Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
FM STEREO - специалист
Щом е 3250W е множко за контакт,по добре е да е на твърда връзка,а Фурната с каква мощност е,ако е повече от 3000W, а вероятно е така не може да ги вържеш на един кабел,най добре е да са на отделни кръгове. При кабел с сечение 4mm2 максимум oт 6,7 kW повече не бива да се натоварва,тоест рискуваш да стопиш кабела.
vgeorgiev - специалист
valentino76bs написа:
vgeorgiev написа:
Здравейте,
Прекарал съм 3х6мм2 ПВ-А2 (който реално е 5.3мм2, но това е друга тема) ]
? :?
75 жила по 0.3мм в диаметър.
За проба може да премериш с шублера някой кабел 2.5 или 4 мм2 и виж дали е толкова.
hidrazin - майстор
valentino76bs написа:
vgeorgiev написа:
Здравейте,
Прекарал съм 3х6мм2 ПВ-А2 (който реално е 5.3мм2, но това е друга тема) ]
? :?
Елементарно AWG10 отговаря на 5,26 mm² :-D
Тъпо севернохамериканско. Тея и с кабелите не моат се оправят.
vgeorgiev написа:
75 жила по 0.3мм в диаметър.
За проба може да премериш с шублера някой кабел 2.5 или 4 мм2 и виж дали е толкова.
Е ами вече ти стана ясно. Продали са ти кабел по хамерикански стандарт.
Метричния му еквивалент е 6 квадрата. :lol:
:partyman:
vgeorgiev - специалист
Производителят е Гамакабел. Абсолютно всички нови кабели, които меря са с реални сечения под тези, за които ги продават. Само един 6мм2 в Баухаус (едножичен/едножилен) беше точо 6мм2.
Както и да е 5.3мм2 ще ми стигнат за фурната и котлона. Няма да деля на два кръга, защото захранвашия кабел до ТАП-а е същия.

Дайте акъл как да вържа или снадя кабелите.
При вариант 1 (от картинките няколко поста по-нагоре) захранването минава през котлоните първо и после отива до фурната.
Ако го правя така ми се иска да 6те квадрата кабел да мине транзитно през кутията, в която ще вържа котлона и да стигне до фурната цял непрекъснат. Не знам с каква клема трябва да стане това.
Другия начин, за който се сещам е 6мм2 захранване стигат до конзолата на котлоните. Там влизат в лустерклема. В другия край на лустер клемата връзвам кабелите на котлона и един 4мм2 за фурната. Недостатъка е, че се използва лустерклема.

При вариант 2 (от картинките няколко поста по-нагоре) захранването стига зад фурната от там захранвам фурната и котлоните.
Същите решения както по-горе. Недостатъка е, че връзката, няма да може да се преглежда и ремонтира, ако се наложи, защото ще е зад вградена фурна.

Някой има ли по-добра идея ? В каква разклонителна кутия да напъхам лустерклемата всичките кабели и кабела на котлона да е хванат здраво ?
krasi92 - майстор
Би ли споделил как и с какво мериш квадратурата на кабелите .За разклоняване на захранващия кабел 6 квадрата може да ползваш три троини WAGO клеми да захраниш и фурната и котлоните.Има вероятност ако резнеш щепсела на котлона да ти отпадне гаранцията но все си мисля че ако са сложили кабел и щепсел производителите са сметнали че ще издържи включване в контакт.
nikolov333 - майстор
Ако може да ползваш клемите на които се свързват кабелите за разклоняване от там без разделяне с ваго според мен е по-добре, но не знам какво е свързването на проводника към фурната и котлоните и дали е лесно за обслужване при проблем ..
hidrazin - майстор
vgeorgiev написа:
...Дайте акъл как да вържа или снадя кабелите...
За 6мм² са подходящи такива клеми.
773-173 КОНЕКТОР РАЗКЛОНИТЕЛЕН 3Х(2,5-6)mm2 41A
Но те са само за "твърди" проводници. Ще трябва да смениш кабелите на фурната и плота с такива.
Три такива клеми сложени в една кутия зад фурната ще свършат чудесна работа.
По магазините има дълбоки разклонителни кутии. В тях има повече място и се работи по-лесно.
Само изрежи в капачката на кутията два отвора за кабелите.
Иначе при тези 6мм² аз лично бих направил друго - едно малко табло с предпазители в кухнята.
От него спокойно ще си захраниш фурната, плота, колкото искаш контакти, локално осветление...
Все пак кухнята се явява един основен консуматор в едно жилище.
:partyman:
vgeorgiev - специалист
krasi92 написа:
Би ли споделил как и с какво мериш квадратурата на кабелите ....
С шублер. Ако кабела е едножилен измервам диаметъра на жилото и смятам сечението. Ако е многожичен смятам сечението на една жичка и умножавам по броя.
nikolov333 написа:
Ако може да ползваш клемите на които се свързват кабелите за разклоняване от там без разделяне с ваго според мен е по-добре, но не знам какво е свързването на проводника към фурната и котлоните и дали е лесно за обслужване при проблем ..
Не разбрах. Би ли обяснил по-подробно.
hidrazin написа:
...
Иначе при тези 6мм² аз лично бих направил друго - едно малко табло с предпазители в кухнята.
От него спокойно ще си захраниш фурната, плота, колкото искаш контакти, локално осветление...
Все пак кухнята се явява един основен консуматор в едно жилище.
:partyman:
Посъветваха ме същото нещо като започнах ремонта. Отначало малко се колебаех. Така и направих. Пуснах един кръг 6мм2 за фурната и още един за малкото табло в кухнята. Все пак от там захранвам и кухненската тераса. Кухненското табло е 8 позиции. Една ДТЗ и 6 предпазителя ще са идеални за кухнята: пералня, МВ фурна, тераса (скара), абсорбатор и контакти с общо предназначение. Даже са много...
6мм2 кабелите ще са с 32А предпазители в ТАПа.
Вече се колебая къде да ги вържа тези котлони..... :drinkers:
nikolov333 - майстор
Идеята е, че колкото по-малко връзки в кутии и разклонения има по проводника между таблото и консуматорите/особенно при твърдата връзка/толкова по-добре :drinkers:
За мен най-добре е проводнищите от таблото с АП до котлона и фурната да са два отделни и директно свързани.. Виж и тук..http://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?t=49672
hidrazin - майстор
vgeorgiev написа:
Така и направих. Пуснах един кръг 6мм2 за фурната и още един за малкото табло в кухнята. Все пак от там захранвам и кухненската тераса. Кухненското табло е 8 позиции. Една ДТЗ и 6 предпазителя ще са идеални за кухнята: пералня, МВ фурна, тераса (скара), абсорбатор и контакти с общо предназначение. Даже са много...
6мм2 кабелите ще са с 32А предпазители в ТАПа.
Вече се колебая къде да ги вържа тези котлони..... :drinkers:
Тоя кръг за малкото табло и той ли е 6 квадрата? :-D То хората с толкова захранват къща...
Едва ли някога скара, фурна, плот и пералня ще работят заедно на пълна мощност.
Абсорбатора, МВ фурната и контактите с общо предназначение хич и не ги брой. Те са с "епизодична" консумация.
Да не говоря че има и коефициент на едновременност...
Спокойно може да свържеш фурната и плота към този ТАП.
Има и вариант да използваш малко по-голям ТАП и там да натикаш двете пуснати линии от 6 квадрата.
Или както писах по-горе - кутия с клеми само за втората линия и там само фурната и плота.
:partyman:

Тема "Фурна и котлони на един контакт ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: