Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
sstefanov - майстор
Свързваш двете вторични намотки последователно.
Измерваш напрежението (променливо!) на едната и общото напрежение. Ако общото е по-голямо, отколкото на едната намотка, си ги уцелил. Ако общото напрежение е по-малко от напрежението на едната намотка, трябва да обърнеш краищата на някоя от намотките.
Ако са повече трансформатори после свързваш една по една следващите намотки и пак измерваш общото напрежение. При правилно свързване то трябва да се увеличава, а при неправилно - намалява.
aiako - специалист
Ок , това ясно. А някакъв начин без - проба/грешка ?
sstefanov - майстор
Така е най-сигурно.
aiako - специалист
Сглобих го, ~ 32V на празен ход, по 10,5 от трансформатор ... нямам ампер клещи за да видя колко ток вади. Ще мина да си взема една маска днеска и да направя някоя по дълга заварка от 2см, че филма с осветяването съм го гледал :axe: .

Иначе мисля че трябва още малко напрежение, примерно още 1 трансформатор , защото не много лесно пали дъгата.
Общо взето не е като 400 амперовата кракра в университета, но за винкелите на село ще свърши работа, много благодаря на всички който не ме накараха да се откажа , а помогнаха с идеи :)

П.с. Нито един път не успях да гръмна бушона :mrgreen:
hidrazin - майстор
И да кажеш какво е станало! По колко навивки събра и с какво сечение?
:partyman:
petar2kolev - специалист
Аз пренавивах по същия начин вторична на трансформатор от микровълнова за зарядно на акумулатор го ползвам. 6 кв. многожилен кабел, 13 или 14 намотки успях да направя, 17 волта напрежение изкарах. Браво на колегата за ентусиазма.
a_anastassov - специалист
aiako написа:
Я вместо да ми давате акъл да си купя , да дадете акъл как да разбера сега като съм навил вторичните, как да разбера поляритета ?
Поляритета на трансформатора се сменя (прочети колко) пъти в секунда.
miroton - майстор
Аиде сега и ще го караш да научи закона на херц :lol: :lol: :lol:
a_anastassov - специалист
miroton написа:
Аиде сега и ще го караш да научи закона на херц :lol: :lol: :lol:
Ако иска да научи нещо за променливото напрежение и трансформаторите може да прочете И за Никола Тесла, но има един "недостатък" - трябва четене.
aiako - специалист
Пробвах го , не ми хареса :-D Иска си още трансформатори, ще гледам някога да намеря още :lol:

Иначе hidrazin , не знам колко квадрата ми е кабела ... какъвто имах такъв сложих. Навивките не съм броил (не че не пробвах , но се замислих че не търся кой знае каква точност), навих колкото можах и накрая и трите изкараха по 10,5в.

Електрода с който пробвах е Ихтимански 3,2, тези дни ще си взема 2,5 - мисля че ще му е по-лесно.
Ето малко снимки на това какво се получи.

Прикачен файл

17012013650.jpg

Прикачен файл

16012013647.jpg

Прикачен файл

16012013646.jpg

Тема "Вторичната намотка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: