• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
fikata - майстор
От къде дойдоха тези три фази: R-S-T при монофазна мрежа? А иначе отговорът е : ДА! Триъгълник: начало/край ...начало/край на намотките. После кондензатора,фаза/нула и....те това е!
:? :? :?
Въпросът е за клемна кутия на ТРИФАЗЕН двускоростен двигател триъгълник/двойна звезда и как да се свържат намотките му в триъгълник. Какво не ти е ясно?.
Та да те попитам аз какво означава твоето:
А иначе отговорът е : ДА!
:lol:
plamen6703 - майстор
lubovan написа:
Здравейте! Имам въпрос относно свързване на трифазен ел.двигател на монофазен ток с кондензатор.Питането ми е при свързването в триъгълник трябва ли да слагам мостове между клемите U1-W2; V1-U2; W1-V2 ? Показаното изображение е от друг ел.мотор, но при моя е същата схема.
Изображение
Отговора ти е в същата тема viewtopic.php?t=41014, само се иска чукча от писател да се превърне в читател /ако може/ :-D
Andri01 - майстор
Фика,чети бе бате: "...ДА! Триъгълник: начало/край ...начало/край на намотките. После кондензатора,фаза/нула и....те това е!"! Да ти го поясня:Началото на намотка"U" се свързва с края на намотка "W" и т.н.!! Прочете ли заглавието на темата? Още нещо не разбрано? То топлото май идва в повече,а? Я си налей една студена биричка,а? :partyman:
tzetz009 - специалист
:-D Отговорът е " не " . Я прочетете внимателно какво пита човека !

:partyman: :partyman: :partyman:
sbirov - специалист
И според мен отговора е "НЕ"...
Вижте за какъв двигател става въпрос - двускоростен. Предполагам от българска настолна бормашина. Даландер - ако не бъркам...
valentino76bs - майстор
sbirov написа:
И според мен отговора е "НЕ"...
Вижте за какъв двигател става въпрос - двускоростен. Предполагам от българска настолна бормашина. Даландер - ако не бъркам...
А другия въпрос е от мен. Може ли този двигател да работи въобще на 230 волта с някоя от скоростите!
fikata - майстор
А другия въпрос е от мен. Може ли този двигател да работи въобще на 230 волта с някоя от скоростите!
При свързване на намотките в триъгълник и с подходящ кондензатор при монофазно захранване, двигателят ще работи с обороти като при свързане триъгълник и трифазно захранване но с намалена мощност.
При свързване трифазно триъгълник или двойна звезда оборотите са променят,т.к се променят броя на полюсите, а въртящият момент е постоянен.
Последна промяна от fikata на пон авг 07, 2017 8:06 pm, променено общо 1 път.
sbirov - специалист
На празен ход може и да завърти :?
Но не и да върши някаква работа...
Здравейте! С малко закъснение, ама все пак да отговоря.Пробвах двигателя и на трифазно захранване и на 220V с допълнителни кондензатори.Оказа се, че най-вероятно капака на клемната кутия е от друг електромотор или поне така мисля.Прилагам снимки на капака, защото предната снимка беше примерна.
Изображение
А това е снимка на табелата на електромотора.
Изображение
На трифазно захранване двигателят работи нормално без значение в свързването (с едни обороти).Проблема идва, че искам да го ползвам към монофазната мрежа.Свързах го в триъгълник с работен и пусков кондензатор.Развърта добре, проблема е, че загрява след 5-10мин. работа.Отворих го за да видя дали проблема не е от намотките, но ми се струва, че са наред.Нагряването идва от ротора.Прилагам снимки.
ИзображениеИзображение
Електромотора е закачен на компресор от Зил 130, на трифазен ток работи перфектно.Към монофазната мрежа стига до 3 атмосфери и се товари, почти спира.Опитите са правени с работни кондензатори 100uF + 70uF.Някъкви предположения?
moimoimoi - майстор
е като имаш трифазен ток оти го мъчиш монофазно,пада му мощноста и за това загрява
и да явно капачката ти е от друг двигател,за това се гледа табелката на двигателя

ако искаш да работи с монофазно захранване си купи инвертор или монофазен двигател
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10

Тема "Трифазен двигател като монофазен." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: