Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
jimmy_bar - специалист
Здравейте колеги. Малко съм бос в електротехниката, а знам че тук е най правилното място да попитам.
Става въпрос за потенциометър за звука на усилвател за музика. В началото само пращеше и го пръсках с контактен спрей, но вече въобще не работи. Попрочетах в нета за потенциометрите и разбрах че са 2 вида, логаритмични и линейни, но не разбрах как да разбера моя какъв е. Пробвах да измеря съпротивлението между първото и третото краче, но нищо не се случи. Особеност при моя потенциометър е че няма крайно дясно или ляво положение , а се върти до безкрайност. Моля за помощ, какъв потенциометър трябва да търся. Ето снимки. Благодаря предварително.

Прикачен файл

3.jpg

Прикачен файл

2.jpg

Прикачен файл

1.jpg
sstefanov - майстор
Нещо пише ли по него?
jimmy_bar - специалист
не ,само това което се вижда на картинката
sstefanov - майстор
Марка и модел на усилвателя?
(ако искаш по-бързо да ти помогне някой, давй възможно най-много информация за проблема си)
hidrazin - майстор
jimmy_bar написа:
Особеност при моя потенциометър е че няма крайно дясно или ляво положение , а се върти до безкрайност.
Ако заводски е направен да няма крайни положения а да се върти до безкрайност не е потенциометър. :)
:partyman:
Найденов - специалист
hidrazin написа:
jimmy_bar написа:
Особеност при моя потенциометър е че няма крайно дясно или ляво положение , а се върти до безкрайност.
Ако заводски е направен да няма крайни положения а да се върти до безкрайност не е потенциометър. :)
:partyman:
...а може би енкодер... :roll:
todortv - майстор
Това е енкодер. С омметър на двете крайни крачета няма да измериш нищо.
http://www.youtube.com/watch?v=y4XF9PoidJQ
За логаритмичните и линейните можеш и сам да прочетеш....
sstefanov - майстор
Как с енкодер ще пращи:
jimmy_bar написа:
...В началото само пращеше и го пръсках с контактен спрей, но вече въобще не работи...
Докато не се разбере каквъв точно е усилвателя е трудно да се даде съвет.
jimmy_bar - специалист
прави сте, като се замисля не пращеше ,а се усилваше рязко изведнъж. Марката е UNIVERSUM ,stereo power amplifier v-155

Прикачен файл

4.jpg

Тема "какъв потенциометър" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: