводник захранване към тарифното реле на електромера. Това захранване може да бъде фаза или нула.Има електромери,които искат да им се подаде фаза за да превключи това реле,други искат нула -зависи как това реле е свързано вътре в електромера.
Превключването по време става механично на микрошалтерите на превключващия блок чрез крачетата разположени по периферията на диска на часовника.
На твоя "Крижик" с прозрачен капак захранването на часовника се извършва на клеми:
клема 1 - подава се фаза /нормално от изходящата токова клема на електромера/
клема 2- подава се нула /нормално от изходящата нулева клема на електромера/
Свързване на контактния блок:
клема 3 - прави се мост от нея към клема 1 когато трябва към тарифното реле да се подаде фаза
клема 3 е обща клема към превключващия контакт 3-5 и 3-6
- прави се мост от нея към клема 2,когато към тарифното реле за да превключи трябва да се подаде нула.
Последната клема/вдясно/ на двойнотарифния електромер е за свързване на проводник от контактната група/клема 5 или 6/ на часовника.Обикновено на нея трябва да се подаде фаза, а може да иска и нула/зависи от вътрешното свързване на тарифния превключвател в самия електромер/.
/ Впрочем снимките ти вече не могат да се отворят/
Нощната тарифа се отчита на скала І
Дневната тарифа - ІІ
Luiji - напреднал
Мерси много за подробното описание и отделеното време.Вързах го и тези дни ще го следя за да видя дали работи и ще публикувам снимки,за да може ако някой се интересува от този въпрос(такъв като мен) да погледне за какво става навъпрос.
Весела коледа fika жив и здрав да си!!!! :-D
fikata - майстор
Luiji
Честита Коледа !
:santagrin: :prost:
Luiji - напреднал
За много години Fikata :-D :-D :-D :-D :-D :prayer:
fikata - майстор
Luiji
Честита Новата 2013 Година !
:prost:
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за свързване на електромер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: