• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Методи - специалист
От отговора ти разбирам, че си шивач. Не ми трябва съвет от шивачи.
Извинявам се за думите си, но зададох конкретен въпрос, на който търсех коректен отговор.
hidrazin - майстор
Какъвто въпроса, такъв и отговора.
Можеш да си направиш вентилатор.
:partyman:
Последна промяна от hidrazin на чет мар 06, 2014 2:23 pm, променено общо 1 път.
fikata - майстор
MrMurdjo написа:
Сега още един въпрос към по-знаещите. Бързите обороти работят и даже се и реверсират. Но понеже намотките не са еднакви, би следвало нормалният режим да е въртене само в една посока. Та въпросът ми е коя от двете намотки, съдейки по съпротивлението (броя навивки или сечение), е работна и коя - пускова. Т.е. коя трябва да е във верига директно и коя - през кондензатора.
Офф топик. По принцип:
При монофазен двигател пусковата намотка е с по голямо съпротивление от работната. Т.е с повече навивки и с по малко сечение на проводника.
lov - майстор
И от мен малко офф топик.
На пералните високите обороти не се ползват в реверс. Те са си закачени на постоянно само в едната посока на въртене.Причината е начина на отвеждане на водата. Дори може да има различни модели машини но ползващи един и същи двигател но с различна посока на въртене. Тест практически не са взаимозаменяеми без да се пресвързват вътрешно.
Та колегата преди мен ти е отговорил точно как са съпротивленията на намотките нищо че като ги размениш тръгва на обратно. Натовариш ли двигателя няма да има мощност а и ще изпуши.
Методи - специалист
hidrazin, такъв отговор очаквах. Благодаря, ще си направя вентилатор с диск и шкурка от другата страна.
hidrazin - майстор
Да не забравиш да качиш снимки на сътвореното че утре пак някой ще шита какво да си прави мотора от старата пералня.
:partyman:
MrMurdjo - майстор
Как я изкопахте тази стара тема :)
Аз отдавна реших въпроса с мотора и даже работи точно на самоделен шлайф, но не е мой и нямам снимки да покажа.
Бавните могат да се реверсират и да върти диска наляво и надясно. На бързи работи само в едната посока.
А в сандъка, където е мотора, приятелят ми сложи един вентилатор на 220 в да създава течение, защото оборотите дори и на бързи не са високи, вътрешните лопатки на ротора не стигат за продължителна работа, а валът се показва само от едната страна.
Методи - специалист
hidrazin,
Обещавам. Въпроса ми за мощността на мотора беше свързан с това, че на него нищо не пише. Иначе нямаше да ви занимавам с елементарни въпроси.
lov - майстор
То така се получава като се ползват опциите на форума. И за капак кат не си сложим зъркелите да погледнеш кой кога писал. Но няма лошо кат се тури и някоя снимка на въпросното творение с щлайфа и темата ще се намести.
В интерес на истината тъкмо се глася да си стъкна едно стационарно лентово шлйафче за заточване на инструменти с подобен двигател. Та ще ми е интересно колегата да покаже неговото творение. Защото имам и още един двигател колекторен и точно заради оборотите се чудя кой от двата да ползвам.
  • 1
  • 2

Тема "Запецнах на един мотор от немска (ГДР) пералня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: