• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
spro - специалист
Здравейте,
Начертах една схема която не зная дали е вярна, но се надявам да онагледи моя случай. Смятам че имам пропуск заради пътя и действието на третият проводник(дев. ключ), но знаещите Моля да ме поправят.

Бихте ли я коригирали така, че да мога да я използвам.
Благодаря.

PS
Който е правил ел. инсталацията в нашия блок е направил егати и бозата. Проводници влизат-излизат от хиляда места.Дори лампата на външната лампа е с девиаторен ключ, който се оказа че дава фаза на лампите в коридора за който иде реч. По този повод виждам, че и схемата дето бях направил никак не ми се вижда истинска...
Малко помощ?

Прикачен файл

dev. kliuch.JPG
dev. kliuch.JPG (20.48 KиБ) Видяна 6698 пъти
Последна промяна от spro на пон фев 25, 2013 2:42 pm, променено общо 1 път.
fikata - майстор
spro
За девиаторна инсталация: В единият ключ имаш постоянна фаза от захранването.Във втория ключ имаш проводник,който от ключа тази фаза отива към лампата или лампите. Другите два проводника са връзки между ключовете.
От това което си писал се разбира,че имаш "Г" образен коридор в чиито два края има девиаторни ключове.
Купил си датчици за движение за таванен монтаж с обсег на действие 6 м.
Ако имаш лампа/и/ в дългата част и лампа в късата част,която попада в сянка в този "ге" образен коридор ти предлагам следното решение:
1 монтираш датчика близо до лампата/или една от лампите/ в дългата част на коридора.Захранването на тази близка лампа / фаза и нула/ го изваждаш от лампата и с него захранваш датчика.С изходящата "фаза" от него захранваш лампата,както и с нулата.Т.е. между лампата и датчика правиш връзка с трижилен кабел.
Ако захранването ти е от лампа в лампа в датчика вкарваш като захранване фазата ,която до сега е идвала от ключа и е продължавала към другата лампа.В противен случай трябва да търсиш параленото свързване на лампите в кутиите и да ги пресвързваш.
2. същото го правиш с втория датчик в късата час под 90 градуса на коридора ако имаш и там лампа.
3. Трите края на проводниците във конзола на ключ на девиаторите
ги свързваш на късо./достатъчно е и с два проводника от трите,но за сигурност свържи и трите заедно/Така елиминираш девиаторните ключове в тази инсталация и лампите в коридора ще се командват само от датчиците.
Ако прецениш,че има подходящо място замонтаж, при което обхвата на датчика от 6м може да обхване и дългата и късата част на коридора,тогава можеш да минеш и с един датчик.
Свързване на PIR датчика:
черно - фаза захранване
зелено - нула захранване
червено - изходяща фаза към лампата.
Последна промяна от fikata на пон фев 25, 2013 5:11 pm, променено общо 4 пъти.
spro - специалист
Здравей fika, Благодаря за отговора ще се пробва след малко.

ПП
Здравейте Колеги,
Благодаря на всички Ви за помощта. Мотирах един датчик и следвайки съвета на Фиката в момента осветлението се управлява от датчика.
Отново Благодаря Ви за съпричастието.
estario - специалист
А все пак няма ли как да се направи дируктно с датчици. При мен има 2 дивиаторни ключа в края на дълъг коридор и няма как да монтирам 1 датчик, който да хваща целия коридор, а не би било рентабилно всяка лампа да е с датчик, защото са близо 8 тела.
Два такива ми вършат идеална работа.
Изображение
hidrazin - майстор
estario написа:
А все пак няма ли как да се направи дируктно с датчици. ...
Какво значи директно? Направи го както е казал fikata - един датчик в единия край на коридора.
После (като видиш че работи) от монтирания вече датчик пускаш кабел 3-ойка към другия датчик.
Него го слагаш в другия край на коридора или където искаш.
Спазваш цветовете на датчиците (ако са от тези с кабелчетата) или ако са като тези на снимката свързваш заедно еднаквите означения на двата.
Само дето по спомен от този модел дето си показал има и такива дето са с два извода. Тогава работата е малко по-различна.
Ако обаче си мислиш да ги натикаш на мястото на девиаторите и да използваш наличните кабели - няма да стане.
:partyman:
estario - специалист
Аха вече сванах. Телата са вързани последователно и като прекъсна веригата в първото и последното мога да сложа 2 датчика и при задействане на който и да е край да светва цялата верига.
hidrazin - майстор
Не знам какво имаш в предвид като казваш последователно?
И все пак без допълнителни проводници няма да минеш.
:partyman:
redchampions - помощник
нед фев 24, 2013 7:26 pmivanovbg написа:
Ето ти една схема, ма не мога да рисувам хубаво :-D
Ако не разбираш нещо- питай.
Това е перфектната схема!
mironcho - специалист
Хей новия, добре дошъл.
Май сефте пишеш във форум. Обърни внимание, че последното мнение преди твоето е от преди повече от 3 години, а цитираното от тебе е от преди 6 :shock: . Безсмислено е да се събуждат теми, от които очевидно никой не се интересува.
  • 1
  • 2

Тема "2ка датчици за движение в коридор вместо девиат. ключове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: