• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Имам потояема водна помпа в дренажна шахта . За сега съм застопорил поплавъка/контактора й/ в горно / включено / положение и я пускам ръчно , просто в контакта ... Въпроса ми е , когато я оставя постоянно включена в мрежата и тя сама се пуска и спира в зависимост от нивото на водата , как аз да имам индикация / някяква / кога помпата работи и кога не ...? Тя , разбира се е капсулована / Гардения /.
miroton - майстор
Най лесно става с амперметър.
А нещо светещо , свирещо ...глим лампа май нестава ...?
moimoimoi - майстор
става и с лампа,връзваш я след контактора-там където е вързана и помпата и готово, ако е трифазна помпата единия край на лампата на нула другия на някоя от фазите
fikata - майстор
Класическият отговор на въпроса ти е помпата да се пуска през въздушен пускател със светлинна индикация при включване на контактора.
Ако това не ти харесва има и друго решение, като включиш в щепсела й постоянно в уред за мерене на мощност/енергия/ за битови нужди. Има различни уреди,но като идея представлява нещо такова:
Изображение
Разбира се, ако помпата е монофазна. Така ще знаеш и каква и е консумацията.
hidrazin - майстор
Тук никой освен miroton не разбра за какво става дума.Човека няма горе на повърхността никакви управления и
контактори а само един щепсел.Управлението му е долу при помпата.Там има един поплавък който когато има вода включва помпата и като няма вода и потъне
я спира.В случая се търси датчик за протичащ променлив ток.Има такива заводски токови релета но цената хич, ама хич няма да му хареса.
Най-лесно с амперметър.Има и друг начин но се искат малко познания по електроника - не много.
:partyman:
puh4 - специалист
Няква прозрачна ампула, вътре с турбинка (като на колонките за гориво).
Да , hidrazin , положението е такова , над земята има само жица и щекер , е и щепсел монофазен ...И всичко е на открито / е , не го вали директно дъжда / ....Имам базови познания по ел- техника и се надявах аз да не се сещам някое просто решение но май си е сложно ... Какво ще кажете за последователно включена лампа ? Колко ли ще падне мощноста на помпата?... :supz: [-X ?
moimoimoi - майстор
монофазна ли е помпата?
има разклонители с управляващ контакт
т.е.
представлява все едно обикновен троен разклонител,но трябва в управляващия да се включи консуматор/да протиче ток/ и чак тогава се подава напрежение на останалите гнезда в разклонителя,такав управляващия включваш помпата а в другото гнездо лапма,и когато включи помпата и лампата ще светне
такова съм гледал в кауфланд на цена 15 лева
даже преди време из форума се мотаеше схема как да си го направим това ,ако я намеря ще я кача
kuger - майстор
Предполагам, имаш табло /кутия/, където ти е контакта. Намираш едно руско токово реле РТ с подходящ ток на сработване, една глимка и си готов. В подстанции с руско оборудване ги има бол.
Прикачен файл:
rt40_vv.gif
rt40_vv.gif (4.98 KиБ) Видяна 5824 пъти
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Индикация за работа на водна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: