Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ivanvasilev1970 - специалист
Здравейте,
в момента правя ремонт на бянята и преди да започна да лепя плочките трябва да доизградя малко ел. инсталацията.
освен вентилатора над таолетната чиния съм предвидил още един такъв над душовото пространство, който трябва да захраня, така че да се включва/изключва с отделен ключ.
Ето малко снимки:
Прикачен файл:
vypros dw1.JPG
vypros dw1.JPG (86.58 KиБ) Видяна 3926 пъти
Прикачен файл:
details.JPG
details.JPG (26.26 KиБ) Видяна 3926 пъти
Първичния отговор , който ми идва е да отворя разклонителната кутия и да дублирам кабела за вентилатора.
Сигурен съм, че в разклонителната кутия кабелите са свързани чрез усукване...
Как да постъпя? Не съм сигурен дали като разсуча кабелите и после отново ги засуча с новия ще се получи нещо добро...
Вентилаторите трябва да будат захранени и с постоянна фаза, за което вече получих съвет.
totio1973 - специалист
Прикачен файл:
480971_539229332773909_245829665_n.jpg
480971_539229332773909_245829665_n.jpg (43.61 KиБ) Видяна 3895 пъти
Така ще стане сериен ключ, ,,Вентилаторите трябва да будат захранени и С постоянна фаза, за което вече получих съвет.. Не знам кой ти е дал съвет но фазата винаги се прекъсва в ключа,
fikata - майстор
Как да постъпя? Не съм сигурен дали като разсуча кабелите и после отново ги засуча с новия ще се получи нещо добро...
Това усукване не се препоръчва да се прави от любители.Моят съвет е да направиш свързването с клеми WAGO
Вентилаторите трябва да будат захранени и с постоянна фаза, за което вече получих съвет.
Този съвет не си го получил от приятел. Фазата се прекъсва от ключа, а "постоянна" нула директно към консуматора -вентилатор,лампа и др. От кутията с тройка мостов проводник към сериен ключ.
VLADO66 - майстор
А ако вентилатора има датчик за влага или реле за време и трябва да работи след изключването му от ключа?
ivanvasilev1970 - специалист
Грешката е моя. Не споменах, че вентилатора ще е с датчик за влага и таймер...-по инструкция си иска постоянна фаза.
Ето картинка от разтворената разклонителна кутия:
Прикачен файл:
rk1.JPG
rk1.JPG (86.62 KиБ) Видяна 3832 пъти
Мислех си за клемите wago, но не ми се ще да преправям цялата кутия наново...
дали няма да се получи, акоединия от засукания кабел (около 4 см) разсуча само 1 см колкото да влезе в клемата wago и така да свържа новите кабели?
jekasus - майстор
Аз съм съветника за постоянната фаза към вентилатори :-D
Давам още един съвет -
Никакви допълнителни кабели към към ключове от раз.кутия. Просто няма смисъл. Има два 2х1.5 мм2 и три консуматора - осветление и два вентилатора.
Изпълнение в една конзола - Изображение
Изпълнение в двойна конзола с двойна рамка - Изображение
Ако тези конзоли не се преправят, пуска се фаза от ключа за осветление към ключа за вентилатора, а неговите кабели се ползват за захранване на вентилатори.
Не ми се рисува схема :-D
Разклонителна кутия е тих ужас и подлежи на преправяне при всяко положение.
VLADO66 - майстор
Що бе Джеки,има ключ за осветлението и слага 3Х1.5 за вентилаторите с двоен ключ.Разпределителната кутия верно е надълбочко и ако не може да се издърпа се слага капаче с палци.Клеми WAGO за тази нищожна консумация са безсмислени.
jekasus - майстор
Щом обича да кърти, няма проблеми.
Аз мразя това нещо :-D когато си купя фреза за канали може и да променя мнението си :lol:
Disano - помощник
jekasus

Никога не се захващтай да се занимаваш с електротехника! Не давай глупави съвети относно връзването на схемата!

ivanvasilev1970

Разклонителната кутия няма никакъв аванс на проводниците, това е недопустимо! В този случай както казва колегата fikata използвай WAGO клеми като пращаш нулата към консуматорите а фазите през сериен троен ключ и си готов.
ivanvasilev1970 - специалист
Хубавото на тройния ключ е компактността-един за осветлението и по един за двата вентилатора.
Но на практика ми трябва четворен ключ, защото осветлението си е с ключ с две копчета-едно за лампата в средата на банята и едно за това над мивката.
Използването на две конзоли с по две щракалки също ми харесва като вариант, но май ще ми трябва схема...имам някакви догатки за предлойението ти Jekasus, но небих рискувал :-)
Що се касае положението в разклонителната кутия-такова е положението в целия апартамент/блок...
Та...кое е най правилното и практично решение за пискане на двата вентълатора независимо един от друг+двете лампи-независимо една от друга?

Тема "Съвет за изграждане на втора инсталация за вентилатор?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: