• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
друмчо - специалист
gogo7777 - майстор
Това е за напрежението само. А може ли да се добави и частта за регулиране на тока?
Ако на мястото на Re сложиш тример ще се регулира и тока на заряд. Говоря за схемата дето постнах.

И аз не доумявам що трябва да е сложно като може с 3 елемента на кръст да постигнеш един и същ ефект....да се зареди акумулатора :-D .
shadow__01 - майстор
Много интересна тема с полезни схемички стана. Ще има да избирам.
pansim - майстор
Нали искаше проста схема - дадох ти я.
Сега пък и регулиране на ток искаш - ще стане сложна :lol:
Прави както е на схемата, напрежението при зареден акумулатор постави 14.6-14.8 волта
С 22-24 волта на трафа ще работи!
lz1wvm - специалист
Re не е за регулиране на тока на заряд.
gogo7777 - майстор
Защо :? . Нали от него зависи кога ще се разреди кондензатора през гейта на тр-ра. Т.е времето на запушено състояние на еднопреходния транзистор. Не съм много в час ама така си мисля, че е от моите скромни познания :-D . Обясни ми та да знам, че мисля да я повторя тая схема (мераклия съм и отдавна).
lz1wvm - специалист
В схемата не виждам нищо хубаво.Управление на тиристор с MOS транзистор,през разделителен трансформатор(за който няма данни за магнитопровода).
Кондензатора е в паралел на ценера,и най-вероятно е за предпазване на вхоода на транзистора от пикове,при отпушено състояние,или отпушване на тиристора,не за друго.
Обикновенно регулирането по ток се взема от елемент свързан последователно на консуматора(акумулатора).
gogo7777 - майстор
Ами именно батерията е тоя елемент. Трансформатора е повишаващ и отпушването на тиристора зависи от прехода на транзистора, делитела R2 и първичната на трафчето :? При други стойности на ценера и резистора Re, няма ли да се изменя и напрежението в гейта на транзистора?

Мене ми харесва схемата, щото тя ще работи само при закачен акумулатор и няма да има фира :-D . Комшията вече 2 зарядни ми изгаря от небрежност :-D


ПП Ето какво намерих за схемата. http://www.eleccircuit.com/12v-battery- ... using-ujt/
pansim - майстор
Леко да обясня как работи схемата - транзистора е еднопреходен и с него е изпълнен генератор на импулси. От от резистора който е посочил Георги НЕ се регулира зарядния ток а честотата на генерираните импулси. Кондензатора се зарежда през резистора и при достигане на определена стойност се отпушва еднопреходния транзистор, кондера се разрежда през него и дава импулс на управляващия траф. транзистора се запушва, тъй като кондера вече е разреден. И цикъла се повтаря. Дано съм го обяснил понятно за всички.
Схемата съм я правил преди години и работи перфектно с две условия:
1. температурна нестабилност - играл съм си да подбирам ценера и свързани два или три диода последователно за компенсиране на тремпературния дрейф :lol:
2. ако акумулатора който искаме да заредим е с напрежение под примерно 7 волта схемата не тръгва т.е. не работи генератора с еднопреходния транзистор.
Предимства:
защита от късо
проста и лека за изпълнение
абсолютно нечувствителна към управляващия траф - може да се изпълни на парче феритна пръчка и си работи безгрижно =D>
gogo7777 - майстор
Мерси, точно от такова обяснение имах нужда. Иначе съм бос в електрониката ама ми е интересно и си правя разни по-лесни схеми :-D
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "Зарядно за акумулатор с опростена схема!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: