Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nikolov333 - майстор
vgeorgiev написа:
..Пуснах един кръг 6мм2 за фурната и още един за малкото табло в кухнята. Все пак от там захранвам и кухненската тераса. Кухненското табло е 8 позиции. Една ДТЗ и 6 предпазителя ще са идеални за кухнята: пералня, МВ фурна, тераса (скара), абсорбатор и контакти с общо предназначение. Даже са много...
6мм2 кабелите ще са с 32А предпазители в ТАПа.
Вече се колебая къде да ги вържа тези котлони..... :drinkers:
Най-добре на котлоните и фурната им сложи два отделни предпазителя в кухненското табло и ги захрани директно от там..например:
1.Котлони: 3Х2.5мм 16А зависи каква мощност са/на твърда връзка
2.Фурна: 3х4мм 25А на твърда връзка може и с ДТЗ, но не е задължително
3-4.Пералня : 3Х2,5мм с комбинирана ДТЗ с АП 16А
5-6.Контакти ОП: до разкл.кутия 3х2,5мм-разклонения 3х2,5мм с комбинирана ДТЗ с АП 16А
7-8.Скара Тераса: 3х2,5мм с комбинирана ДТЗ с АП 16А
Не видях да си писал за хладилник в кухнята, но да ти кажа ако ще има да го оставиш на контакт без ДТЗ!
Хладилник: 3Х2,5мм 16А захранен на дежурен кръг от входа на главния АП от апартаментното табло и без ДТЗ
Не е добре всички консуматори в кухнята да са с една обща ДТЗ..
Лаци - помощник
[/quote]Най-добре на котлоните и фурната им сложи два отделни предпазителя в кухненското табло и ги захрани директно от там..например:
1.Котлони: 3Х2.5мм 16А зависи каква мощност са/на твърда връзка
2.Фурна: 3х4мм 25А на твърда връзка може и с ДТЗ, но не е задължително
3-4.Пералня : 3Х2,5мм с комбинирана ДТЗ с АП 16А
5-6.Контакти ОП: до разкл.кутия 3х2,5мм-разклонения 3х2,5мм с комбинирана ДТЗ с АП 16А
7-8.Скара Тераса: 3х2,5мм с комбинирана ДТЗ с АП 16А
Не видях да си писал за хладилник в кухнята, но да ти кажа ако ще има да го оставиш на контакт без ДТЗ!
Хладилник: 3Х2,5мм 16А захранен на дежурен кръг от входа на главния АП от апартаментното табло и без ДТЗ
Не е добре всички консуматори в кухнята да са с една обща ДТЗ..[/quote]

Въпрос(и)
1. за котлони - 3х2,5 с 16А е ОК, но защо е твърдата връзка? Аааа, да! Зависи от мощноста. Обаче ако са два котлона(които са с мощност със сигурност по-малко от .....кВ), твърдата връзка е излищна понеже всеки производител на края на захранващия кабел е сложил и щепсел. Е за какво е го е сложил тогава?
Ами ако са 4 котлона, защо му е тогава кабел 2,5мм²? Не трябва ли 4мм² ?

2. за фурната - 3х4мм²?!? За какво му е? Не става ли с 3х2,5? Колоко кВ е една фурна?

3.за хладилника - не знам какво е дежурен кръг, но ако хладилника консумира енергия колкото лампите(имам си още от 100ватовите КРУШКИ) в кухнята, спалнята и банята взети заедно, то тогава да пускам ли и кабел 3х2,5 за осветлението?
nikolov333 - майстор
Лаци написа:
Въпрос(и)
1. за котлони - 3х2,5 с 16А е ОК, но защо е твърдата връзка? Аааа, да! Зависи от мощноста. Обаче ако са два котлона(които са с мощност със сигурност по-малко от .....кВ), твърдата връзка е излищна понеже всеки производител на края на захранващия кабел е сложил и щепсел. Е за какво е го е сложил тогава?
Твърдата връзка, ако е изпълнена правилно намалява възможните рискове, които могат да възникнат в сравнение с контактите и позволява по-висока консумация !
Ами ако са 4 котлона, защо му е тогава кабел 2,5мм²? Не трябва ли 4мм² ?

2. за фурната - 3х4мм²?!? За какво му е? Не става ли с 3х2,5? Колоко кВ е една фурна?
Точно понеже не е ясно какви мощности са фурната и котлоните, предложените проводници ще вършат работа за всички случаи, включително комбинирана печка с котлони :idea:

3.за хладилника - не знам какво е дежурен кръг, но ако хладилника консумира енергия колкото лампите(имам си още от 100ватовите КРУШКИ) в кухнята, спалнята и банята взети заедно, то тогава да пускам ли и кабел 3х2,5 за осветлението?
Идеята на дежурния кръг(без ДТЗ) е да не изключва хладилника за да не се размрази съдържанието му, поради утечки, а когато си в отпуск и спреш тока от главния предпазител, да продължи да работи..докато не ти спрат тока разбира се! Приемам, че е ясно, защо контактните излази се защитават с предпазители 16А и понеже е възможно в същия контакт след време да могат да бъдат включени други консуматори, т.е. ако днеска е хладилник, утре може да е печка "Раховец" примерно... :supz:
Предлагам да не пестим от 3х2,5мм2 сечението на проводниците предвидени за контактни излази 16А и да си монтираме подходящите за тях предпазители!!! :partyman:
vgeorgiev - специалист
Здравейте,

Мисля, че намерих сигурен начин да разклоня 6те квадрата кабел идваш от таблото за две твърди връзки.
Ще използвам калайдисана кабелна гилза.
Взех и по-дълбока конзола. Ще кримпна кабела 6мм2 от едната страна, а от другата два по 4мм2. След кримпването ще ги запоя. Ще изолирам с термосвиваем шлаух и излолационна лента. Тази връзка ще бъде в по-дълбоката конзола на едната твърда връзка.


Така и така съм пуснал як кабел за фурната и котлоните, нека го ползвам.

Останалите контакти в кухнята мисля да ги направя така:
К1: Микровълнова фурна, абсорбатор, контакти изток (над плота в ъгъла)
К2: Тераса, контакт запад
К3: Хладилник, Пералня (инверторни мотори)
К4: Контакти север (над плота над, пералнята)

Една ДТЗ IDK Шнайдер 40А за К1 и К2.
Още една ДТЗ същата за К3 и К4.

Ако се окаже след време, че пералнята или хладилника не са за ДТЗ, тогава К4 (един контакт) ще го вържа на предпазителя на К2.
Така ще ми остане една позиция, за да разделя К3 на два предпазителя (единия с/единия без ДТЗ).

Как мислите ?

БТВ: Когато проектирах инсталацията направих една грешка, от която последиците са само повече похарчени пари и повече време в работа...
За какво ми беше да пускам отделни кръгове 6мм2 от таблото до фурната и от таблото до бойлера (освен този от таблото до кухненското табло), след като захранващия кабел от електромерното табло до апартаментното е 6мм2. #-o #-o #-o

Хубаво съм пуснал отделни кръгове, но накрая ще го отнесе кабела от електромерното до апартаментното табло.
vgeorgiev - специалист
Здравейте,

Мисля, че намерих сигурен начин да разклоня 6те квадрата кабел идваш от таблото за две твърди връзки.
Ще използвам калайдисана кабелна гилза.
Взех и по-дълбока конзола. Ще кримпна кабела 6мм2 от едната страна, а от другата два по 4мм2. След кримпването ще ги запоя. Ще изолирам с термосвиваем шлаух и излолационна лента. Тази връзка ще бъде в по-дълбоката конзола на едната твърда връзка.


Така и така съм пуснал як кабел за фурната и котлоните, нека го ползвам.

Останалите контакти в кухнята мисля да ги направя така:
К1: Микровълнова фурна, абсорбатор, контакти изток (над плота в ъгъла)
К2: Тераса, контакт запад
К3: Хладилник, Пералня (инверторни мотори)
К4: Контакти север (над плота над, пералнята)

Една ДТЗ IDK Шнайдер 40А за К1 и К2.
Още една ДТЗ същата за К3 и К4.

Ако се окаже след време, че пералнята или хладилника не са за ДТЗ, тогава К4 (един контакт) ще го вържа на предпазителя на К2.
Така ще ми остане една позиция, за да разделя К3 на два предпазителя (единия с/единия без ДТЗ).

Как мислите ?

БТВ: Когато проектирах инсталацията направих една грешка, от която последиците са само повече похарчени пари и повече време в работа...
За какво ми беше да пускам отделни кръгове 6мм2 от таблото до фурната и от таблото до бойлера (освен този от таблото до кухненското табло), след като захранващия кабел от електромерното табло до апартаментното е 6мм2. #-o #-o #-o

Хубаво съм пуснал отделни кръгове, но накрая ще го отнесе кабела от електромерното до апартаментното табло.
Тоест можеше да захраня фурната и котлона от кухненското табло.
nikolov333 - майстор
vgeorgiev написа:
....
Ако се окаже след време, че пералнята или хладилника не са за ДТЗ, тогава К4 (един контакт) ще го вържа на предпазителя на К2.
За мен е задължително да не са на общ кръг с ДТЗ, защото евентуална утечка от пералнята може да изключи защитата и ХЛАДИЛНИКА... :idea:
Така ще ми остане една позиция, за да разделя К3 на два предпазителя (единия с/единия без ДТЗ).

Как мислите ?

БТВ: Когато проектирах инсталацията направих една грешка, от която последиците са само повече похарчени пари и повече време в работа...
За какво ми беше да пускам отделни кръгове 6мм2 от таблото до фурната и от таблото до бойлера (освен този от таблото до кухненското табло), след като захранващия кабел от електромерното табло до апартаментното е 6мм2.
Зависи как ти идва захранването от таблото за мерене..Аз смених всичко от касетата на ЕВН пред блока до нас с 5х10мм2, с един тип от енергото извън работно време срещу 100 лв на ръка, но съм на 1вия етаж и до апартаментното табло са 25-30м..
Хубаво съм пуснал отделни кръгове, но накрая ще го отнесе кабела от електромерното до апартаментното табло.
Не е проблем нали има АП.
Тоест можеше да захраня фурната и котлона от кухненското табло.
Това ти предложих де..всъщност на тоя кабел 6 мм2 мислех, че ще е проточен бойлер в кухнята. Топлата вода от къде идва. В смисъл разстоянието от бойлера до мивката колко е?
vgeorgiev - специалист
Апартамента е с топла вода от ТЕЦ-а. Кабела го прекарах до кухнята и от там през една дупка влиза в тоалетната. Ако след време се нуждая от бойлер, ще го инсталирам. Тоалетната и кухнята делят обща стена.
muhala - майстор
vgeorgiev написа:
Мисля, че намерих сигурен начин да разклоня 6те квадрата кабел идваш от таблото за две твърди връзки.
Ще използвам калайдисана кабелна гилза.
Взех и по-дълбока конзола. Ще кримпна кабела 6мм2 от едната страна, а от другата два по 4мм2. След кримпването ще ги запоя. Ще изолирам с термосвиваем шлаух и излолационна лента. Тази връзка ще бъде в по-дълбоката конзола на едната твърда връзка.
Прикачен файл:
IMG_20161106_153606.jpg
Прикачен файл:
IMG_20161106_154114.jpg

Тема "Фурна и котлони на един контакт ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: