Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
galin56 - специалист
gogoto написа:
Както казах и преди нямам супер познания, но като се замисля има много логика :)
Преди си имах фаза и на кабел 1 и кабел 2 независимо дали светят лампите или не. Така ли би трябвало да е?

П.П. Сега искате да ми кажете, че трябва да свържа новият автомат с премостена постоянна неутрала и АКО светната пак лампите да хукна по всички ключове из входа + апартаментите?
Няма да е трудно, защото сме 9 апартамента на 4 етажа (стига да не е в деветия, че не се обитава много често).
Как да разбера дали ключа е залепнал? :?
Абе не би трябвало да е така. Я по-добре не мости нищо и не монтирай нищо повече а продължавай с търсенето на софийски ел. техник. Нещо вече обясненията са ти съвсем объркани. Иначе моймой ти обясни как може да разбереш точно за 2 минути дали проблема е в ключовете, но щом не си схванал нищо по-добре не пипай повече.
moimoimoi - майстор
обикновено ако не се движи нормално ,значи бутона не става-превръща се в ключ :lol:
а на нас ни трябва като го натиснем да даде верига и като не го натикаме да не дава верига

за начало намери кой предпазител е изгорял


за мен по важното е да установиш кой е кабела за лампите и кои е за бутоните
ако не се отзове никой колега от софия ще помагаме докато заработи


а това че на 1 и 2 си имал фаза независимо дали светят или не лампите ме обърква
ако на 1 ти е входящата фаза то остава 2 и 3 да са за бутони и лампи
но ако на 2 си имал също фаза то тя би трябвало да е от електрониката на автомата и през бутоните да си търси нула

с една пробна лампа лесно могат да се установят кой кабел за къде е
gogoto - помощник
galin56 написа:
gogoto написа:
Както казах и преди нямам супер познания, но като се замисля има много логика :)
Преди си имах фаза и на кабел 1 и кабел 2 независимо дали светят лампите или не. Така ли би трябвало да е?

П.П. Сега искате да ми кажете, че трябва да свържа новият автомат с премостена постоянна неутрала и АКО светната пак лампите да хукна по всички ключове из входа + апартаментите?
Няма да е трудно, защото сме 9 апартамента на 4 етажа (стига да не е в деветия, че не се обитава много често).
Как да разбера дали ключа е залепнал? :?
Абе не би трябвало да е така. Я по-добре не мости нищо и не монтирай нищо повече а продължавай с търсенето на софийски ел. техник. Нещо вече обясненията са ти съвсем объркани. Иначе моймой ти обясни как може да разбереш точно за 2 минути дали проблема е в ключовете, но щом не си схванал нищо по-добре не пипай повече.

Не бе човек, много добре го схванах какво да сторя.
Аз го бях докарал явно до там, но преди да прочета свалих новият автомат и върнах старият.
Явно бутона е залепнал някъде по трасето, но късно разбрах за това.
Утре ще сложа пак новият автомат по начина по който го бях вързал днес и лампите светеха още с навиването на бушона, без да гаснат.
И ще тръгна по ключовете да ги проверя (имах съмнения за блокирал ключ още преди месец-два), но как точно да проверя ключа дали е залепнал или не?
Смисъл на 100% ли трябва да отворя (разглобя) всички ключове по веригата или има и друг начин ми е въпроса.


П.П. В какви филми се вкарах не е истина.
С четене от този форум (чета от години, но по-късно се регистрирах и сега пиша) успях да си направя бойлера с ел. таймер в кутия и всичко, а с този му пуст автомат се насрах.
galin56 - специалист
gogoto написа:

Не бе човек, много добре го схванах какво да сторя.
Аз го бях докарал явно до там, но преди да прочета свалих новият автомат и върнах старият.
Явно бутона е залепнал някъде по трасето, но късно разбрах за това.
Утре ще сложа пак новият автомат по начина по който го бях вързал днес и лампите светеха още с навиването на бушона, без да гаснат.
И ще тръгна по ключовете да ги проверя (имах съмнения за блокирал ключ още преди месец-два), но как точно да проверя ключа дали е залепнал или не?
Смисъл на 100% ли трябва да отворя (разглобя) всички ключове по веригата или има и друг начин ми е въпроса.


П.П. В какви филми се вкарах не е истина.
С четене от този форум (чета от години, но по-късно се регистрирах и сега пиша) успях да си направя бойлера с ел. таймер в кутия и всичко, а с този му пуст автомат се насрах.
Добре щом имаш желание да продължиш направи следното:
Сложи новия автомат така както си го бил сложил и е светел постоянно. Само, че кабела който идва от бутоните(десния) не го стягай в клемата, но да прави контакт. Завий бушона. Ако светнат лампите и не гаснат, тогава издърпай кабела идващ от бутоните (нестегнатия). Ако угаснат след 2-3 минути значи всичко си вързал правилно,автомата работи и имаш залепнал бутон. Почни да ги обикаляш един по един докато намериш съмнителен. Ако трябва сваляй капачките и гледай да не е дал контакт без да е натиснат. Ако трябва дори им откачай по едната жица на всеки един докато не угаснат лампите. Ако откачиш всички бутони и пак имаш нула на автомата значи че има проблем с инсталацията и кабелите. Сдоби ли представа какво да направиш?
gogo7777 - майстор
Първо установи краищата на кабелите дето идват от бутоните и лампите (трябва да са 3 кабела). С мултицет провери за верига между всеки един (3 комбинации) и ще се ориентираш лесно. Ето ти нагледна схема.

Прикачен файл:
444.JPG
444.JPG (19.42 KиБ) Видяна 2873 пъти

Двата кабела между които няма верига (ако няма залепнал бутон някъде по етажите) ги свързваш на двете клеми от дясно на автомата ти. Третия го свързваш към най-лявата клема . На клема R подаваш фазата. Постоянната нула свързваш на клемата в дясно от тая на фазата.
Ако лампите не се изключват, то само размени местата на двата кабела в десните клеми, като постоянната нула не я местиш.
gogoto - помощник
moimoimoi написа:
обикновено ако не се движи нормално ,значи бутона не става-превръща се в ключ :lol:
а на нас ни трябва като го натиснем да даде верига и като не го натикаме да не дава верига

за начало намери кой предпазител е изгорял


за мен по важното е да установиш кой е кабела за лампите и кои е за бутоните
ако не се отзове никой колега от софия ще помагаме докато заработи


а това че на 1 и 2 си имал фаза независимо дали светят или не лампите ме обърква
ако на 1 ти е входящата фаза то остава 2 и 3 да са за бутони и лампи
но ако на 2 си имал също фаза то тя би трябвало да е от електрониката на автомата и през бутоните да си търси нула

с една пробна лампа лесно могат да се установят кой кабел за къде е

Много благодаря за което!
Оценявам го!
Кабелите ги проверих по предписанието на mitko_rupite от 3-ти пост.
Наистина имаше фаза и на кабел 1 и на кабел 2 НЕЗАВИСИМО дали светят крушките.
Свързах го пак по предписание на mitko_rupite и всичко светна още с навиването на бушона.
След като върнах старият автомат пак НЕ гаснеха вече.

П.П. На старият автомат има ръчно надраскано :
Кабел 1 - Ф
Кабел 2 - нищо
Кабел 3 - 0
това го забелязах сега на снимките и слизах да видя с фенера (че е тъмно като в г.з) дали правилно се вижда на снимките.
Вижда се на предпоследната снимка.
PCL82 - майстор
Драснах ти една картинка на стария автомат за да знаеш как е работил и каква е инсталацията.
При всички случаи и със стария и със новия постоянната фаза идва от предпазителя за стълбищното осветление (който не трябва да е повече от 10А) и по сивия проводник със пластмасова изолация влиза в автомата. Бобината на релето е свързана между фаза и бутоните. При натискане на бутон на клема бутони се подава за кратко нула. Котвата на релето се привлича и навива пружината на часовниковият механизъм, който я задържа така докато изтече времето. Когато котвата е в това положение котвата е затворила контакта на релето и до лампите отива фаза от клема Л и те светят.
На това реле не му е нужна нула, защото е механично, на другото е нужна за електрониката. И двете могат да се ползват със всякакви лампи!

По етажите вървят три проводника (при теб вероятно всички са черни с гумена изолация с текстилна оплетка). Те са нула, лампи и бутони.

Докато работиш изключвай предпазителя на осветлението, работи с челник или ако има от къде си пусни ток за подвижна лампа.

Ако имаш мултицет можеш бързо да премериш дали със сигурност има залепнал бутон. Включваш на оммметър на най-големия обхват или на пищялка. Едната пипалка я държиш постоянно допряна до нулата (например до ламарината на таблото, но където няма боя), а сдругата мериш на откачения проводник "бутони". Ако покаже верига имаш залепнал бутон. А на проводника лампи трябва да показва някакво съпротивление на по-нисък обхват.

При залепнал бутон тръгваш първо по стълбите и проверяваш всички бутони, и ако някой не щтака добре му сваляш капачката и го проверяваш. После и по апартаментите. При най-малко съмнение отваряй и разкачай всеки заподозрян бутон!

Прикачен файл

untitled.JPG
untitled.JPG (20.97 KиБ) Видяна 2855 пъти
fikata - майстор
П.П. На старият автомат има ръчно надраскано :
Кабел 1 - Ф
Кабел 2 - нищо
Кабел 3 - 0
това го забелязах сега на снимките и слизах да видя с фенера (че е тъмно като в г.з) дали правилно се вижда на снимките.
Вижда се на предпоследната снимка.
На снимките ясно се вижда,че клемите са означени фабрично релефно още при отливката на бакелитната основа на автомата.
Под клемите се чете Ф Л Б
Контактната система на стария електромеханичен автомат е в такова състояние,че се откажи от него.Изкарал е достойно живота си.Сигурно е роден през шестдесетте години на миналия век.
Монтирай новия като освен включването на тези два ПКИ проводници от инсталацията и сивият,който трябва да идва от предпазител в таблото, го захрани и с постоянна нула.
След това търси проблемния лихтбутон,който дава постоянно нула.
Последна промяна от fikata на пет мар 01, 2013 10:34 pm, променено общо 1 път.
galin56 - специалист
Гого, май от толкова помощници които се навъдихме няма да имаш нужда от ел. техник. Утре ако не успееш да я подкараш тая "совалка" срам за форума. :lol: :lol: Айде лека вечер от мен на всички па утре ще разберем какви си ги "сътворил".
mitko_rupite - специалист
Щом е тръгнало и свети , най вероятно Кабелите са както предполагахме
Левия 1 Фаза , Средния 2 Лампи , Десния 3 Бутони .
Докат не се Убедиш че вс е ОК - не връзвай автомата .( защото с него се омагьосваш още повече)

Абстрахирай се от Всичко .
За една сек - обяснение как действа системата .
- На КАБЕЛ 1 (най левия ) - се доставя - постоянна фаза от Таблото ( през бушон , ако немаш Фаза - търси паднал или изгорял бушон)

- На всички Бутони по етажите -- е доставена - Постоянна НУЛА - от Разклонителни кутии
Ролята на Бутоните е (чрез натискане ) .... да Свалят тая НУЛА за 1-2 сек (колкото е задържан бутона ) -- до стълбищния автомат
Нулата се Сваля по КАБЕЛ -3 - БУТОНИ

- Чрез постоянната фаза (на кабел 1 ) , и нулата( идваща за сек на кабел 3 ) - Автомата сработва -
и за определено време (1-10 мин колкото го настроиш )-
Изкарва Фаза на КАБЕЛ - 2-ЛАМПИ (тая фаза отива по лампите по
етажите и светват .... етажните лампи имат постоянна нула от разклонителна кутия )
----------------
Но дали кабелите са точно така , требва да се УСТАНОВИ с измерване - както съм ти написал в предния пост .
Кабелите требва да са ОТКАЧЕНИ от стария Автомат - и тогава се прави меренето .
В тоя случай - НЕможе Фазомера да ти свти на два кабела .
И с Фазомер - неможе да направиш нужните мерения - требва пробна лампа ( направи си от стара фасонка )

С пробната лампа кат се вържеш между
Кабел 1 (постоянна Фаза) -- и кабел 3 (бутони )
- лампата требва да свети САМО при НАТИСНАТ бутон
- ако свети постоянно - значи има ЗАЛЕПНАЛ БУТОН

--------------------------
По е важно да се установи - Изправността на Инсталацията ...
После при Убеденост че всичко е наред.... турГаш автомата ..

Тема "Смяна на стар стълбищен автомат... МОЛБА за СЕПШНА ПОМОЩ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: