• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Evgeni30 - специалист
Добро утро,

Може ли малко помощ.
Живея в панелен блок от 80-те години. Имам проблем с ел.табло и бушони, които не съм подменил.
Бушоните са 4 бр, автоматични. Един от тях се случва да изключва и до сега съм сменил 2 автом.бушона (за 5 години), които се развалиха. Към този бушон са вързани пералня и бойлер.
Днес като включвах бойлера , след 30 мин бушона се изключи, бушона беше леко топъл и черното копче му се развали. Свалих бушона.

Мисля да извикам майстор да подмени таблото с ново. Но може проблема да е в кабела за бойлера, които върви от таблото към банята и е външен в пластмасов канал (не е вкопан).

Какво да правя според вас?
gogo7777 - майстор
Колко ампера е въпросният бушон?
Evgeni30 - специалист
32 A,

Автоматичен предпазител еднополюсен винтов 1x32A L32A резба E27 3000Amax

http://vikiwat.com/avtomatichen-predpaz ... 80vac.html
gogo7777 - майстор
Провери за хлабава връзка при предпазителя. Най-вероятно менте бушони слагаш.
Evgeni30 - специалист
T.e. да купя нов бушон и да го затегна. По принцип не смея да разглобявам кутията и да проверявам.

Препоръчай някоя марка бушони.

Не е ли по-добре да се подмени таблото, като е на 28 години?
gogo7777 - майстор
Има голям избор на бушони. Примерно http://e-atara.com/product/240/avtomati ... yusen.html или подобен.

Подмени си таблото ако имаш възможност. 25А са достатъчни за уредите (предполагам са около 5kW двата) макар, че е на границата. Най-добре бойлера да е на отделен предпазител 20А.
hidrazin - майстор
Този няма как да го сложи ако не смени таблото. Човека ползва винтови предпазители. :)
Изображение

:partyman:
gogo7777 - майстор
Да де няма как. Имах предвид с ново табло. За тия винтовите нямам никаква идея дали са добри или не.
fikata - майстор
Вече 25 години ползвам витлови автоматични предпазители /полски на Polam/
Нямал съм проблем с тях като предпазители. Първо трябва да се направи профилактика на контактните връзки в таблото с основата на предпазителя. Ако това не помогне разбирам надеждата,че всяко ново е по добро и надежно ,но практиката вече опровергава тази надежда и към новите АП-та. Все още качествата им са в зависимост от производителят им.
Извинявайте, но оригиналното наименование на предпазителите с едисонова резба е:
ВИТЛОВИ предпазители, а не винтови
Витлови предпазители/БДС 4632-62,БДС 4104 до 4111-60 и БДС 4436-61/
Последна промяна от fikata на ср май 29, 2013 2:06 pm, променено общо 2 пъти.
PCL82 - майстор
Тези винтовите често са китайски. Няма стандарт 32А за цокъл Е27, но китайците ги правят въпреки стандарта. Продаваха ги в Конрад и в Бриколаж, като на тези в Бриколаж си пишешеше, че вносител е Щайнбергер(Конрад) и са китайски.

Аз не съм на мнение, че щом в едно табло с витлови предпазители има проблем то непременно е за смяна с ново с автоматични. Ако е поддържано добре и всичко е оразмерено правилно стопяемите са съвсем надежни. А да се направи профилактика на старото е по-евтино и лесно отколкото смяната.

Препоръчвам следното: таблото се отваря, и се проверяват всички връзки и състоянието на основите. Ако има нагорели основи се смеят с нови, таблото се почиства и връзките се стягат. Ако има ръжда се почиства и се сменят винтчетата и шайбите. Според проводниците се слага нов фабричен стопяем предпазител: за 2,5мм2-20А, а за 4мм2-25А.

В първият случай уредите могат да се ползват само по отделно, а във вторият и едновременно.

Има български автоматични предпазители на ЕАЗ Пловдив, продаваха ги в Практикер но ако няма чести претоварвания, както трябва да е в случая автоматичен не е нужен. Проблемът е или във инсталацията или във някой от уредите. Не е виновен предпазителя сам за себе си.
  • 1
  • 2

Тема "ел.табло" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: