Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ditronix - специалист
Дай линк да го видим тоя термометър. Бих си купил и аз.
MMIel - специалист
joro39 написа:
...
точноста не струва нищо, ако нямаш еталон с който да го свериш.
В доста datasheet-ове прочетох, че сензорът е фабрично калибриран по целзиеви градуси, защото подава директно на единият си извод точната температура в двоичен код. Съгласен съм че съвършени неща няма, но това е един от най-точните сензори измислени до момента.

ditronix написа:
Дай линк да го видим тоя термометър. Бих си купил и аз.
Умишлено не дадох линк, защото най-мразя, като чета по форумите да кликам по неработещи линкове. Поръчан от ebay и най-вероятно след 2 месеца обявата няма да я има, а съм сигурен че темата ще се чете и ще бъде интересна доста повече от 2 месеца.
Ето линк: http://www.ebay.com/itm/170929163651?ss ... 1497.l2649
Като се напише "Ds18b20" излизат доста резултати и може да си харесаш и друго. Успех.

Между другото миналата година люпих с терморегулатор за инкубатор от добрикит.нет, който поддържаше температурата в много тесни граници, а термо-сондата му беше именно въпросният сензор. Не беше мой. Върнах го и сега, като реших да си правя мой инкубатор ми досвидяха 46 лева :-D
joro39 - специалист
Между другото миналата година люпих с терморегулатор за инкубатор от добрикит.нет, който поддържаше температурата в много тесни граници, а термо-сондата му беше именно въпросният сензор. Не беше мой. Върнах го и сега, като реших да си правя мой инкубатор ми досвидяха 46 лева

е това ти е грешката ,като няколко партиди яйца ще мислиш друго между другото на добри кит са добри пробвал съм ги многократно.
gogo7777 - майстор
Като ви чета постовете сигурно сте лаици в тая сфера. Нищо лично, но на яйцето му трябва не температура, а влажност и ДОЗА тъмнина.......... :-D
lz1wvm - специалист
Като ви чета постовете сигурно сте лаици в тая сфера. Нищо лично, но на яйцето му трябва не температура, а влажност и ДОЗА тъмнина..........
Преди месец бях сложил в хладилника няколко яйца,ама забравих да сложа и кокошката...та направо ме е страх да го отворя... :-D
krasigogo - специалист
Здравейте.
Приключих първа част на сагата с инкубатора. Следях всички подобни теми, за това да споделя и поуките за мен от техническото завършване на инкубаторът и първата продукция от него.
В началото бе меракът и както знаем, той само с пари се гаси. Имах наличен дефектен хладилник, и опитах да мина със съветите за евтин термурегулатор на неомонрана и на таймер от същата фирма . Имах впечатления от тях че са коректни (старият инкубатор бе с техен терморегулатор), но за съжаление резултата от поръчката бе плачевен. От кита за температура нищо не става (голяма част от елементите са практически изгнили) а аз балъка поръчах 2 броя. Познахте - нито един не сглобих. Но за реле - времето се заинатих, набавих липсващите немалко части по описа на схемата и невероятна изненада, това поне заработи. Но проблема с прецизната регулация на температурата остана. Както се и очакваше за мен (циция :-D ) минах през този варианта и накрая, след като се убедих че бъркам сполучих с ТЕРМОРЕГУЛАТОР-12 за инкубатор на добри кит (тук няма никъде реклама, а само страдание). След окомплектовката на реле време със двигател за грил, скара с рабица за яйцата и ваничка с вода и експериментът с два евтини вентилатора за комп със старо захранване, то всичко си дойде на място. От първата продукция (отчитайки проблемите с температурите първите дни) имам следният резултат - от 108 заложени яйца, от които неоплодени 23 (преглед на 7-8 ден), от тях се излюпиха 68 пиленца. Това е 80% от оплодените яйца, което смятам е добър резултат. В момента го зареждам със патешки яйца и ще публикувам снимки относно изпълнението на съоръжението. Остава обаче недоумението колко много се е влошило качеството на продуктите на Неомонтана. Преди години ползвах само техни китове, след последната поръчка не смея да поръчам нищо от тях, а имат страхотни електронни решения за лаици като мен.
pansim - майстор
Първо - поздравления за резултата.
Второ много странно с терморелето...с ИС723 обикновено тръгват от раз и са МНОГО точни
MMIel - специалист
krasigogo написа:
Здравейте.
Приключих първа част на сагата с инкубатора. Следях всички подобни теми, за това да споделя и поуките за мен от техническото завършване на инкубаторът и първата продукция от него.
В началото бе меракът и както знаем, той само с пари се гаси. Имах наличен дефектен хладилник, и опитах да мина със съветите за евтин термурегулатор на неомонрана и на таймер от същата фирма . Имах впечатления от тях че са коректни (старият инкубатор бе с техен терморегулатор), но за съжаление резултата от поръчката бе плачевен. От кита за температура нищо не става (голяма част от елементите са практически изгнили) а аз балъка поръчах 2 броя. Познахте - нито един не сглобих. Но за реле - времето се заинатих, набавих липсващите немалко части по описа на схемата и невероятна изненада, това поне заработи. Но проблема с прецизната регулация на температурата остана. Както се и очакваше за мен (циция :-D ) минах през този варианта и накрая, след като се убедих че бъркам сполучих с ТЕРМОРЕГУЛАТОР-12 за инкубатор на добри кит (тук няма никъде реклама, а само страдание). След окомплектовката на реле време със двигател за грил, скара с рабица за яйцата и ваничка с вода и експериментът с два евтини вентилатора за комп със старо захранване, то всичко си дойде на място. От първата продукция (отчитайки проблемите с температурите първите дни) имам следният резултат - от 108 заложени яйца, от които неоплодени 23 (преглед на 7-8 ден), от тях се излюпиха 68 пиленца. Това е 80% от оплодените яйца, което смятам е добър резултат. В момента го зареждам със патешки яйца и ще публикувам снимки относно изпълнението на съоръжението. Остава обаче недоумението колко много се е влошило качеството на продуктите на Неомонтана. Преди години ползвах само техни китове, след последната поръчка не смея да поръчам нищо от тях, а имат страхотни електронни решения за лаици като мен.
Не е толкова зле резултата. Терморегулаторът наистина не е една от най-важните части. По мои наблюдения по-важно е да имаш прецизен термометър за да можеш да настроиш терморегулаторът. Тук ще вметна, че колкото е по-близо сондата на терморегулаторът до източникът на топлина толкова температурата се поддържа в по тесни граници. А сондата на термометърът трябва да е близко до яйцата за да може да се регулира терморегулатора точно. По-този начин дори и неправилно конструиран инкубатор функционира правилно, когато става въпрос за отопление. И все пак си мисля че по важната част от люпилният процес е влажността, правилната вентилация и обръщането на яйцата.
Няколко мнения по нагоре има изказвания на хора, които лично аз уважавам, защото съм виждал как помагат, но странно защо към тая тема се отнасят с пренебрежение, а ако вложат знанията си биха били полезни на доста голяма част от четящите тук.
krasigogo - специалист
Обещах повече информация за инкубатора и я споделям.
В общи линии това е избраното изпълнение от мен:
Изображение

Хладилника е разположен хоризонтално (така ми е по удобен). Крушките (около 140 вата) са общо 6 броя, последователно свързани в 3 кръга по 2бр., като 4 на дъното над тавичката за вода, и 2 обдухвани от вентилаторите. С поставяне на крушките под вентилаторите (20 вата) постигнах много по равномерна температура в обема на хладилника. Вентилаторите (ф120 за комп -12V по 5 лева бройката) са разположени на отделен панел отстоящ на около 5 см. от капака. Така организиран потока въздух се засмуква от периферията и се подава в централната част на обема. Касетата за яйцата е дървена рамка с покрито дъно от рабица. Централно минава железна пръчка ф8, показваща се с около 5 см в двата и края която носи натоварването и предава въртенето от двигателя, като краят към двигателя е оформен като квадрат и е разпробит с ф4 за зацепване към съединителя. Свързването на задвижването става със съединителче направено от тръбичка която е твърдо свързана с двигателя, разрязана в последните си 4 см. В разрязаният край са разпробити 2 отвора така че да съвпадат с отворите на металната ос от края на касетата. При монтажа на касетата зацепвам с един пирон ф4 и всичко е ОК. Задвижването става с мотор за грил, управляван от таймера от горният пост. Носещата и лагеруваща част на касетата е от дърво - дъски около 2 см дебели и 5 см широки, в средата направен канал с оберфреза на необходимата дълбочина. За приток на свеж въздух са разпробити 7 отвора ф10 в горната част на корпуса и на дъното има отвор около 3 см. За топлинни акумулатори поставих 2 огнеупорни тухли от акумулираща печка - при теста за 2 часа без отопление, температурата спадна до 36 градуса, което смятам за добре.
Температурата е настроена на 38,3 градуса , като датчика е под касетата, реално над яйцата е около 37,8 - 37,9, в средата е около 38 градуса. Проблемът на двигателчето за грил е че не се знае в коя посока ще завърти, но за мен това се оказа полза. Оказа се че редуктора сменя посоката когато нарасне натоварването при завъртане в движещата се посока, след което се завърта в другата посока. Таймера ми е настроен през 1 час да подава ток за 3 секунди, което е достатъчно за движение от около 20-30 градуса. По този начин за 4-5 часа се завъртат на 90 градуса и се обира и времето за обръщане посоката на редуктора. До момента влажност не измервам, но за любителски цели и това е достатъчно. Влажността я държа висока като под касетата съм опънал парче памучен плат, който в долният си край е потопен в тавичката с вода, така при завъртане се потапя или изважда от водата. Влажността предполагам е нормална - за 24 часа наливам от 1,5 до 2 литра вода.
MMIel написа:
Сигурно вече е късно, но сега забелязвам темата. За моя инкубатор съм ползвал кит за сглобяване от елимекс със LM723. Ето схемата и платката.
Самият кит се оказа че не регулира много точно (температурна амплитуда 1 градус, което е много за инкубатор) и съм направил промени копирани от тук. Или за по кратко заменят се: RtNTC=10k, R4 = 4.7 kΩ; R2 = 3.9 kΩ; R3 = 2.7 kΩ; R7 = 10 MΩ; 1 kΩ потенциометър. Понеже регулаторът става много прецизен (вече дава температурна амплитуда 0.2-0.3 градуса) и при включване и изключване релето чатка по няколко пъти (чуди в кой режим да се установи :-D ) се добавя кондензатор 100uf между R6 и базата на транзистора, а R10 се заменя с 3.3МΩ. Обща цена на терморелето с промените и кутийката около 9,50 лева :-D

едит:
Качвам снимка на принципната схема, за която се отнасят променените стойности на резисторите записани по горе:
Прикачен файл:
43315_TL_KIT_008.png
Ето и снимка с променените стойности и добавеният кондензатор:
Прикачен файл:
43315_TL_KIT_008_with_change.jpg
Хубаво е да се добави и RC група при контактора на релето за да се гасят искрите и да не залепва, но най-добре е релето направо да се смени с оптрон и триак. Но последната промяна ще стане евентуално като се излюпят яйцата, които сега съм заложил. :-D
Привет,

и аз си търся схема за терморегулатор и искам да попитам, как се свързва ИС, защото не са дадени номерата на крачетата.. и има ли развитие по схемата със замяната на релето? Може и на s5ka@abv.bg

Поздрави.

Тема "електронен терморегулатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: